Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pravda o psychických problémoch. Nie sú to problémy, ale dary

.klára Kusá .lifestyle

Inakosti a odchýlky (nazývané odborne aj psychické poruchy) sú opradené množstvom negatívnych predsudkov nazývaných aj stigmou. Ako človek navštevujúci psychoterapiu môžem povedať len vlastný názor: myslím si, že dôvodom je strach.

Pravda o psychických problémoch. Nie sú to problémy, ale dary Joshua Earle/Unsplash

spoločnosť je uniformný, homogénny celok. Ak niekto vytŕča, je iný, spoločnosti sa to prieči. Chce predsa zostať jednofarebná! A outsideri žiaria ako dúha. Preto je potrebné ich zo spoločenského centra odsunúť nabok. 

Medzi outsiderov patria rôzni ľudia. Áno, patrím k nim aj ja. 

Ak ste boli odsunutí na okraj, chcela by som vám odovzdať niekoľko dôležitých rád:

  1. To, že vám bola diagnostikovaná psychická porucha, nie je vaša chyba. Nie je to chyba ani vašich rodičov, rodinných príslušníkov, priateľov či kohokoľvek iného. Je to jednoducho fakt, ktorý treba postupne akceptovať.
  2. Ste rovnako hodnotný/hodnotná ako ľudia s fyzickým ochorením. Ak vám spoločnosť hovorí niečo iné, je to jej problém. Ak ste sa stretli s negatívnym postojom, snažte sa nebrať si ho k srdcu. Viem, je to ťažké. Pamätajte si však, že ľudia súdia, pretože nerozumejú.
  3. Ste jedinečný/jedinečná, iný/iná, pretože sa od bežných ľudí niečím líšite. Je pravda, že odborníci tejto vašej inakosti hovoria „porucha“, no nemyslia tým nič zlé.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite