Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Som blázon, daj si pozor na jazyk!

.klára Kusá .lifestyle

Nie je blázon ako blázon. A keď už sa toto slovíčko rozhodnete používať, je dobré vedieť, čo sa za ním skrýva. Existuje totiž niekoľko typov bláznovstva.

Klára Kusá

čoraz častejšie sa zamýšľam nad témou svedomia. Začalo sa to asi pred piatimi rokmi, pozerám záznam súdu s Eichmannom, neverím vlastným ušiam. Roky posielal Židov do koncentráku, no sám si vinný nepripadal, prečo aj, veď ja si tu len v pokoji štyroch stien podpisujem papiere. (Síce tieto dokumenty posielajú nevinných ľudí na smrť, ale to už také podstatné očividne nie je). 

Rozprávala som sa s rôznymi českými filozofmi, poslušne chodila na semináre, načúvala, snažila sa pochopiť. Po pol roku naberania poznatkov som vedela, paradoxne, menej, Sokrates to vystihol, viem, že nič neviem, riekol. A mal úplnú pravdu. 

No mňa to stále hnevá, tu maľujem a pozerám Ficovu kandidatúru na Ústavný súd. Krútim hlavou, duševné prázdno vykúkajúce spod tmavého obleku bývalého premiéra badať na míle ďaleko. Všetok ten talent a vynikajúce rečnícke schopnosti využíva na vlastný prospech, stáva sa tak sám sebe otrokom. Každé poníženie i pochybovačná otázka je rana ostrým predmetom do môjho pominuteľného pseudoega. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.klára Kusá .lifestyle
.diskusia
.neprehliadnite