Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Napriek sláve psychické poruchy priznávam pred celým svetom. Toto je môj život

.klára Kusá .lifestyle

Som žena. Matka. Manželka. Pijem. Brala som drogy. Milovala a zažila sklamanie. Som úspechom i zlyhaním. Píšem texty. Spievam. A veľa iného.

Napriek sláve psychické poruchy priznávam pred celým svetom. Toto je môj život Justin Higuchi/ Flickr.com

pred týždňom ma vyplo. Musela som ležať a jesť citrón. A tak som si konečne našla čas na memoár Lily Allen, My thoughts exactly.

Girl Interrupted či Prozac Nation sú kanonické diela popisujúce boj žien s hraničnou poruchou. Do slovenčiny neboli bohužiaľ dodnes preložené, existuje však český preklad. My thoughts exactly je veľmi podobnou knihou. No tentokrát svoj život do detailov nerozoberajú neznáme ženy, ktoré si prešli stavmi úplného dna. Tentokrát svoj boj pred miliónmi čitateľov otvára slávna popová speváčka. A ide až na dreň. Chaotické detstvo, trauma zo smrti čerstvo narodeného dieťaťa, problémy so sexualitou, životné zlyhania, následné drogy a alkoholizmus.

Lily bola vždy na titulkoch bulváru. Písali sa o nej pravdy i nepravdy, postupne sa stala akousi klasikou v sekcii každotýždenných trapasov celebrít. Zrejme aj preto Allen cítila potrebu uviesť veci na správnu mieru. Spísala svoje pamäti na papier. A dobre urobila.

Justin Higuchi/ Flickr.com

Som žena. Matka. Manželka. Pijem. Brala som drogy. Milovala a zažila sklamanie. Som úspechom i zlyhaním. Píšem texty. Spievam. A veľa iného.

Začína detstvom. Chaosom. Vyrastala som na pódiu, chodila s rodičmi do práce. Kašlali na mňa. Jedného dňa ma mama nemohla vyzdvihnúť zo školy, riadne sa nadrogovala. Namiesto nej prišiel kamoš, no vyzdvihol inú Lily. Dlhé hodiny som čakala v škole a nechápala. Túžila som po matkinom objatí, cítila som sa prehliadaná, odmietnutá. Neexistujem?

Útechu hľadám v alkohole, drogách, vystriedam deväť škôl. Z každej ma vyhodili, bola som drzá, nedodržiavala pravidlá.

„Jedného dňa som na stejdži zistila, že neviem odlíšiť chuť tvrdého od vody.“

Skúsila som aj internátnu školu. Spolužiačky používali tampóny a deodorant, ja len nemo hľadím. Počas tohto obdobia som prečítala som veľa kníh. Zaujímala ma druhá svetová vojna, milovala som Annu Frankovú, fascinovali ma príbehy o evakuácii. No život ďaleko od domova bol príšerný. Túžila som po pozornosti rodičov a dostala opak.

Jedného dňa učiteľka objavila môj spevácky talent. Začala som cvičiť, spievať, naučila sa hrať na rôznych hudobných nástrojoch.

Na vysokú som nešla. Namiesto toho v podzemí robíme muziku a predávame éčko. Parlophone zaregistroval moje piesne, podpísala som šialenú zmluvu, budem nútená nahrať päť albumov za minimálny keš. Bola som nikto, nechceli riskovať finančnú stratu. V tom čase mali debaty s Coldplay a inými svetovými menami. Svojím podpisom som spravila obrovskú chybu a neskôr si musela vziať hypotéku.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite