Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keď závisť plodí potrebu pomsty

.klára Kusá .lifestyle

Sociálne siete sú zvláštny fenomén. Neznámi ľudia vám dokážu napísať do správy či komentáru čokoľvek. Pod vlastným menom. Svoj hnev vylievam do obrazovky počítača, povedia si. Nezamýšľajú sa, či svojím konaním spôsobia bolesť alebo výčitky.

Keď závisť plodí potrebu pomsty Bianka Masničáková (archív)

jedného dňa som si našla asi dvadsať nových správ od známeho z detstva. Čítam správy, nestačím sa diviť. Očividne má na svet iné názory ako ja a nebojí sa ich šťavnato vyjadriť. Zostávam zmätená. Známeho si pamätám ako vzdelaného človeka. Tieto slová... Neviem ako ich opísať. Navodzujú vo mne rovnaké emócie ako konšpiračné hejty popletených jedincov. 

Zúfalstvo. Prečo na tento pocit niektorí reagujú kapituláciou a iní sa hrnú do boja? Odkiaľ sme my, šťastlivci, nabrali vnútornú motiváciu nevzdávať sa a zotrvať? Napriek tomu, že je pre nás z času na čas existencia neúnosná, neponárame sa do deštruktívnych vôd, snažíme sa z bolesti vyťažiť čo najviac.

Bianka Masničáková (archív)

Späť k sociálnym sieťam. Technický pokrok so sebou prináša mnohé negatíva. Svoje o tom vedela aj Hannah Arendt, významná mysliteľka a filozofka. Už v sedemdesiatych rokoch napísala v jednej zo svojich kníh s názvom O násilí: „(...) technický pokrok vede v tolika případech přímo ke katastrofě.“ Uvedomovala si významnú rolu technológií v živote človeka a vedela, že sa ich musíme naučiť efektívne používať. Zároveň však ostro kritizovala postoj ľudí, ktorí technológie ako také zavrhovali. Vedela, že takýto postoj nikam nepovedie. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite