Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V bratislavskej synagóge vystavujú akvarely významného architekta Szalatnaia-Slatinského

.bibiána Kristína Danitová .kultúra

Židovské komunitné múzeum sprístupnilo výstavu Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a jeho svet. Ide o záverečnú časť trojročného cyklu venovaného uznávanému architektovi a jeho dielu. Výstava je výnimočná tým, že sa koná na mieste, ktoré architekt sám navrhol.

V bratislavskej synagóge vystavujú akvarely významného architekta Szalatnaia-Slatinského Židovské komunitné múzeum Artur Szalatnai-Slatinský: Pohľad na Bratislavský hrad, koniec päťdesiatych rokov 20. stor.

počas posledných dvoch rokov predstavilo Židovské komunitné múzeum prácu architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Najnovšia výstava vás zoberie do jeho súkromia, múzeum tentokrát vystavuje jeho obrazy. „Od roku 1941 maľoval akvarely pre radosť, maľoval ich aj predtým, ale boli to návrhy jeho interiérov,“ povedal historik a archeológ Štefan Holčík, ktorý je správcom časti pozostalosti architekta, bol ich susedom v bytovom dome na Laurinskej 10 a blízkym priateľom rodiny. 

 Architekt maľoval v exteriéri, na mnohých obrazoch sú preto zachytené budovy, ktoré sa mu páčili. Rád maľoval zákutia Starého Mesta. V začiatkoch 40. rokov minulého storočia ale kvôli nariadeniam týkajúcich sa Židov často neopúšťal byt, hoci bol spoločnosťou i susedmi rešpektovaný. Manželka mu preto nosievala domov kytice, ktoré maľoval.

Artur Szalatnai-Slatinský: Kvetinové zátišie, 1958Židovské komunitné múzeum Artur Szalatnai-Slatinský: Kvetinové zátišie, 1958„Namaľoval možno aj sto kusov kytíc, ony sa medzitým roztratili,“ ozrejmil Holčík. „Vystavujeme len výber jeho akvarelov, manželka po jeho smrti poslala veľmi veľa jeho diel rodine do Ameriky. Tie obrazy už asi na Slovensko nikdy neprídu.“ Na sklonku života začal architekt prichádzať o zrak, v poslednom roku života ho stratil úplne, a preto zostalo niekoľko obrazov nedokončených.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite