Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Ako vyzerá kostol pre mestského človeka? Ako sauna v spišskom lese

Ako vyzerá kostol pre mestského človeka? Ako sauna v spišskom lese

.denisa Gdovinová .kultúra

Vyzbierať peniaze na saunu v lese trvalo cez Startlab len pár dní. Ľuďom sa zapáčil nápad lesnej sauny, ktorá je pre každého prístupná zadarmo. Ako sa podarilo architektkám navrhnúť saunu tak, aby fungovala ako oáza absolútneho pokoja?

Hymna štadiónov patrí White Stripes

Hymna štadiónov patrí White Stripes

.peter Bálik .kultúra

Melódiu alternatívnej rockovej klasiky Seven Nation Army od White Stripes spieva celý futbalový svet. Môžu za to opití fanúšikovia z klubu FC Bruggy.

Slnko svieti, kino láka!

Slnko svieti, kino láka!

.martin Boszorád .kultúra

Kadečo môže byť letné. Od slnovratu, času, lásky, kuchyne až po hudobné hity. Aj film. Už od čias Spielbergových Čeľustí bez aspoň jedného letného filmového blockbustera poriadne leto ani nemôže byť. Čo vlastne znamená to slovné spojenie „letný film“?

Rokenrol, zvuk slobody

Rokenrol, zvuk slobody

.peter Bálik .kultúra

Bol prekvapený, že jeho krajania nevedia o tom, že rokenrol pomohol zničiť sovietske impérium. Spolu s kolegami sa o tom rozhodol nakrútiť film Free To Rock. Producent Douglas Yeager ho cez víkend predstavil slovenskému publiku.

Päť pohodových naj

Päť pohodových naj

.filip Olšovský .kultúra .pohoda

Vyhlásenia o tom, že Pohoda je pre každého iná, sú už slušne obohraté. No ona naozaj je, stále a ešte výraznejšie. Toto je päť highlightov mojej Pohody, s ktorými nemusíte súhlasiť, ale viete ako… Pohoda je pre každého iná.

.týždeň

Muž, ktorý sa stal donom Quijotom

.františek Gyárfáš .kultúra .kritika

Po takmer tridsiatich rokoch sa 77-ročnému Terrymu Gilliamovi podarilo dokončiť svoj katastrofami stíhaný filmový projekt Muž, ktorý zabil dona Quijota (2018). Už sa zdalo, že sa filmu pre nové problémy nikdy nedočkáme, ale podarilo sa. Stálo to čakanie za to?

.týždeň

Minirecenzie 29/2018

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Katie Kitamura: Rozchod ● FILM Ant-Man a Wasp ● HUDBA Matt Maltese: Bad Contestant

.týždeň

Storočné zemplínske memorandum

.marek Boka .kultúra .hlas východu

Po rozpade Rakúsko-Uhorska o Zemplín nik v Československu nejavil záujem. Krásny, no zaostalý kraj nebol prioritou novovznikajúcej republiky. Praha a Bratislava celkom logicky mysleli najmä na svoje záujmy a potreby pri budovaní spoločného štátu.

Môj seriálový hrdina?

Môj seriálový hrdina?

.elena Akácsová .kultúra .anketa

Sandokan, Agentka Scullyová, Hopkirk, Doktorka Čeňková, MacGyver, Grigorij Saakaszwili alebo Šarik z tanku číslo 102? Na ktorého seriálového hrdinu ste sa v detstve hrávali? Bol vaším vzorom, chceli ste ním/ňou byť? A prešlo vás to?

.týždeň

Rozvod Jonathana a Nicole

.františek Gyárfáš .kultúra .knižnica

Nie je prekvapujúce, ak sa rozvod dvoch spisovateľov skončí dvoma románmi. Jonathan Safran Foer a Nicole Krauss boli najslávnejší spisovateľský pár súčasnosti a knižné verzie ich rozchodu sú toto leto na pultoch v slovenskom preklade.