Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nespracovaná trauma mi zamedzuje hovoriť pred ľuďmi. Robím to aj tak

.klára Kusá .lifestyle

Kedysi som si privyrábala hovorením pred ľuďmi. Nulový stres, radosť z práce. No potom... Bola som pozbavená rešpektu, nasledovali úzkosti, príšerné sny. Nakoniec som sa rozhodla bolesť konfrontovať, čeliť vlastnému strachu.

Nespracovaná trauma mi zamedzuje hovoriť pred ľuďmi. Robím to aj tak unsplash.com

nepripúšťam si to, no aj tak ma zaujíma, čo si o mne ľudia myslia. Väčšina z nás sa tvári; je nám to jedno, no na háku to nemá nikto. Dôležité je neponoriť sa do negatívnych predstáv, nenechať sa zviazať ľudskou zlobou. Je jej na svete primnoho.

A je to ťažké, svinsky ťažké. Mám za sebou trojdňové prijímačky na výšku. Keď som sa prvýkrát nedostala na školu, zrútil sa mi svet, s umením som sekla. No v skutočnosti som to šla vyskúšať, nie? Pozerám sa na svoje výtvory z onoho obdobia a je pre mňa záhadou, ako som mohla postúpiť ďalej. Veď som sa tomu takmer vôbec nevenovala... Neskôr som zistila, že mnohých nezoberú, lebo chcú otestovať ich odhodlanie. Akože čo všetko sme schopní obetovať kvôli našim snom. Super motivácia. A niektorých neberú, lebo sú dobrí až príliš.

Tak či onak, niesla som to ťažko. Fakt, že iným umelcom sa moje výtvory nepáčili, som nevedela prekonať. Lebo pre mňa hodnotenie prác nie je o umení. Beriem to osobne. Tvoje veci nestoja za nič rovná sa si nikto. Až postupne som si uvedomila, že umenie je do veľkej časti subjektívne. A že ja za niečo stojím aj tak.

„Napriek obrovským snahám o nekonečné šírenie dobra sa nedôvery okolia nezbavím nikdy.“

O rok to skúšam opäť. Tentokrát som do toho dala všetko.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite