Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Anna Höglundová: O tomto sa človek rozpráva len s králikmi ● DIVADLO Gerhard Hauptmann: Pred západom slnka ● VÝSTAVA Bez názvu | kurátor Miroslav Marcelli

Tragédia nepochopenej detskej duše introverta

KNIHA Anna Höglundová: O tomto sa človek rozpráva len s králikmi | Knižná dielňa 2017 | ●●●●●

Čitatelia bývajú introverti aj extroverti a dobre vedia, že ak to ich vnútorné nastavenie príliš vytŕča, ľahšie sa zmestí do knihy ako do života. Knižka A. Höglundovej, ktorá je známou švédskou ilustrátorkou a spisovateľkou, sa netradičným spôsobom venuje práve silnej introverzii trinásťročného chlapca. Ten pri objavovaní samého seba a svojich predispozícií na úzkosť, paniku, strach, smútok až depresiu cíti, že sa akosi veľmi líši od ostatných obyvateľov ľudského sveta. Inakosť, ktorá z jeho pocitov a reakcií vyplýva, je jeho bytostným trápením. Autorka na jej zobrazenie použila postavu králika, ktorý zastupuje chlapca, a ktorý akokoľvek sa pohybuje a usádza v priestore medzi ľuďmi, nedarí sa mu aklimatizovať. Najsmutnejšie presvedčivým obrazom problému sú časti, keď sa mu aklimatizácia nedarí ani medzi najbližšími v rodine. Byť králikom medzi ľuďmi znamená byť nepochopený a opustený vo všetkých svojich duševných trápeniach. Jemná komika spôsobená voľbou obrazu králika len ostrejšie zvýrazňuje tragédiu detskej duše. Höglundová geniálne nakreslila a napísala to, na čo sa ťažko hľadajú slová a čo postihuje nielen deti, ale aj dospelých.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite