Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Filmy .týždňa: Snová absurdita, divoké krimi aj hororová podivnosť

.martin Papšo .kultúra .film

Podceňované slovenské zdravotníctvo neprestáva udivovať. Už záchrana ostrieľaného politického harcovníka bola na pochvalu, ale teraz prestalo stíhať celé WHO. Avšak z toho, čo zažili policajti vo filme Bad Boys, by im nepomohol nikto.

Filmy .týždňa: Snová absurdita, divoké krimi aj hororová podivnosť PRESSFOTO FILM EUROPE Edouard Baer a Anaïs Demoustier vo filme Daaaaaalí!

totiž, aby bol film pre divákov zaujímavý, nemôže byť obyčajný. Tento týždeň uvidíme, ako to dopadne, ak sa to s tým ozvláštňovaním preženie. Prvý prípad dokazuje, že to nemusí byť vždy na škodu. Jedná sa o maximálne absurdný príbeh natáčania dokumentu o veľmi excentrickom a egocentrickom maliarovi. Rozpráva o sebe v tretej osobe snáď ešte častejšie ako Žilinka. Divočina nepoľaví ani v prípade spomínaných zlých policajných chlapcov, ktorí musia očistiť meno zosnulého šéfa. A do tretice všetko dobré – to v prípade dnešných filmových noviniek rozhodne neplatí. Dcéra slávneho režiséra sa vydala v otcových šľapajach a my by sme si mali radšej vybrať inú cestu. Inak sa ocitneme v podivnom svete, ktorý je tiež absurdný, ale nijako sa pri tom nezabavíme.

film týždňa: Daaaaaalí!

Mladá lekárnička, ktorá sa stala novinárkou, túži spraviť rozhovor so slávnym maliarom. Nie je  ním nikto menší ako jediný žijúci umelec na svete (sám sa takto skromne označuje) – Salvador Dalí! Majster ale nestojí o obyčajný článok do novín, musí byť prítomná aj kamera, pokiaľ možno najväčšia na svete. Chvíľami to vyzerá, že žiadny rozhovor nebude, inokedy sa, naopak, zdá, že vznikne veľkolepý dokument. A pomedzi to sa preplieta rozprávanie jedného sna, ktorý nie a nie skončiť. 

Daaaaaalí! je francúzska (takmer) životopisná komédia o slávnom surrealistovi od slávneho absurdistu. Rovnako dôležitý ako hlavná postava je totiž režisér Quentin Dupieux, známy svojimi uletenými nápadmi. Výsledkom „spolupráce“ týchto dvoch pánov je veľmi vtipný a šibalsky hravý film. O Dalím pritom nepotrebujete vedieť vôbec nič. Určite by ho potešilo, že film funguje najlepšie s ním na obraze. Zrejme preto, aby sa podarilo zachytiť jeho nesmierny rozsah, stvárňuje ho hneď niekoľko hercov. Niekedy sa vystriedajú aj v rámci jednej scény. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite