Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pokémoni sú späť

.alexander Mravčák .lifestyle

Len máločo dokázalo za posledné roky vyvolať na internete takú mániu ako Pokémon Go. Nová pokémonská hra sa v priebehu pár dní prebojovala na čelo rebríčka App Store.

Pokémoni sú späť Robert Barca Nadšenci veselo chytajú zeleného pokémona Bulbasaura aj pod Michalskou bránou v Bratislave.

týždeň po spustení mala hra v USA viac ako 65 miliónov aktívnych používateľov. To je viac, ako má Twitter po vyše desiatich rokoch prevádzky. Servery padajú, používatelia napriek tomu pribúdajú. Z hry sa stal aj fejsbúkový fenomén. Tak som sa dozvedel, že kamarátka narazila na Obchodnej na psychického pokémona Drowzeeho, kamarát chytil na záchode Bulbasaura a že v Spišskej Novej Vsi pokémoni nie sú: „Asi sem ešte neprišli. Čo by tu robili?“

O čom je celé to šialenstvo? Tak ako v každej Pokémon hre, ktorých vyšlo niekoľko desiatok, vyhráva ten, kto „chytí všetkých“. Novinka je unikátna v tom, že hráč sa nehýbe v hernom svete, ale v reálnom. Pokémon naňho môže čakať za kríkom počas prechádzky, vo večierke alebo v parku. Hra využíva GPS na sledovanie polohy a fotoaparát, aby pokémona vizuálne vsadila do okolitého prostredia. Hru teda hráte v akejsi paralelnej realite, kde sú skutočné ulice so skutočnými ľuďmi, ale medzi nimi pobehujú farebné príšerky.

mobilné hry? Nikdy!

Pre Nintendo môže Pokémon Go znamenať veľký návrat. Legendárna firma, ktorá svetu priniesla herné série ako Super Mario, Donkey Kong či Zelda, v posledných rokoch stagnovala. Vedenie sa dlho bránilo nastupujúcemu trendu mobilných hier a svoje hry vydávali iba na vlastné konzoly.

Vtedajší šéf Ninteda Satoru Iwata povedal v roku 2011, že vývoj mobilných hier absolútne nepripadá do úvahy. Reagoval tak na tlak akcionárov, ktorí chceli, aby firma začala predávať aj hry na smartfóny. „Ak by sme to urobili, Nintendo by prestalo byť Nintendo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite