stručne povedané, úspešné parlamentné demokracie majú jasno v tom, aké sú ich hodnoty, záujmy, kto sú ich partneri a kto je rizikom, ohrozením alebo nepriateľom. Názorne sme to videli v talianskych voľbách, keď síce prišla zásadná politická zmena, ale ani populistická Meloniovej vláda nezmenila zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Ešte silnejšie sa to prejavuje teraz pri zmene v Británii, kde sa labouristi bez zaváhania postavili za rovnakú zahraničnú politiku, akú robili toryovci. Lebo záujem štátu a jeho postavenie sú viac než detinské zákopové vojny a manipulácie ruských dezinformačných vojen.
čo zostalo z tatranského tigra
Druhým znakom úspešných parlamentných demokracií je vysoká administratívna kapacita štátnej správy a jej profesionalita. Preložené do zrozumiteľného jazyka to znamená, že nielen že sa nemení strategická orientácia štátu, ale politické zmeny nikdy neznamenajú personálne zemetrasenia v diplomacii, ozbrojených silách, spravodajských službách, polícii, prokuratúrach (ak ich majú) a podobne. Teda nielenže majú tieto krajiny strategické jasno, ale dôležité funkcie štátu kontinuálne vykonávajú profesionálne zdatní, pripravení, vzdelaní a štátu lojálni ľudia. Nie náhodní stranícki trafikanti.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.