slovensko si musí upratať v rozdelení moci medzi centrálnu a miestnu úroveň, ale argument za reformu verejnej správy predchádza pandémii. Covid ten argument v niečom posilnil, ale zároveň poukázal na nenahraditeľnosť fungujúcej centrálnej vlády (napr. pri zbieraní dát). Hlavným ponaučením koronakrízy pre fungovanie verejnej správy nie je potreba decentralizácie, ale niečo iné: nutnosť napraviť pokrivený systém, ktorým štát manažuje krízy, na všetkých úrovniach štátu.
Najskôr k decentralizácii. Tie dôvody na reformu vzťahu medzi jednotlivými úrovňami vlády (čiže nielen decentralizáciu) sú pekne vyložené v nedávnej štúdii „Silný región = spokojný občan“ (Komunálne výskumné a poradenské centrum, január 2021). V skratke: Slovensko má príliš veľa príliš malých obcí, ktoré nie sú ľudsky ani finančne vstave vykonávať funkcie na nich prenesené. Má tiež priveľa úrovní vlády (mestská časť, obec, okres, VÚC, centrálna vláda). Ak by sme nižším úrovniam (napr. obciam) posilnili právomoci a kapacity, tak by sa krajina pokojne mohla zaobísť bez niektorých stredných vrstiev manažmentu (napríklad vyšších územných celkov).
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.