Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vďaka svojmu detstvu chápem extrémistov

.klára Kusá .lifestyle

Vo svojom živote som spoznala dva oddelené svety, svet bezbrehých privilégií i svet ničoty. Tieto dva extrémy mi umožnili pochopiť mnohé skupiny ľudí. Umožnili mi porozumieť extrému.

Vďaka svojmu detstvu chápem extrémistov Bianka Masničáková, archiv

často sa mi sníva o spolužiakoch zo základky. Možno aj v dôsledku intenzívnych snov som sa jedného dňa rozhodla vyhľadať si zloženie prvej cé na Facebooku. Kontakty si tak uchovám aspoň vo virtuálnej pamäti, hovorím si. 

Facebook prispieva k dezinformáciám a plodí závislosť. Vie však vynikajúco prepájať ľudí. A pre mňa, človeka, ktorý menil školu ikskrát, je zaujímavé sledovať osudy ľudí. Kam sa uberajú na svojej ceste životom. Ako ich ovplyvnilo prostredie, v ktorom vyrastali.

Ambiciózna kamoška céčku v dvanástich opustila. Prihlásila sa na osemročný francúzsky gympel. Bola výborná v matike, vyhrávala všetky olympiády. Dnes študuje ekonomiku v Dánsku. Mnoho spolužiakov pochádzalo z priľahlých dedín. Jeden nemal prístup k teplej vode. Ďalší bol podivínom v pravom slova zmysle. A tak sme sa k nemu aj správali. V tomto bode by som rada napísala, že v dvanástich rokoch som bola dostatočne zrelá a vždy som konala rozumne a spravodlivo. Ale nebolo to tak. Boli sme to my v tej céčke, hlúpe decká. Aspoň niektoré.

Dávid Daniš, archív

Tento spolužiak pochádzal z jednoduchej rodiny, nikdy nepoužíval príbor a neustále si vyberal špinu spod nechtov. A my sme sa takémuto správaniu kruto vysmiali. A hrávali sme hru – ak sa ho dotkneš, máš nákazu. A musíš ju dať ďalej. Inak si aut.

Ako sa má tento môj spolužiak dnes? Na Facebooku zdieľa antieurópske príspevky a videá ĽSNS. Priznám sa, hnevá ma ako sme sa k nemu správali. Ak by som sa ho zastala, mal by iný názor? Analyzujem viacerých voličov Kotlebu, ktorých osobne poznám. Túto skromnú vzorku tvoria predovšetkým zúfalí ľudia. Ľudia bažiaci po šťastí. Sú presvedčení, že ak sa táto krajina zbaví ľudí s inakosťou (inakosťou v akomkoľvek slova zmysle), všetko sa zmení. Že zrazu sa budú mať dobre.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite