Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Na odovzdávaní Zlatých glóbusov triumfovali Fabelmanovci a Duchovia Inisherinu

.sita .kultúra

V noci na stredu sa do amerického vysielania vrátilo odovzdávanie cien Zlatý glóbus.

Na odovzdávaní Zlatých glóbusov triumfovali Fabelmanovci a Duchovia Inisherinu SITA/Chris Pizzello/Invision/AP Snímka Fabelmanovci bola vyhlásená za najlepšiu filmovú drámu. Režíroval ju Steven Spielberg (v strede).

hlavné filmové ceny získali autobiografický film Fabelmanovci Stevena Spielberga, ktorý vyhlásili za najlepší medzi drámami a temný príbeh o priateľstve Martina McDonagha Duchovia Inisherinu, ktorý bodoval medzi komédiami. Práve títo dvaja tvorcovia si rozdelili aj trofeje za réžiu (Spielberg) a scenár (McDonagh).

V televíznych kategóriách bodovali Rod draka (dráma), Základná škola Willarda Abbotta (komédia alebo muzikál) a Biely lotos (limitovaný seriál, antológia alebo televízny film).

Návrat glóbusov sa pritom podľa agentúry AP skončil tak, ako už mnohokrát predtým - s víťazným Spielbergom. Už piaty raz sa totiž stalo, že cenu pre najlepší film získal nejaký jeho film a sám Spielberg, ktorý má na konte celkovo 14 nominácií v režisérskej kategórii, triumfoval tretí raz.

Duchovia Inisherinu získali tri trofeje. Okrem dvoch spomenutých si Zlatý glóbus vyslúžil aj Colin Farrell v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli.

Dve ceny získal akčný príbeh o multiverze Všetko, všade, naraz, keď cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe získal Ke Huy Quan a trofej pre najlepšiu herečku v komédii alebo muzikáli Michelle Yeoh. Rodáčka z Malajzie sa pritom stala len druhou herečkou ázijského pôvodu, ktorá zvíťazila v tejto kategórii Zlatých glóbusov.

Herecké ceny za hlavné úlohy vo filmových drámach si vyslúžili Austin Butler za stvárnenie Elvisa v rovnomennom filme Baza Luhrmanna a Cate Blanchett za titulnú rolu v životopisnej dráme z hudobného prostredia Tár.

Zlatý glóbus za vedľajšiu rolu si prevzala Angela Bassett, ktorá stvárnila kráľovnú Ramondu v marvelovke Čierny Panter: Navždy Wakanda.

Za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora a medzi cudzojazyčnými filmami bodovala argentínska dráma Argentina, 1985.

Zlaté glóbusy za herecké výkony v televíznych projektoch získali Kevin Costner (Yellowstone), Zendaya (Eufória), Jeremy Allen White (Medveď), Quinta Brunson (Základná škola Willarda Abbotta), Tyler James Williams (Základná škola Willarda Abbotta), Julia Garner (Ozark), Evan Peters (Príbeh Jeffreyho Dahmera), Amanda Seyfried (Kauza Theranos), Paul Walter Hauser (Volavka) a Jennifer Coolidge (Biely lotos).

Galavečer 80. ročníka udeľovania cien Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) v hoteli Beverly Hilton moderoval Jerrod Carmichael.

Počas ceremoniálu odovzdali aj Eddiemu Murphymu cenu Cecila B. DeMilla a Ryanovi Murphyho cenu Carol Burnett. Sean Penn uviedol správu od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý odkázal, že „nebude tretia svetová vojna - nie je to trilógia“.

Prehľad víťazov a víťaziek v 80. ročníku filmových a televíznych cien Zlatý glóbus:

 • Najlepší film - dráma: Fabelmanovci
 • Najlepší film - komédia alebo muzikál: Duchovia Inisherinu
 • Najlepší mužský herecký výkon vo filme - dráme: Austin Butler - Elvis
 • Najlepší ženský herecký výkon vo filme - dráme: Cate Blanchett - Tár
 • Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Colin Farrell - Duchovia Inisherinu
 • Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Michelle Yeoh - Všetko, všade, naraz
 • Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan - Všetko, všade, naraz
 • Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Angela Bassett - Čierny Panter: Navždy Wakanda
 • Najlepšia filmová réžia: Steven Spielberg - Fabelmanovci
 • Najlepší filmový scenár: Martin McDonagh - Duchovia Inisherinu
 • Najlepšia pôvodná filmová hudba: Justin Hurwitz - Babylon
 • Najlepšia pôvodná pieseň: Naatu Naatu - Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (z filmu RRR)
 • Najlepší animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora
 • Najlepší cudzojazyčný film: Argentina, 1985 - Argentína
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite