Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Olivový olej, tekuté zlato

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Okolo Stredozemného mora sa vyskytuje skoro na každom stole. Hovie si v malej úzkej fľaštičke a čaká na svoj čas. Jagavý elixír, ktorý položil základy celej našej civilizácie. Nikdy nechýbal pri jej základných spoločenských aktivitách – pri jedle, v kúpeli a chráme. Olivový olej.

Olivový olej, tekuté zlato DUAN ZIDAR/ALAMY/PROFIMEDIA Olivový olej nechýbal pri žiadnych významných spoločenských pohyboch.

za jeho skutočnú vlasť sa pokladá Levanta, čiže oblasť Blízkeho východu, kde máme dnes Sýriu, Libanon, Izrael a sever Egypta. Tam sa už počas kamennej doby ľudia načahovali po čudných drobných plodoch a zbierali ich. Ďalších dvetisíc rokov ľudstvu trvalo, kým prišli na to, že z olív sa dá vytlačiť niečo dokonale zázračné – zelenkavá tekutina, ktorá bude ľudstvo sprevádzať až do našich čias. Podľa všetkého sa tak stalo niekde v Izraeli medzi rokmi 6 000 až 4 500 pred naším letopočtom a olej sa z olív vytláčal ručne. Prvá amfora, v ktorej sa uskladňoval olivový olej, sa však našla na Kréte a má úctyhodných 5 500 rokov. 

Bol to zrejme práve tento tekutý vynález, ktorý položil základy rozmachu minojskej kultúry, jednej z najzáhadnejších a najfascinujúcejších v Stredomorí. Štíhli ľudia s čudnými účesmi v tvare hroznového strapca, čo svoju dospelosť museli preukázať saltom cez rohy rozzúreného býka a vo svojom labyrinte vraj skrývali ohromného Minotaura, začali olivové stromy kultivovať, vysádzať olivové háje a s olivovým olejom čulo obchodovať. 

„Pochodoval  od národu k národu od krajiny ku krajine a celú si ju vždy podrobil.“ 

Nečudo, že sa olivový olej stal po čase v ich kultúre posvätnou komoditou, symbolom bohatstva a požehnania bohmi. Zrejme boli vo výrobe tohto lesklého zázraku mimoriadne zruční a vynaliezaví – napokon, boli to práve minojskí obyvatelia Kréty, čo prví vynašli vodovod a iné fičúrstva, ktoré neskôr civilizovali ľudstvo – pretože sa ním v Stredomorí veľmi preslávili. Vo veľkom od nich nakupovali olivový olej nielen Gréci, ale aj ďalšie okolité národy, dokonca aj samotní faraóni z Egypta. Dodnes sa olivový olej z Kréty považuje za jeden z najlepších a Kréťania sú naň patrične hrdí. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite