Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rosie: Red vyrástla v lese, dáma z nej nikdy nebude

.marian Jaslovský .kultúra .kultúra

Rosie (občianskym menom Ružena) Babicová sa minulý rok stala fenoménom (nielen) Facebooku. Jej niekdajšie idylické obrázky plné nehy, typickej pre naivné maliarstvo, zdrsneli. Červená čiapočka (Red) sa stala chuligánkou, začala fajčiť a spolu s kamošom vlkom nielenže robia zle tým, ktorí to s prírodou nemyslia dobre, ale aj trefne komentujú dianie vo svete, ktorý je všeličo iné, len nie idylka. Z ochranárky zvierat sa stala rešpektovaná a úspešná autorka.

Rosie: Red vyrástla v lese, dáma z nej nikdy nebude ROSIE BABICOVÁ Rosie Naive Art: V magickom lese dubáčik. Autorka cez postavičky vyjadruje svoje pocity a komentuje spoločnosť.

ako vlastne prišlo k tomu, že si začala maľovať, aké boli tvoje inšpirácie a motivácie?

Celý život som niekomu pomáhala, niečo zachraňovala a začala som si postupne uvedomovať, že už nerobím nič, čo by bolo len moje. Čo by mi robilo radosť. Mohla som začať aj štrikovať, ale vlna je drahá, a tak som kúpila plátno a lacné farby a začala maľovať. Náhodne, čo mi napadlo. Išlo o pocit z tvorenia. Ono je veľa pravdy na tom, čo sa hovorí, že 5 percent je talent, zvyšok si musíš odmakať. Ja sa aj teraz pozerám na veci, ktoré som kreslila pred pol rokom, že akú som mala neistú ruku. Už som úplne inde. A to si povedzme na rovinu, že stále neviem maľovať a stále je to o tom, že ma to hlavne baví.

vedela si si predstaviť, že sa svojou tvorbou de facto sprofesionalizuješ?

Netušila som to. Ešte stále som z toho vo veľkom údive. Ale je to fajn a ohromne ma to teší. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite