Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tieňohra - kniha o balkánskej vojne

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica

Tieňohra potvrdzuje autorovu prestíž odborníka na novodobé konflikty. Pridanou hodnotou je jeho osobná skúsenosť z terénu, kde nezriedka tiekla krv.

Tieňohra - kniha o balkánskej vojne Tim Marshall: Tieňohra. Príbeh o poslednej vojne v Európe. Vydavateľstvo Premedia, 2021.

pre Marshalla je príbeh rozpadu Juhoslávie výnimočný. „Koniec niečoho politického sa pre mňa stal začiatkom niečoho osobného. Po prvý raz som začal chápať podstatu vojny a konfliktu.” 

Išlo aj o začiatok jeho reportérskeho putovania. V službe Sky News zotrval v Bosne, Srbsku, Kosove a Macedónsku. Potom sa dostal aj do Afganistanu, Iraku a Sýrie. Tam všade šlo o územnú celistvosť. 

Celou Tieňohrou sa tiahne osobná línia, v ktorej sa mieša Marshallova dezilúzia a  poznanie balkánskej mentality so zásobou silných skúseností, po ktorých už nemôže byť iba analytikom. 

Dôvod dezilúzie pomenoval presne: „Ľuďom so zlými úmyslami netreba veľa, aby naliali ostatným jed a potom sledovali, ako sa oddeľujú od iných.” Národná či náboženská identita triumfujú nad politickými ideami a emócia víťazí nad logikou. Hoci je reč o „nezmyselnom násilí”, za najhoršími činmi sa skrýva chladná, diabolská logika.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite