Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keď sa zastaví čas

.anton Vydra .kultúra

Česká fotografka Eliška Blažková osem rokov fotila komunitu ultraortodoxných Židov charedim v jeruzalemskej štvrti Mea Šearim. Vydala o tom knihu a svoje fotografie teraz vystavuje v rámci projektu Haredim aj na Slovensku v nitrianskej Trafačke.

Keď sa zastaví čas ELIŠKA BLAŽKOVÁ

mea Šearim – čo je to za štvrť a ako vnímali tamojší Židia fotografku, čo prišla fotiť ich životy, tváre a súkromie?

Mea Šearim založili Židia z východnej Európy v 19. storočí. Tu žijú aj charedim, ultraortodoxní Židia, ktorí si zachovávajú dávne zvyky, štýl obliekania a prísne dodržujú židovské náboženské právo. Odmietajú všetko nové a bránia sa aj fotografovaniu, pretože podľa Biblie sa človek ako Božie dielo nesmie zobrazovať.

ale vás medzi seba pustili.

Ako nežidovská žena z moderného sveta, ako žena vôbec a navyše s fotoaparátom, som tieto ich zákony narúšala. Snažili sa ma rôznymi spôsobmi vypudiť: hádzali po mne kamene, pľuli na mňa, škaredo pokrikovali. Moji priatelia, moderní Izraelčania, mi vraveli, že ma táto komunita medzi seba nikdy nevpustí. No nevzdávala som to. Pristupovala som k nim pomaly a s maximálnym rešpektom. Zajímalo ma, kam až budem môcť ísť.

„Vítaným hosťom som tam však rozhodne nebola.“

prečo vás zaujali práve charedim?

Narodila som sa v Třebíči, meste s výnimočne zachovanou židovskou štvrťou. Tu som v detstve prvýkrát videla hebrejské nápisy na židovskom cintoríne, v synagóge. Židia po stáročia žili v našich mestách, bývali to naši susedia. Keď som pred ôsmimi rokmi odlietala do Jeruzalema na vysokoškolskú stáž, veľa som o judaizme nevedela. Pod pojmom Žid som si predstavovala mužov s pajesami, bradou, klobúkom a v dlhom kabáte. V Izraeli som potom zistila, že väčšina ľudí tu žije úplne moderne. A potom som prišla do Mea Šearim. To miesto ma okúzlilo. Bola som späť v predvojnovej židovskej Európe, akú poznám zo starých fotografií. Rýchlo som však zistila, že títo Židia nie sú tí, ktorí by dnes žili v mojom rodnom meste. Tunajšia komunita bojkotuje sionizmus, neuznáva existenciu štátu Izrael a má svoje vlastné pravidlá, ktorým nerozumejú ani ostatní Židia, či už veriaci alebo sekulárni.

ELIŠKA BLAŽKOVÁ

keď sa odtiaľ vraciate do Európy, s akými reakciami sa stretávate? Dá sa vôbec sprostredkovať skúsenosť s takými špecifickými pravidlami liberálnejšej spoločnosti?

Keď som na tomto projekte začala pracovať, netušila som, ako ľudia na takú tému zareagujú. V Mea Šearim totiž pôsobia tie najextrémnejšie židovské sekty sveta. Chcela som vytvoriť súbor, v ktorom ustúpia do úzadia náboženské pravidlá a predsudky z inakosti. Teší ma, že ľudia v Česku a na Slovensku na tie fotografie reagujú kladne. Keď im cez fotografie poodkryjem oponu do tohto sveta, ocitajú sa na inom mieste a inej dobe, v zastavenom čase.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.anton Vydra .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite