nedeľa
6
október
19:00
12€ predpredaj /15€ na mieste

Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu

Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu

Koncert prináša obrovskú energiu a vášeň do hudby, ktorá nesie vplyvy rómskej hudby celého sveta.

Projekt slovenských hudobníkov zoskupených okolo gitaristu a speváka rómskej národnosti Marca Pilla so skupinou špičkových muzikantov. V interpretáciách však neostávajú len pri Gypsy jazze, ale spájajú rôzne štýly rómskej hudby z celého sveta a tak projekt získava na hudobnej farebnosti a dynamike. Gypsy jazz SK ponúka výnimočných, renomovaných muzikantov, zaangažovaných aj autorsky do projektu. Program je nabitý emóciami, virtuozitou, ktorú v sebe obnáša rómske hudobné dedičstvo.

Skladateľ, aranžér, cimbalista, spevák a gitarista Marco Pillo už ako trinásťročný pôsobil v komornom orchestri A. Móžiho, s ktorým koncertoval po Európe. V Španielsku študoval hru na gitare a prenikal do krás španielskeho flamenca. Marco Pillo má široký diapazón hudobných štýlov a preto je jeho hudba a hudba muzikantov zoskupených okolo neho zaujímavá a atraktívna.

Ďalšou virtuóznou muzikantskou osobnosťou v kapele je Ján Berky Mrenica ml.

Po absolvovaní odboru husle na bratislavskom konzervatóriu pôsobil v SĽUK-u. Známym sa stal predovšetkým účinkovaním v orchestri Diabolské husle, ktorý zakladal jeho otec, legendárny husľový virtuóz Ján Berky-Mrenica st. Vedenie orchestra prevzal v roku 1997 a doteraz je hlavným tvorcom repertoáru tohto telesa.

Hudobne sa podieľal na filme Cinka Panna či na projekte SĽUK-u Strom.

V roku 2000 získal 3 ocenenia Slovenskej hudobnej akadémie Grammy: Interpret roka, Album roku, Najlepší orchester.

V roku 2015 nahral operné CD so špičkovými slovenskými interpretmi – Diabolské husle v opere a v tom istom roku tiež nahral v Poľsku Gypsy – jazzový album s poľským spevákom Józefom Mersteinom Jochymczykom s názvom -Me Givav (Môj život).

Súčasťou koncertnej šnúry Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu je exkluzívny hosť - vyhľadávaný český, svetovo uznávaný hudobník, multi-inštrumentalista a skladateľ Jiří Stivín.

Jiří Stivín má neobyčajne široké hudobné cítenie a zameranie, predovšetkým však je to jazz, folk, ale aj klasická hudba a rock. Bol jedným z priekopníkov česko–slovenskej beatovej hudby ako člen pražskej skupiny Sputnici. Spolu s Martinom Kratochvílom, spoluzakladal legendárne džez–rockové zoskupenie Jazz Q v roku 1964. Hral s poprednými domácimi (Radim Hladík, Rudolf Dašek, Michael Kocáb, Alan Vitouš, Vladimír Merta, Iva Bittová), rovnako tak s mnohými svetovými hudobnými osobnosťami. Je nositeľom Štátneho vyznamenania ČR Za zásluhy o štát v oblasti kultúry a umenia.

Príďte a zažite virtuózne umenie výnimočných muzikantov!