Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Na mieru ušité bábiky Miley Cyrus každého neuspokoja, Black Mirror je však stále v dobrej kondícii

.klára Kusá .kultúra

Miley Cyrus vie nielen spievať. Taxikár blúdiaci v kruhu minulosti. Virtuálna realita nastoľujúca morálne dilemy. Toto všetko a oveľa viac je stále kvalitná nová séria kultového seriálu.

Na mieru ušité bábiky Miley Cyrus každého neuspokoja, Black Mirror je však stále v dobrej kondícii Postery k jednotlivým epizódam/netflix

black mirror je jeden z najfascinujúcejších seriálov súčasnosti. Nová, už piata séria je však zatiaľ z hľadiska hodnotení prepadák. Metacritic 63, Rotten Tomatoes takisto. Pritom prvá séria si vyslúžila 97-čku. Je táto kritika oprávnená? 

Na prvé pozretie je nová séria naozaj iná a akosi menej „blackmirrorovská“.  Stále sa venuje temným témam, „bežného“ seriálového rozprávania je v nej však akosi viac. A očividne to veľa ľudí vyrušuje. 

Úvod je skutočne trochu nudný. Klišé za klišé. Prevraciam oči, dvaja ľudia v bare, tancovačky, typicky prehýrená noc, strih a pred nami vyrastá všedné ráno. Chceš kafe? Blablabla. To poznáme, a táto veta je presne tá, ktorú si pri Black Mirror povedať nechcete.

No po desiatich minútach nudy sa príbeh mení. Nastoľuje pred nás na prvý pohľad tuctový príbeh. Typický tridsiatnik, práca, dieťa, manželka, krásny dom a prázdno v duši. Po čase sa preňho stáva život od ôsmej do štvrtej nudný. Príbeh sa zaujímavo prevracia, dostávame sa do jadra morálnej dilemy. Vynárajú sa pred nami ťažko zodpovedateľné otázky. Otázky, na ktoré nemáme odpovede.  

Napriek kyslému úvodu sa zrkadlo čoskoro rozohrieva a hýbe správnym smerom. Osamelý taxikár vyrovnávajúci sa s traumou minulosti. Každé ráno ten istý upokojujúci hlas, hlboký nádych, hlboký výdych. Rovnaké miesto, neznámy nasadá do auta. Napriek dĺžke, ktorá hraničí s krátkym filmom sa kvalita druhej epizódy neznižuje. Naopak. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite