Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dokument Zuzany Límovej o pôrodoch Medzi nami prichádza do slovenských kín

.zuzana Golianová .kultúra

Dokument Zuzany Límovej Medzi nami, ktorý hneď po svojej premiére razantne vstúpil medzi témy spoločnosti, prichádza do slovenských kín. Distribučná premiéra je naplánovaná na 23. november 2017 o 19.10 hod. v bratislavskom kine CINEMAX BORY.

Dokument Zuzany Límovej o pôrodoch Medzi nami prichádza do slovenských kín

film uvidia aj diváci v ďalších multikinách CINEMAX a vo vyše desiatke jednosálových kín vo väčších či menších mestách. V niektorých sa po projekciách budú konať aj diskusie s autorkou filmu. Dokument do slovenských kín prináša distribučná spoločnosť Continental film. 

Snímka o pôrodoch na Slovensku mala zatiaľ len tri oficiálne premietania, premiéru uviedol festival Jeden svet 16. októbra 2017. Záujem o ňu má aj zahraničie.    

„O tom, že film v spoločnosti zarezonoval, svedčí aj množstvo pozvaní na projekcie a diskusie, ktoré dostávame. Vďaka spolupráci s Continental film môžeme dokument uviesť vo veľkých aj menších kinách po celom Slovensku. Bude mi potešením sprevádzať film do niektorých miest aj osobne. Verejné diskusie považujeme za rovnako dôležité ako film samotný, sú priestorom k dialógu medzi rodičmi a zdravotníckym personálom,“ povedala nezávislá novinárka a filmárka Zuzana Límová, ktorá dokumentom úspešne absolvovala ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane. 

„Dokument zaznamenáva snahu žien udržať si vlastnú dôstojnosť a ponúka svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť.“

Od dňa distribučnej premiéry sa bude film hrať v kine CINEMAX BORY o 15.50, 17.30, 19.10 a od piatku pribudne premietanie so začiatkom o 20.50 hod. Vo štvrtok (23. novembra) bude po projekcii, ktorá sa začne o 19.10 hod., diskusia s autorkou filmu a ľudskoprávnymi expertkami. Okrem Bratislavy sa film bude premietať aj v ďalších slovenských mestách, vo všetkých krajoch: Nitra, Dunajská Streda, Lučenec, Šaľa, Šamorín, Sereď, Topoľčany, Trenčín, Trnava, Skalica, Dubnica nad Váhom, Banská Bystrica, Zvolen, Žilina, Martin, Spišská Nová Ves, Krupina, Liptovský Mikuláš, Košice, Prešov, Poprad, Púchov, Humenné, Trebišov, Galanta, Senec, Stará Ľubovňa, Trstená. V najbližších mesiacoch sa film Medzi nami (Before I Met You) premietne aj v Česku, Chorvátsku a Taliansku, kam autorku pozvali ľudskoprávne a ženské organizácie. Pozvania dostáva filmový štáb aj od odbornej verejnosti, napríklad právnických či zdravotníckych škôl.  

Napriek tomu, že film mal len tri oficiálne projekcie v Bratislave (12., 16. a 17. októbra 2017), a to už pred viac ako mesiacom, záujem oň stále trvá. Vidieť ho a zapojiť sa do debaty, ktorú nastoľuje, chcú ľudia z celého Slovenska. „Dodnes dostávame množstvo správ od žien, ale aj mužov, ktorí sa v nemocniciach stretli s nerešpektujúcim prístupom alebo s násilím. Niektoré pôrody sa skončili naozaj tragicky, celoživotnými následkami alebo smrťou matky či dieťatka. Sme rady, že sme naším filmom pomohli vytvoriť priestor na vyslovenie príbehov, s ktorými sa rodičia doteraz vyrovnávali sami. Neprestáva nás udivovať sila žien a ich schopnosť prežiť. Veríme, že ich hlasy budú konečne vypočuté a kompententí príjmu potrebné opatrenia, aby sa takéto prípady nemuseli opakovať,“ opísala aktuálnu situáciu Zuzana Límová. „Ministerstvo zdravotníctva už avizovalo, že vytvorí pracovnú skupinu, ktorá navrhne systémové riešenia. Dobrou správou je, že jej súčasťou budú aj ľudskoprávne expetky,“ vysvetlila.

Dopyt po filme zaregistrovali aj distribútori. „Spoločnosť Continental film sa od svojho vzniku programovo venuje distribúcii slovenskej a českej filmovej produkcie. Otázky a fakty, ktoré odkrýva dokumentárny film Zuzany Límovej, považujeme za tak závažné a naliehavé, že sme sa rozhodli vytvoriť mu priestor nielen pre projekciu, ale aj širšiu diskusiu medzi jeho tvorcami , tvorkyňami a verejnosťou. Film vykresľuje realitu, drsnú, ale pravdivú a preto treba o nej hovoriť, a tým podporiť osvetu medzi ľudmi, matkami, otcami a lekármi,“ uviedol Michal Drobný, výkonný riaditeľ spoločnosti Continental film.

„Verejné diskusie považujeme za rovnako dôležité ako film samotný, sú priestorom k dialógu medzi rodičmi a zdravotníckym personálom.“

Dokument zaznamenáva snahu žien udržať si vlastnú dôstojnosť a ponúka svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť. Doplňujú ich zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici a rozhovory s personálom. Film autorka nakrúcala v priestoroch Univerzitnej nemocnice v Bratislave s medzinárodným tímom, no vyhrážky nemocnice ho zablokovali na niekoľko mesiacov. Jeho uvedenie podporili slovenské filmárky a filmári: Zuzana Mistríková (Asociácia nezávislých producentov), Zuzana Piussi, Diana Fabiánová a pedagógovia Ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU - Peter Kerekes, Róbert Kirchhoff, Jaro Vojtek a Marek Šulík, ako aj medzinárodná asociácia pre ľudské práva pri pôrode Human Rights in Childbirth a slovenské ľudskoprávne organizácie Ženské kruhy a Občan, demokracia a zodpovednosť. Do verejnej debaty sa zapojili aj psychoterapeuti či odborníčky na posttraumatickú stresovú poruchu. 

Na filme pracoval medzinárodný tím, k slovenskej režisérke sa pridala kameramanka Selina Becker z Nemecka a strihačka Morgana Tinebra z Talianska. O zvuk a hudbu sa postarali študenti VŠMU Denisa Uherová a Samo Štefanec. Snímku produkovala medzinárodná škola ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v Bolzane, Taliansku, na ktorej prednášajú prestížni filmári z celého sveta. 

Viac informácií: http://beforeimetyoufilm.com/sk/

Zuzana Límová je nezávislá novinárka a dokumentaristka. Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a počas posledných desiatich rokov spolupracovala so širokou škálou médií i neziskových organizácií v rôznych krajinách. V roku 2012 sa s projektom Deutsche Welle zúčastnila nakrúcania v Južnej Afrike a celkom prepadla čaru filmu. O niekoľko rokov neskôr sa prihlásila na medzinárodnú školu ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane, ktorú minulý rok úspešne absolvovala so svojím diplomovým filmom Medzi nami (Before I Met You, Taliansko, 2016). 

Filmografia: Libby (2014), Tu nik nie je cudzincom (Qui Nessuno è Straniero, 2015), Traja v Kalifornii (Three in California, 2015), Medzi nami (Before I Met You, 2016).

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite