Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

plan.art: Víkendový TO DO list 17. 5. – 18. 5.

.mariana Jaremková .kultúra

PLAN.ART pre vás opäť pripravil víkendový TO DO list.

plan.art: Víkendový TO DO list 17. 5. – 18. 5. IAN CURTIS

do galérie:

lena Jakubčáková a Mária Piatriková/ Genearcheohistoriografia

Výtvarná spolupráca autoriek Leny Jakubčákovej a Márie Piatrikovej nevznikla plánovane. Obe autorky sa v rôznom čase zúčastnili tvorivých rezidencií v Jáchymove, organizovaných kreatívnym centrom Vzbuďme Vary. Prostredie uránových baní, predstavujúce akýsi archetyp miesta, kde hrubá komunistická perzekúcia ničila životy nevinných ľudí, vytvorilo pre každú z nich podhubie pre vlastný tvorivý proces. Súhra ideových východísk vyšla na povrch až neskôr, a výsledkom je spoločná „dvojautorská“ výstava.

Mária Piatriková sa vybrala po stopách svojho starého otca, ktorý strávil v jáchymovských pracovných táboroch niekoľko rokov života. Nikdy ho nemala možnosť osobne poznať, vedela o ňom len z rodinného rozprávania a zo spisov Ústavu pamäti národa, zahŕňajúcich záznamy z vypočúvania a súdne rozhodnutia, ako aj z informácií českého archívu bezpečnostných zložiek. Z nich vyplýva, že Piatrikovej starý otec pracoval v tábore Nikolaj ako elektrikár. Sústredila sa preto na hľadanie reziduálnych stôp a ostatkov – drôtov, káblov, izolátorov, vypínačov a ďalších elektrických zariadení na opustených, schátraných budovách, kde kedysi jáchymovskí väzni žili a pracovali.

Iný prístup zvolila Lena Jakubčáková. V jáchymovských táboroch bola väčšina väzňov internovaná nespravodlivo, z politických dôvodov. Jakubčáková preto prišla s predstavou očistného rituálu. Angažovala preň dve mladé tanečnice a požiadala ich, aby  formou súčasného tanca pomyselne oslobodili dané miesta od hrozných príkorí, ktoré sa tu po celé roky diali. Celú performanciu fotograficky zaznamenala, čím postavila síce efemérny, ale výrazovo silný monument podobne, ako sa na bývalých bojových poliach stavajú vojnové pamätníky hrdinom bitiek. 

kde: Divadlo K, Palackého 5, Bratislava

noc múzeí a galérií

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Aktivity múzeí naprieč Slovenskom počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty. 

https://www.nmag.sk/

do divadla:

festival súčasnej dráma Nová dráma/New drama 2025: Trojboj

Trojboj - inscenované čítanie finálových textov je vyvrcholením súťaže Dráma 2024 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku. Do 25. ročníka súťaže Dráma 2024 bolo prijatých 47 súťažných dramatických textov, z toho 24 textov v českom a 23 v slovenskom jazyku. Režisérom tohtoročného Trojboja je Jakub Matejčík, režisér a spoluzakladateľ divadelného zoskupenia Šerosvit. 

kde: Slovenské národné divadlo - Činohra

kedy: 17. 5. od 15:00

panna z Čierneho mora

Fantazijný príbeh o čiernej morskej panne, ktorej spev je rovnako krásny ako nebezpečný. Veľkolepé divadlo pre celú rodinu plné romantickej lásky, humoru, intríg a osudových rozhodnutí.

Teátro Mundo, potulná divadelná spoločnosť, pod holým nebom odohrá predstavenie plné humoru, nádherných piesní, ale aj obrovských bábok a ohňa, aby vám predviedlo, že v každej dobrej dráme je veľa smiechu a v každej dobrej komédii je aj kúsok smútku.

Originálny divadelný kus prináša Divadlo Aréna v koprodukcii s Dezorzovým lútkovým divadlom a v spolupráci s Vysokou školou múzických umení.

Autor, režisér: Gejza Dezorz 

kde: Divadlo Aréna

kedy: 18.5. o 16.00 a 20.00

odysea

Homérova Odysea je najstarším dochovaným európskym eposom. Avšak stále nevieme, kto bol Homér, a či vôbec bol, kto bol Odyseus a či vôbec bol; zdroje sa rozchádzajú a vzájomne si odporujú. Roland Schimmelpfennig – najhranejší súčasný nemecký dramatik – dostal za úlohu prerozprávať Odyseov príbeh. Napísal teda falošnú Odyseu, v ktorej titulnému hrdinovi hlavnú úlohu ukradne učiteľ dejepisu, ktorý predsa najlepšie vie, ako to celé bolo. Post truth architecture.

Réžia: Dávid Paška 

kde: Divadlo Malá scéna STU, Bratislava

kedy: 18. 5. o 19.00

do kina:

návraty k Obrazom starého sveta

Filmová pocta tvorbe režiséra Dušana Hanáka zameriavajúca sa na jeho mimoriadne dielo Obrazy starého sveta (1972) v kombinácii so súvisiacimi krátkymi filmami Omša (1967) a Zanechať stopu (1970). Dušan Hanák vo filme Róberta Šuláka odkrýva zázemie ich vzniku, svoje názory a postrehy však vyjadria aj viaceré osobnosti, znalci a priatelia slobodnej filmovej tvorby.

Po projekcii bude nasledovať aj projekcia filmu Obrazy starého sveta.

Vypočujte si náš podcast s Dušanom Hanákom. 

kde: Kino Lumière, Bratislava

kedy: 17. 5. o 17:30

pink Floyd at Pompeii - MCMLXXII

Kto minule nestihol, má  opäť možnosť. Film z roku 1972 zachytáva intímne hudobné vystúpenie Pink Floyd, ktoré sa odohráva bez publika v ruinách starovekého rímskeho amfiteátra v Pompejách. V októbri 1971 tu režisér Adrian Maben, úplne pohltený duchom tohto miesta, natočil záznam živého koncertu, ktorý obsahuje známe skladby ako Echoes, A Saucerful of Secrets a One of These Days. Budete mať možnosť nahliadnuť do zákulisia nahrávania legendárneho albumu The Dark Side of the Moon v legendárnych Abbey Road Studios. Tieto vzácne zábery prinášajú rozhovory režiséra s členmi kapely. či komunikáciu medzi jednotlivými hudobníkmi, zachytávajúc ich spontánny humor. Snímka zároveň ponúka vizuálny zážitok vďaka úchvatným panoramatickým záberom Pompejí, natočeným vo dne aj v noci. Digitálne remasterovaná verzia s audiovizuálnym vylepšením, pričom si však zachováva autentické čaro pôvodného záznamu. 

kde: Kino Lumière, Bratislava

kedy: 17. 5. o 20:30

z gauča:

už vám to došlo? Príbeh Syda Barretta a Pink Floyd (archív STVR)

Filmová pocta vizionárovi s tragickým osudom, nazývaného aj Ikarus s gitarou. Príbeh Syda Barretta rozpráva film Have You Got It Yet? The Story of Syd Barrett and Pink Floyd tvorivého dua Storm Thorgerson - Roddy Bogawa. Dvojica sa stretla pri nakrúcaní Bogawowho dokumentu Taken By Storm: The Art of Storm Thorgerson and Hipgnosis (2011) a ich spolupráca sa rozvinula do príprav filmu venovanému Sydovi Barrettovi. Storm Thorgerson nakrútil rozhovory skoro so všetkými, ktorí boli Sydovi blízko a tým, že sám bol toho všetkého súčasťou, sú rozhovory veľmi dôverné. Thorgerson a spolurežisér Roddy Bogawa spojili nielen troch preživších členov kapely, ale aj pôvodných manažérov skupiny, Barrettove priateľky, kolegov a hudobníkov ako sú napr. Pete Townshend z Who či Graham Coxon z Blur. „Tento chlapík zmenil životy všetkých okolo seba“ hovorí v závere filmu pôvodný spolumanažér Andrew King “...je to hrozný príbeh, veľmi, veľmi smutný príbeh.“ Film pracuje aj s bohatým archívnym materiálom a krátkymi hranými impresiami.  Najemotívnejšou scénou ale zostáva moment, kedy členovia kapely spomínajú, ako sa Barrett jedného dňa v roku 1975 náhle objavil v Abbey Road Studios práve keď nahrávali skladbu  Shine On You Crazy Diamond - 9-dielnu poctu Barrettovi, ktorá zaberá takmer celý album Wish You Were Here - a dokonca im ponúkol pomoc. Spočiatku ho nikto nespoznal, pretože mal nadváhu a oholenú hlavu i obočie. Zostal tam iba pár hodín a potom ho už nevideli. Svedkami sú iba fotky, ktoré sú vo filme ukázané. David Gilmour o ňom povedal: „Zapamätajte si ho ako šialeného génia, ktorý nás všetkých rozosmial svojimi úžasne výstrednými piesňami o motorkách, škriatkoch a strašidlách. Jeho kariéra bola bolestne krátka, no napriek tomu sa dotkol väčšieho množstva ľudí, ako kedy mohol tušiť.“ Nájdete tu.

na počúvanie:

andy Summers a Robert Fripp - I Advance Masked

Spojenie Andyho Summersa a Roberta Frippa bolo v roku 1982 veľkým prekvapením. Prvý z nich bol na vrchole s The Police, zatiaľ čo druhý viedol svoju progresívnu rockovú kapelu King Crimson. Nanovo zmixované vydanie ich gitarových duetov obsahuje dve doteraz nevydané skladby „Skyline“ a „Entropy Pulse“.  Na viacstopových páskach k albumom „I Advance Masked“ aj „Bewitched“ sa nachádzalo veľké množstvo nedokončených skladieb. V skladbách „Skyline“ a „Entropy Pulse“ odohrali Fripp (na skladbe „Skyline“) a Summers (na skladbe „Entropy Pulse“) množstvo čiastočne dokončených sól. Podľa Davida Singletona, ktorý urobil nový mix, mu to zanechalo „úžasnú úlohu, ktorá je v digitálnom svete teraz veľmi jednoduchá, vytvoriť ucelený podklad a potom kombinovať a prepínať medzi rôznymi sólami, aby vytvoril „duety“, ktoré teraz počujete“. 

..iný gitarový zážitok ponúkne koncert Marca Ribota

špeciálne, intímne sólové vystúpenie s akustickou gitarou. Kvôli pravdepodobne nepriaznivej predpovedi počasia sa organizátori rozhodli presunúť koncert do interiéru – do ateliéru v Magic Garden (pôvodne mal byť koncert v umeleckej záhrade Rudavsky’s Magic Garden). Večer otvorí zostava Szabó x Bodnárova x Nosáľ. 

kde: Rudavsky’s Magic Garden, Korytnická 37, Bratislava

kedy: 22. 5. o 19.00

iva Bittová & Antonín Fajt & Chimera

Na koncerte sa predstavia dve hudobné formácie. Prvú časť večera bude tvoriť spolupráca Ivy Bittovej a klaviristu Antonína Fajta, ktorá sľubuje hlboko osobné prepojenie hlasu a klavíra. V druhej polovici vystúpi Iva spolu s americkým súborom Chimera v zložení Steve Gorn, Timothy Hill a Michael Bisio, ktorý sa s Ivou predstaví v Európe po prvýkrát. Tento výnimočný projekt spája jazz, klasickú hudbu a prvky improvizácie do podmanivého celku. 

Program:

1. Iva Bittová a Antonín Fajt Iva Bittová a Antonín Fajt 2017

2. časť: Iva Bittová & Chiméra: Steve Gorn, Timothy Hill & Michael Bisio Chiméra Sampler 

kde: Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

kedy: 17. 5. o 20.00

18. mája 1980 odišiel IAN CURTIS tak si pustite Joy Division a pozrite film Antona Corbijna Control...a choďte aj na Corbijnovu výstavu Favourite Darkness do Viedne, už pomaly končí. 

Walk in silence / Don’t walk away, in silence

In the shadowplay, acting out your own death, knowing no more 

na čítanie:

widar Halén (ed.): Začínat od nuly: Průkopnice moderny Otti Berger, Anni Albers, Lilly Reich a Lucie Rie

Výpravná publikácia predstavuje dielo troch významných dizajnérok z Bauhausu – Anni Albers, Otti Bergera a Lilly Reich – a rakúsko britskej keramičky Lucie Rie. Všetky tieto ženy, priekopníčky moderny, sa po nástupe nacizmu stretávali s výzvou znovu si v profesnom svete vybudovať postavenie. Vďaka svojej húževnatosti uspeli. Iba kariéra Otti Berger, ktorú v lete 1944 zavraždili nacisti v koncentračnom tábore v Osvienčime, bola bohužiaľ veľmi krátka. Publikácia Začínať od nuly prvýkrát mapuje ťažké obdobie, ktorým museli tieto avantgardné umelkyne v dobách vzostupu nacizmu v Európe v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia prechádzať. Napriek tomu sa nevzdali. Znova a znova v osobnom i profesnom živote, vo svete, ktorý sa rozbil, začínali od nuly. Ich dielo, ktoré je v publikácii bohato dokumentované, dnes bezpochyby patrí k tomu najvýraznejšiemu a najtrvalejšiemu, čo v oblasti moderného designu v 20. storočí vzniklo. 

olga Tokarczuk: Putovanie ľudí Knihy

Debutový román z r. 1993 držiteľky Nobelovej ceny za literatúru, ktorým Olga Tokarczuk začala svoju literárnu cestu. Francúzsko, rok 1685. Kráľ Slnko zavádza katolicizmus ako jediné povolené náboženstvo. Skupiny hugenotov prechádzajú krajinou, aby sa dostali na sever, kde dúfajú nájsť novú vlasť. Z okien koča ich sleduje skupina nezvyčajných cestovateľov smerujúcich na juh. Veronika, kurtizána čakajúca na snúbenca, Markíz, muž zaoberajúci sa alchýmiou, boháč de Berle a nemý kočiš Gauche. Každý z nich opustil Paríž z iného dôvodu. Táto cesta, miestami priam dobrodružná, by mohla zmeniť nielen ich osudy, ale aj dejiny celého ľudstva. V Pyrenejách, ku ktorým smerujú, je v múroch malého kláštora už stáročia ukrytá Kniha. Teraz má šancu rozhodnúť o budúcnosti sveta. Lenže je svet pripravený na to, aby sa Kniha našla? 

Olga Tokarczuk navštívila festival Svět knihy, prečítajte si aj rozhovor v časopise Respekt.

marina Carr: Láska a lúčenie. Divadelné hry

Marina Carr je dramatičkou s nezameniteľným rukopisom, v ktorom rezonujú témy histórie, pamäti a rodiny. Jej hry, často situované v prostredí pripomínajúcom slovenský vidiek, skúmajú generačné traumy a deštruktívne rodinné vzorce, najmä cez silné ženské postavy. Carr spochybňuje tradičné vnímanie materstva v írskej spoločnosti, pričom odhaľuje rozdiely medzi spoločenskými očakávaniami a realitou. Jej diela ukazujú, ako minulosť ovplyvňuje súčasnosť a ako sa ľudia vyrovnávajú s dedičstvom a rolami, ktoré im pridelilo okolie. Carr neponúka len kritiku, ale aj hlboké zamyslenie nad komplexnosťou ľudského života. 

radka Denemarková: Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla

V piatok sme si pripomenuli nedožité 60. narodeniny režiséra Petra Lébla, odišiel sám, dobrovoľne vo veku 34 rokov a sám si pred smrťou aj určil, kto by mal napísať jeho životopis - Radka Denemarková. Kniha o Petrovi Léblovi,  na ktorej autorka pracovala niekoľko rokov, je pokusom o svojbytnú monografiu divadelného režiséra, scénografa, herca, niekdajšieho umeleckého šéfa Divadla Na zábradlí. Súčasne je však pokusom o zmapovanie života  nešťastného mladého muža a doby, v ktorej žil. Kniha je tak nielen príbehom Léblovej divadelnej práce: zachytáva premeny dobového vnímania divadla a umenia v širšom kontexte, ale je tiež kronikou prelomu dvadsiateho a dvadsiateho prvého storočia. Doby, ktorá Lébla katapultovala na výslnie. Denemarková si však kladie aj otázku, či nešlo len o „nafúknutú bublinu“, ktorá sa objavila po pustých a ideologicky nekompromisne utváraných rokoch, alebo či čosi podstatné z Léblovho kontroverzného spôsobu práce pretrvalo dodnes. Nevyhýba sa ani extrémnej téze, či Léblova výrazná a nepolapiteľná „image“ nebola „pozoruhodnejšia“ ako dielo samo. Kniha získala cenu Magnesia Litera.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite