Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Britský seriál odhaľuje skutočný príbeh herca, ktorý bojuje so stalkingom a traumou z minulosti

.bibiána Kristína Danitová .kultúra

Do baru vojde žena, usadí sa, no nič si neobjedná, pretože nemá peniaze. Empatický barman Donny jej ponúkne čaj na účet podniku. Z ich konverzácie vyplynie veľa otázok. Prečo si právnička a vládna poradkyňa nemôže dovoliť kúpiť čaj?

Britský seriál odhaľuje skutočný príbeh herca, ktorý bojuje so stalkingom a traumou z minulosti YT

to, čo pôvodne začalo ako priateľstvo, rýchlo prerástlo do niečoho nebezpečného. Martha chodila do baru každý deň. Rozprávala Donnymu o známych i neznámych ľuďoch, nikdy mu však nepovedala odkiaľ ich pozná. Čoskoro si však mladý muž uvedomí, že nová kamarátka mu hlboko narušila súkromie. Ako sa ale striasť stalkerky, ktorej konanie začalo ovplyvňovať aj vaše vzťahy?

„Potrebujem, aby sa o mňa postaral pekný chlapec vyzerajúci ako sobík.“ Tak znel jeden z mnohých mailov od Marthy. Denne ich Donny dostával približne osemdesiat. Boli plné gramatických chýb, ale aj posadnutosti mužom, ktorý mal byť jej priateľom, milencom a otcom jej detí.

Už v úvode je divákovi jasné, že Martha je opradená klamstvami o vlastnom živote, ktoré však Donny odhalil. Napriek tomu nie je schopný dať jej najavo, že ju nechce vo svojom živote. Niečo ho k nej priťahuje a to niečo ho zároveň desí. Aj preto Donnymu trvalo šesť mesiacov, kým situáciu začal riešiť s políciou. Ani jej nahlásenie nepomohlo zastaviť neutíchajúci prúd mailov a hlasových správ. Tie, ako sa neskôr ukázalo, zohrali veľkú rolu na jeho ceste za oslobodením sa nielen od Marthy, ale aj od celej svojej minulosti poznačenej sexuálnym násilím. Práve tieto traumy mu komplikovali vzťahy a vrhali ho do spárov Marthy, z ktorých sa chcel vymaniť, no zároveň ho do nich ťahala túžba po pozornosti, ktorej sa mu od nej dostávalo. A presne táto kombinácia vnútorných bojov oslovila divákov. Nehovoriac o tom, že miniséria nepodáva vzťah stalkerky a jej obete čiernobielo, poukazuje na jednotlivé odtienky, ktoré nám predostierajú tento vzťah komplexnejšie, s ohľadom na ich osobnosť, zážitky a skúsenosti.

skutočný príbeh Donnyho

Seriál Sobík patrí k najsledovanejším seriálom na Netflixe. Nie je to však seriál, pri ktorom si oddýchnete  v pravom slova zmysle, pretože sa zaoberá náročnou témou stalkerky a jej obete,  ako aj sexuálnym zneužívaním. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite