Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Kvíz: Stoj, tisíctristo hrmených, nájdi humor v slovenskom filme!

.juraj Malíček .kvízy

Humor a slovenský film vraj nejdú veľmi dokopy. Schválne, skúste si v hlave vybaviť aspoň jednu fakt vtipnú slovenskú komédiu. No dobre, aspoň scénu. Frndžalica? Debušé? A vieš čo je to Brazília? Tak poďme na to!

Kvíz: Stoj, tisíctristo hrmených, nájdi humor v slovenskom filme! Slovenská filmová tvorba Pacho, hybský zbojník - azda jediná skutočne vtipná slovenská klasická komédia.

1. Rok po komunistickom prevrate, teda v roku 1949, vznikla na Slovensku za pomoci českých tvorcov, avšak podľa scenára Ivana Bukovčana, moderná lifestylová komédia z prostredia populárneho a prudko sa rozvíjajúceho progresívneho moderného športu, lyžovania. Dvaja junáci v nej súperia o srdce spanilej devy a ukazujú sa pri tom krásy našich veľhôr. Ako by sa mohol taký film volať?

 • a/ Čertova stena
 • b/ Od krnačiek ku ski
 • c/ Gotwaldovi lyžníci

2. Agitačná komédia Kozie mlieko, nakrútená v roku 1950, radostným spôsobom tematizuje kolektivizáciu slovenskej dediny. Pokrokoví maloroľníci sa len tak hrnú do družstva, stredne veľkí sedliaci váhajú, a kulaci, nenažraní buržuji malebného slovenského vidieka, sa neštítia žiadnej intrigy, len aby kolektivizáciu prekazili. Toho najväčšieho z nich si zahral nestor slovenského ochotníckeho divadla Eugen Stollmann. A aby každému bolo jasné, že vskutku ide o prasa nenažrané kulacké, ešte sa aj príhodne volal. Ako asi?

 • a/ Slanina
 • b/ Omasta
 • c/ Bôčik

3. Svoju filmovú komédiu si nakrútil aj gigant slovenskej kinematografie a jeden z jej otcov zakladateľov Paľo Bielik. Dokonca podľa svojho vlastného scenára. Film V piatok trinásteho... vznikol v roku 1953, hlavnú úlohu v ňom stvárnil spomenutý Ondriš Jariabek. O čom Bielikov film určite NIE JE?

 • a/ O vraždách pri Crystal Lake a vraždiacom utopencovi Jasonovi Vorheesovi
 • b/ O vážnosti úradníckeho stavu, nevďačných deťoch a rovnakých kravatách
 • c/ O multietnických svadbách, úlohe cirkvi v spoločnosti a malomeštiackych stereotypoch

4. Komédia Šťastie príde v nedeľu vznikla v roku 1958 v réžii Jána Lacka podľa literárnej predlohy Ivana Bukovčana, ktorý sa postaral aj o scenár a v zásade môžeme tvrdiť, že aj v tomto prípade ide o modernú mestskú lifestylovú komédiu o troch mladíkoch, uchádzajúcich sa o priazeň krásnej zamestnankyne gramoštúdia. Ústredným problémom mladíkov je nedostatok zdrojov, ktorý sa pokúšajú riešiť náruživým športkovaním. Čo sa stane, keď mladíci peniaze nezoženú?

 • a/ Mladá zamestnankyňa gramoštúdia im dá všetkým trom kopačky
 • b/ Prvý začne randiť, druhý sa ukáže ako celkom dobrý montér antén a tretí narukuje
 • c/ V uránových baniach pribudnú tri nové pracovné sily

5. Skalní v ofsajde je druhá notoricky známa domáca komédia režiséra Jána Lacka, ktorý sa prakticky ako jediný zo slovenských režisérov na komédie priamo špecializoval. Nakrútil ich azda sedem. Táto vznikla v roku 1960 s Františkom Dibarborom, Arnoštom Garlattym a Antonom Mrvečkom v hlavných úlohách. Spoločenskokritická komédia o socialistických futbalových fanúšikoch, tak trocha rowdies, výtržníkoch, ale inak v zásade slušných poriadnych ľuďoch, ktorých životy aktuálne ovládla zúfalá snaha dostať sa na futbalový zápas ČSSR – Brazília. Spomenie si niekto, ako sa skončil?

 • a/ Brazília vyhrala 5:3
 • b/ To, že sa výsledok nedozvieme, je jednou z poínt filmu
 • c/ ČSSR vyhralo 1:0

6. V roku 1964 vznikla v Československu v réžii Andreja Lettricha satirická komédia o neduhoch socializmu, o mladom ambicióznom úradníčkovi, z ktorého sa vďaka nezaslúženému kariérnemu rastu začne stávať stará súdružská sviňa. Čudné, že ten film svojho času neskončil kdesi v trezore, ale normálne sa dostal do distribúcie. Film sa volal Archimedov zákon a Jiří Sovák v tom hovorí nádherne po slovensky. Zahral si však aj v prakticky zabudnutej snímke Tie malé výlety z roku 1972. O čom tak môže byť slovenská spoločenská komédia s takýmto názvom?

 • a/ O prežitkoch meštiackej morálky
 • b/ O oddielovom vedúcom v pionierskom tábore
 • c/ O prevádzačovi do takisto socialistického Maďarska

7. Pacho, hybský zbojník musí byť. Rok 1975, režisér Martin Ťapák a azda jediná skutočne vtipná slovenská klasická komédia, taká tá ľudová, jednoduchá a priamočiara, ale nie hlúpa, aj keď teda, ten koniec, to je dosť punk. Úplne z toho trčí bezradnosť, podaril na nám taký obyčajný dobrý film, tak ho poďme zabiť nejakým umeleckým presahom, odkazom, posolstvom, či kieho. Lenže ako inak sa dá skončiť Jánošík ako na popravisku? To, že Lasica a Satinský sú v Pachovi autormi dialógov, ale pre zákaz nesmeli byť uvedení v titulkoch, je notoricky známe, vo filme však zreteľne počujeme Satinského hlas. Pri akej príležitosti?

 • a/ Satinský nahovoril postavu Jožka, murára z Liptova, z Východnej, čo s Pachom barance pásaval
 • b/ Keď sa svet Pachovi smeje, počujeme vlastne Satinského smiech
 • c/ Nie je tam počuť Satinského, ale Lasicu

8. Pacha pozná každý, Jozefínu nikto, nie Mutzenbacharovú mám na mysli, ale Jozefínu, učiteľku, ktorá začne na vlastnú päsť bojovať s nečistými praktikami dedinského murára, a pranieruje tak veľký socialistický neduh – fušky. Film Pozor, ide Jozefína nakrútil režisér Jozef Režucha v roku 1976 a väčšine divákov, čo ho videli, sa ho podarilo vytesniť, autor tohto kvízu to šťastie nemal. Nás zaujíma meno českého herca, ktorý hrá miestneho krásavca Gaža Štefíka.

 • a/ Petr Čepek
 • b/ Jiří Hrzán
 • c/ Vladimír Pucholt

9. Komédia Juraja Herza Sladké starosti z roku 1984 o poctivom a šikovnom kuchárovi patrí k notoricky známym slovenským komédiám, a vlastne aj skutočne vtipným, tak asi na dvoch miestach. Biscuit DeBouché dokonca zľudovel, spomenieme si na jeho zloženie?

 • a/ Dvakrát vylúhovaný čaj, fernet stock, šťava z polovičky už vytlačeného citróna, zastreknúť jarou
 • b/ Červená malinovka, vodka, okena, šumivý celaskon
 • c/ Alpa, lesana, očné kvapky a doliať kofolou

10. Kým sa z Dušana Rapoša stal Ed Wood slovenskej kinematografie, nakrúcal celkom fajn filmy. Rozprávka Falošný princ neurazí, prvá Fontána je vyslovene dobrá a Utekajme, už ide z roku 1986 je až esenciálna slovenská komédia, výborná, ukazuje totiž, že humor v slovenskej kinematografii je vlastne kvalita, ktorá sa objavuje až vtedy, keď sa už vyčerpali všetky ostatné možnosti. A nás na záver zaujíma: Čo našiel Milan Lasica vo vani?

 • a/ Hrocha
 • b/ Kačičku
 • c/ Veľké pranie

Vyhodnotenie: 

Skôr, než si prečítate, ako ste v tomto kvíze dopadli, radi by sme vám pripomenuli, že i tento rok budeme na Pohode v stane .týždňa robiť vedomostný kvíz s množstvom ukážok. Na želanie minuloročných divákov to budú pre zmenu nie filmy, ale seriály. A teraz už vyhodnotenie: 

0-3 body: Slovenské komédie nebudú vašou najsilnejšou stránkou, a čou áno? A prečo by aj mali? To ale neznamená, že by ste nejakú slovenskú komédiu nemohli nakrútiť. Ba dokonca, možno je toto ten najlepší predpoklad. 

4-7 bodov: Príjemný priemer, mohlo to byť lepšie, ale vôbec to nie je zlé, ono to vlastne nikomu na nič nie je, tak čo sa s tým unúvať. Slovenské komédie ako súčasť všeobecného rozhľadu, takto by to malo byť.

8-10 bodov: Čím mladší ročník ste, tým je tento výsledok lepší. Žiadny mainstream, naopak, slovenské komédie milujete a ak nie, tak slovenské komédie milujú vás. 

VYHODNOTENIE

Máte správne 0 / 10 odpovedí.

Zdieľajte svoj výsledok
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite