Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ja a moja inakosť: Kedysi som napísala list Billovi Gatesovi

.klára Kusá .lifestyle

Vždy sa cítila iná; v cirkusoch plakávala, zatiaľ čo iné decká výskali od radosti; lízatkami pohŕdala, podstrčila ich dakomu inému a potajme si pochutnávala na droždí.

Ja a moja inakosť: Kedysi som napísala list Billovi Gatesovi Dávid Daniš/archív

akokoľvek sa snažila družiť s inými deckami, nevedela ako na to; našťastie pastelky tu s ňou boli vždy. Spolupracovali celkom dobre, tvorili čudesné postavy, imaginárne mestá, utopistické planéty. 

V škole sa jej darilo na jednotky, len tie čísla jej nešli, vadila jej ich prílišná abstraktnosť. Pri matematických úlohách hádzala knihy a zošity o zem, v zúrivosti trhala celé stránky úhľadne napísaných zadaní úloh, nevedela si pomôcť, nemohla prestať, bola ako v tranze. 

Dávid Daniš/archív

Inklinovala k umeniu, v dvanástich rokoch natočila svoj prvý film. Kamera sa celý čas triasla a medzi prestrihmi viseli niekoľkosekundové prázdne plochy. 

Po presťahovaní sa do iného mesta si nevedela zvyknúť, spolužiaci neakceptovali jej inakosť, nevedela sa sústrediť a potajme dúfala v zmenu školy. Presedela iks hodín za učebnicami, ale písmenká nespolupracovali. Myšlienky zapratávali jej myseľ, nevedela ich zastaviť, snažila sa ich striasť. Márne. Umlčala ich až neskoršia hladovka, lebo tá umlčala celé telo, z ktorého nezostalo nič, len spomienky. V tomto ťažkom období jej pomáhala tvorba, v štrnástich napísala prvú divadelnú hru, v osemnástich začala vystavovať v bratislavských kaviarňach. 

„Odchýlka nie je negatívna vlastnosť. Práve naopak, musíme s ňou pracovať a koexistovať.“

V tomto veku sa začala zaoberať nefungujúcim školstvom. Chcela zreformovať slovenský systém. Vytvorila dvadsaťstranovú príručku, ktorú sa rozhodla adresovať Billovi Gatesovi. Stránky obsahovali vlastnoručne nakreslené tabuľky a grafy. 

Dávid Daniš/archív

Po tom, ako sa vyliečila, znova padla na dno; ťahala ju tam nezmyselnosť života, čierna diera, ktorá nezmizla a trvá dodnes; diera náladovej nestability, ktorej rozumie málokto. Brodí sa svojím životom; pozná mená všetkých diagnóz minulosti i súčasnosti, ich kritériá má v malíčku. Čím viac o bépédé číta, tým viac bépédé pozná a snaží sa okoliu povedať, tri písmenká nedefinujú môj charakter, moju osobnosť. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite