Cigáni idú do volieb

Tento film si môžete pozrieť, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť vyskúšať za 0,09 €

Cigáni idú do volieb

Cigáni idú do volieb

Dokumentárny film o pokuse rómskeho lídra Vlada Sendreia a jeho volebného tímu vyhrať v politickom boji na prevažne „bielom“ Slovensku. Počas celej politickej kampane sú hlavní hrdinovia presvedčení o úspechu. Postupne ich opantá volebná horúčka, trochu aj neustále prítomný alkohol a diváka tragikomické situácie, rómska živelnosť i závideniahodná vitalita. Film objavuje a ukazuje aj odvrátenú stranu pokusu o víťazstvo. Príbeh Vlada Sendreia je zároveň moderným osudom slovenského Róma 21. storočia. Z bývalého „bitkára“, jedného z Cigánov, stojacich v rade na podporu sa postupne stala spoločensky aktívna osobnosť v treťom sektore, kultúre, vo futbalovom hnutí. Dnes je nepísaným „vajdom“, autoritou nielen vo svojom domácom spoločenstve, ale i významným reprezentantom kraja, rodnej Kokavy nad Rimavicou. Zvyšku Slovenska je známy aj vďaka vystúpeniam jeho kapely Kokavakére Lavutára alias Sendreiovci, hrajúcej pôvodnú a populárnu rómsku hudbu a zároveň i úspechu, ktorý pre nich znamenalo nahrávanie hudby do filmu Sherlock Holmes – Hra tieňov (r. Guy Ritchie) s hudobným producentom a skladateľom Hansom Zimmerom.

Rok výroby 2012
Režisér Jaro Vojtek
Web www.thegypsyvote.com

Slovenský audiovizuálny fondRealizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

„Dokument mal pôvodne sledovať nielen voľby, ale aj štvorročné poslanecké pôsobenie Sendreia. Nik však netušil, že rómsky aktivista nenazbiera dosť hlasov a jeho politická kariéra sa rýchlo skončí. Možno aj vďaka tomuto zvratu je film svižný a divácky pútavý. Okrem réžie a kamery treba oceniť kvalitný strih a dramaturgiu. Na záver sa dá povedať, že keď už Sendrei nešiel do politiky, aspoň prichádza do kín. A prináša so sebou naozaj príjemný a zaujímavý zážitok.“

Zuzana Sotáková, Pravda