Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Únos zo spa rezortu

.michaela Mojžišová .kultúra .kritika

Premiéra Únosu zo serailu, uvedeného pod hlavičkou Operného štúdia SND, sa niesla v znamení viacerých debutov. Najväčšie očakávania sa spájali s operným novicom, známym choreografom a muzikálovým režisérom Jánom Ďurovčíkom.

Únos zo spa rezortu

viedeň poslednej tretiny 18. storočia. Rakúska monarchia si ešte pamätá kruté osmanské nájazdy, no radosť z pominutej hrozby dáva zabudnúť na nedávny strach a Orient sa pre osvietenstvo stáva zdrojom umeleckých inšpirácií. Po módnej látke siahol aj Wolfgang Amadeus Mozart. V komickom singspiele (t. j. opernej forme kombinujúcej vokálne čísla s nemeckou prózou) Únos zo serailu sledujeme napínavé dobrodružstvo dvoch mileneckých párov: šľachtičná Kostanze so snúbencom Belmontem a jej komorná Blonde s Belmonteho sluhom Pedrillom sa snažia uniknúť z háremu pašu Selima. Treba podotknúť, že dievčatám sa v zajatí nevodí zle: paša zbožňuje Konstanze (zatiaľ) platonickou láskou a temperamentná Blonde si tvrdo drží na dištanc obmedzeného dozorcu Osmina. Keď ho Pedrillo opije, túžba po slobode sa napĺňa. Strážca háremu však utečencov dolapí a teší sa na ich potrestanie. V tomto momente Mozart predostiera humanistickú pointu v duchu osvietenskej filozofie: Paša Selim, hoc oklamaný a podvedený, obom párom odpúšťa a napriek Osminovmu odporu im darúva slobodu. 

Myšlienka je to nepochybne vznešená a krásna, dnešná krvavá realita ju však posúva do roviny utópie. Nečudo teda, že angažovaní režiséri miešajú do Mozartovho idylického obrazu temné tóny a prehodnocujú ho v súvislosti so zverstvami Islamského štátu. Naposledy rozčerila hladinu európskeho divadla drsná inscenácia Martina Kušeja, premiérovaná na festivale v Aix-en-Provence len pár týždňov po Charlie Hebdo. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite