Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

plan.art: Víkendový TO DO list 30. 11. – 1. 12.

.mariana Jaremková .kultúra

PLAN.ART pre vás opäť pripravil víkendový TO DO list.

plan.art: Víkendový TO DO list 30. 11. – 1. 12.

do galérie:

34. Mesiac fotografie 

Mesiac fotografie finišuje v sobotu, ale niektoré budete môcť navštíviť aj počas decembra. Dnes si ešte môžete zájsť napríklad na výstavu: 

michal Kalhous: To či ono 

S nástupom postmoderny sa do českej fotografie postupne infiltroval pojem nefotografie, zahŕňajúci banálne, nefotogenické zábery, často podčiarknuté tristnou a zámerne neumelou formou, evokujúce prejavy spájané s amatérskou fotografiou. K najvýznamnejším domácim predstaviteľom tohto konceptuálneho smeru patrí aj Michal Kalhous. Jeho tvorba, zahŕňajúca formátom rozmerné čiernobiele analógové fotografie, voľne rozvíja tak spomínané nefotografické postupy, ale tiež nadväzuje na jeden z tokov českej fotografie, ktorá už od 60. rokov dvadsiateho storočia veľmi voľne a neortodoxne reflektovala možnosti minimalizmu v čiernobielom médiu. Kalhous nezastiera aj inšpiráciu staršími stíšenými a prostými kompozíciami Jozefa Sudka, obdivuje obrazové zachytenie intímneho vzťahu k jednoduchým veciam v tvorbe Jána Slobodu. Kalhousovo hľadanie a zaznamenávanie tém v okruhu blízkych súznie s dokumentárnym prístupom Dagmar Hochovej. Cielene primiešanou štipkou trápnosti potom vzdáva hold voyeurským fotografiám Miroslava Tichého. Výstavný projekt To či ono predstavuje prierez tridsaťročnou fotografickou činnosťou Michala Kalhousa, a to v dobovom a umeleckom kontexte tvorby autorov, ktorí ho inšpirovali a podnietili k vlastnej autorskej práci. 

Děti u ohrady s koněm foto: Michal KalhousDěti u ohrady s koněm foto: Michal Kalhous

kde: Pistoriho palác

kedy: cez víkend 15.00 - 19.00

helena Wilsonová: Fotografie

Výstava predstavuje súborné dielo významnej fotografky, ktorá sa pohybovala v rôznych prostrediach aj na rôznych kontinentoch. Fotografie Heleny Wilsonovej sa vyznačujú silnou empatiou a snahou o dôstojnú interpretáciu každého, aj sociálne vylúčeného prostredia. Celá jedna etapa jej tvorby je významným svedectvom o neoficiálnej výtvarnej scéne v čase normalizácie. Vraciame sa teda do normalizačného Československa. Na viac ako stovke fotografií sa stretávame s legendami undergroundu ako The Plastic People of the Universe alebo Ivan M. Jirous, v bežných momentoch každodenného života ľudí z “paralelnej kultúry”. „Jej tvorba je osobným svedectvom o živote slobodných ľudí v neslobodnej krajine. Kľúčovou témou bola, a je dodnes, sloboda,“ hovorí o autorke kurátor výstavy Ján Mlčoch. 

Helena Wilsonová

kde: GHMP, Dům fotografie, Praha

kedy: okrem pondelka 10.00 - 18.00

palo Čejka: Kronika Pink Whale

Loď Pink Whale je už niekoľko rokov jedným z hudobných centier hlavného mesta. Príbeh Ružovej veľryby mapuje Palo Čejka na sérii grafík, ktoré nájdete v podpalubí lode. 

Palo čejka

kde: Pink Whale

kedy: cez víkend od 17.00, cez týždeň od 18.00 (v pondelok od 16.00)

do divadla:

láska. Prsty. Salman Rushdie.

Rudo žije už roky ustáleným spôsobom života – píše knižky, ktoré nikoho nezaujímajú, zožiera sa stavom tohto sveta, hrá sóla na imaginárnej gitare a túto pokojnú idylu narúšajú len nevyžiadané návštevy bývalého spolužiaka Soetkina, ktorého sa Rudo snaží zbaviť rovnako neúspešne ako svojich hemoroidov. Rudov svet sa otrasie v základoch, keď doň vstúpi bývalá spolužiačka Nele. Čo od neho tá prekliata ženská po rokoch chce?! Prečo sa naňho tak čudne pozerá?! A prečo ho pozýva na večeru??? Akoby mu nestačili problémy so Soetkinom, ktorý ho zaťahuje do kalných vôd kriminálneho podsvetia. Ide o veľa - o lásku, prsty a Salmana Rushdieho. Hra vychádza voľne z poviedok Za vodou a O skutočnej hodnote literatúry z komiksovej knihy Rudo Daniela Majlinga. 

vypočujte si aj rozhovor s Danom Majlingom na plan.art:

kde: Štúdio A2 - Nové župné divadlo, Bratislava

kedy: 30. 11. o 19:00

jak jeleň budeš si tam chodiť

Či čuli ste už padať les? Vlastniť prírodu, vlastniť ženu - až do (seba)zničenia. Zvecniť sa do večnosti. Libreto pre jeleňa, troch performerov a zástup žien podľa starej dobrej Hájnikovej ženy. Redukcia nožom. Na staré rany nový Hviezdoslav. Réžia: Lukáš Brutovský. 

kde: Slovenské komorné divadlo Martin

kedy: 30. 11. o 18.30

do kina:

konkláve

Po nečakanej smrti milovaného pápeža je kardinál Lawrence poverený dohľadom nad voľbou novej hlavy katolíckej cirkvi. Kardináli z celého sveta sa zhromaždia za zamknutými dverami Sixtínskej kaplnky, aby si spomedzi seba zvolili toho najlepšieho. Horúcich kandidátov je niekoľko, ale kardinál Lawrence postupne odhaľuje isté fakty, ktoré by mohli otriasť samotnými základmi Cirkvi. Od držiteľa Oscara Edwarda Bergera, v hlavnej úlohe s, ako vždy brilantným, Ralphom Fiennesom. A s Isabellou Rossellini. 

gloria!

Koniec 18. storočia, Benátky. Vo výchovnom ústave pre mladé ženy sa odohráva príbeh Terezy s vizionárskym talentom, ktorá v spoločnosti znamenitých hudobníčok predbehne dobu a svojou sviežou rebelskou hudbou vyzve na súboj skostnatených predstaviteľov starej gardy. Nech žije pop!

Film sa premieta v rámci festivalu MittelCinemaFest 2024

kde: Kino Lumière

kedy: 30. 11. o 20.00 

z gauča:

jan Švankmajer  (DAFilms)

Jan Švankmajer k predvianočnému času jednoducho patrí, na DAFilms nájdete všetky jeho ranné animované filmy, obľúbené “rakvičkárny”, jeho hrané filmy i posledný dokument, ktorý nakrútil. 

kunstkamera

Ostatný dokumentárny film slávneho surrealistu a legendy československého animovaného filmu Jana Švankmajera je prechádzkou zámkom a bývalou sýpkou v Hornom Staňkove, v ktorom je inštalovaná Švankmajerova kunstkamera. Nejde však o kunsthistorický film v pravom slova zmysle, ale o zachytenie magickej atmosféry tejto zbierky a prostredia, v ktorom je umiestnená. V snímke nejde o obyčajnú prezentáciu exponátov, artefakty sú nasnímané s pridanou hodnotou Švankmajerovho imaginatívneho pohľadu v „radení objektov a jeho výkladu, a to nie len slovného“. 

alchymická pec

Film Jana Daňhela a Adama Oľhu Alchymická pec začína v bode, kde končí nakrúcanie v tom čase posledného celovečerného filmu Jana Švankmajera Hmyz. Otvára sa tak ihrisko pre svojbytný “parazitný” film, ktorý zachytáva každodenné dianie vo vnútri filmovej i voľnej tvorby Jana Švankmajera a spoločnosti ATHANOR, kde jeho filmové diela a výstavy výhradne vznikajú. Film nie je len Švankmajerovým portrétom, ale filmovými prostriedkami oživuje i Švankmajerovu múzu – zosnulú manželku Evu. Tá spolu s producentom Jaromírom Kallistom energeticky završuje alchymickú triádu “zmesy” ATHANORu. Film nekatalogicky bilancuje ich doterajšie myslenie a tvorbu, nie je obyčajným sumarizujúcim dokumentom, ale najmä živým, imaginatívnym a hravým situačným filmom. Ukazuje tiež, že aj svetová kinematografia môže vznikať “na kolene” a že cez autentické prežívanie magického sveta je možné zvíťaziť i nad smrťou. 

na počúvanie:

kim Deal: Nobody Loves You More

Prvý sólový album bývalej členky Pixies, Breeders a The Amps Kim Deal. Skladby vznikali postupne počas asi desiatich rokov, ale je to vlastne v skratke celý hudobníčkyn život, vrátane skladby venovanej jej matke trpiacej Alzheimerovou chorobou.  Niektoré z nich už vyšli na EP, spolu teraz tvoria zaujímavý a najmä pestrý mix hudobných polôh a štýlov, ktoré rovnako akoby kopírovali a definovali jej hudobnú cestu, všetky prepojené charakteristickým hlasom a zvukom basovej gitary.  Zvuk v niektorích skladbách dopĺňajú rôzne sláčikové nástroje, dokonca sa ozve i lesný roh. Album produkoval Steve Albini krátko pred svojou smrťou. „Bol to niekto, kto bol vo svojej práci dobrý, sebavedomý a super bezstarostný. V podstate sme robili partitúru á la film a musím sa smiať pri pomyslení, že toto všetko spravil Albini. Spýtal sa ma: Znie ti to dobre, Kim? Povedal som áno, a on na to: No, nie je dôvod to robiť znova.“ Kim Deal prepája 90. roky so súčasnosťou, ponecháva si to, čo ju formovalo a definovalo, ale nekopíruje. Album je veľmi introspektívny, s tak dokonale tlmočnými pocitmi, ako to dokáže zrelý človek. 

next 2024: festival súčasnej hudby

Next, to sú radikálne melódie, živelné improvizácie, neošúchané zvuky, originálne hudobné techniky a koncepty, akustické nástroje aj inovatívna elektronika či multimediálne projekty.  Next-u patrí ešte celý víkend.

30.11.

16:00 Black Decelerant

Klarisky

18:00 Francisco López; FURT (Richard Barrett & Paul Obermayer); Merche Blasco, Marina Cyrino & Ute Wassermann: Plankturutaña; Transsonic: Fluid Ontologies

A4 - priestor súčasnej kultúry

22:30 tba

Jungle Roastery

1.12.

13:00-15:30 Workshop Zvuková tvorba: Sociálny experimentálny zvuk, environmentálna zvuková hmota a imerzívne počúvanie (Francisco López)

A4 – priestor súčasnej kultúry (*nezahŕňa festival pass/povinná registrácia)

16:00 Jozef Krupa, Lenka Novosedlíková, Dalibor Kocian & Veronika Svobodová & Monopoly Star Child Searchers

GMB – Mirbachov Palác (vstup voľný) 

na čítanie/počúvanie: 

patti Smith, Lynn Goldsmith: Before Easter After

Stovky málo známych snímok od legendárnej fotografky Lynn Goldsmith ponúkajú intímny portrét Patti Smith. Zábery Patti vystupujúcej na pódiu v kombinácii s úprimnými fotografiami zo zákulisia a pozoruhodnými štúdiovými zábermi vytvárajú hlboko osobný pohľad na speváčku počas jej vzostupu. Fotografie zahŕňajú život meniacu nehodu na turné v roku 1977 a následky, ako i detailné empatické portréty, ktoré odhaľujú sebaistotu Patti Smith, jej vzdor voči kultúrnym normám, ako aj jej stíšenú polohu. Niekedy sa úlohy vymenia a pred objektívom hudobníčky stojí fotografka.  Dojemný vizuálny príbeh prekladaný originálnou poéziou a textami piesní Patti Smith. Fotografka a jej punk rocková múza v intímnom dialógu.

marian Jaslovský: Fero Griglák & Fermata

Prvá ucelená monografia gitarovej legendy Fera Grigláka a skupiny Fermata mapuje ich celú, viac než polstoročnú históriu. Perfekcionizmus, originálna melodika a umelecká ambicióznosť, to sú znaky, ktoré sprevádzajú Fermatu a jej tvorbu od počiatku existencie skupiny až do dnešných dní. Kniha obsahuje množstvo dobových i aktuálnych fotografií (niektoré doteraz nezverejnené) a kompletnú diskografiu. 

peter Bittner, Pavol Boriš, Ján Štrba: Pezinok Bigbeatown

Druhé doplnené vydanie knižky, ktorá vyšla po prvý krát v r. 2001, v dobe, kedy bolo iba málo publikácií o regionálnych hudobných scénach.  Spomienky pamätníkov a najmä fotografie Jána Štrbu nás vracajú až do 50. rokov, pripomínajú tiež legendárne Koncerty radosti, štúdiá OPUSU a pokračujú v rokoch slobody. Mnohé z nich doteraz nepublikované. 

Knihu uvedú do života v sobotu 30. novembra v 

...a ku Kim Deal ešte Kim Gordon zo Sonic Youth

kim Gordon: Dívka v kapele

Keď sa v roku 2011 rozpadla skupina Sonic Youth po rozvode partnerov Thurstona Moorea a Kim Gordon, basgitaristka a speváčka rekapituluje celý príbeh - ako kapela vznikla aj ako zanikla, čo sa dialo pred jej založením a čo prišlo potom. Píše o svojom detstve na slnkom spálených predmestiach južnej Kalifornie, o dospievaní po boku duševne postihnutého brata, ktorý celú rodinu emočne vyčerpával, o newyorskej umeleckej a hudobnej scéne osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Nie je to len portrét členky jednej známej kapely, ale sugestívne vykreslenie životného príbehu pozoruhodnej alternatívnej umelkyne. Dočítate sa, akí výtvarníci, hudobníci či spisovatelia boli pre Kim Gordon najväčšou inšpiráciou, aj o vzťahu s kolegom muzikantom, ktorý jej život ovplyvnil zo všetkých najviac. A tiež o tom, aké je to byť oným „dievčaťom v kapele“. Z jednotlivých epizód a čriepkov sa skladá osobný portrét ženy, z ktorej sa stala, tak trochu paradoxne, jedna z najväčších kultúrnych ikon jednej dôležitej generácie. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite