Felvidék – Horná zem

Tento film si môžete pozrieť, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa.
Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

Predplatiť

.o filme

Felvidék – Horná zem

Felvidék – Horná zem

Spomienky ožijú, aby v animovanom dokumente pomohli odhaliť, nakoľko do našej súčasnosti zasahujú historické krivdy a rodinné tajomstvá. Tu, uprostred Európy ich má takmer každá rodina. Po stopách rodinnej histórie sa vydáva režisérka filmu Vladislava Plančíková, osobne a citlivo zozbierala príbehy generácie, ktorej osudy zmenili drsné rozhodnutia politikov po 2. svetovej vojne na národnostne zmiešanom území nazývanom Felvidék – Horná zem. Film reflektuje stále aktuálnu tabuizovanú tému slovensko-maďarských vzťahov v unikátnej podobe animovaného dokumentu. Čo nedokážu rozpovedať svedkovia doby či filmové archívy, dopovedia animované príbehy.

Dokumentumfilmünkben emlékek kelnek életre. Megfogalmazódik, milyen nagyon hordozzuk még ma is a történelmi igazságtalanságok terhét. Itt, Európa közepén, csaknem minden családnak vannak ki nem mondott titkai. Vladimíra Plančíková dokumentumfilm-rendező saját családja kálváriájából kiindulva olyan emberek sorsát villantja elénk, akiknek sorsába durván beleszóltak a politikusok II. világháborút követő kemény döntései. A film a szlovák–magyar kapcsolatok tabutémáit feszegeti a megértés és a feldolgozás szándékával. Amit a korszak tanúi és az archív anyagok nem tudnak elmondani, azt a rendező animált történetekkel meséli el, remélve, hogy ez az izgalmas, modern filmnyelv a fiatalok számára is átérezhetővé teszi a nagyszülők, dédszülők megélte sorsokat. A megrázó képsorokat, a fiatal rendezőnő történetmondását Jana Kirschner varázslatos zenéje még erőteljesebbé, átérezhetőbbé teszi.

Rok výroby 2014
Režisér Vladislava Plančíková
Web www.hornazem.eu
Produkcia Mandala Pictures
Distribúciu a relizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond. Film bol realizovaný vďaka podpore Státniho fondu pre kinematografii, ČR.

„Právě velice osobní optika, ačkoliv v této míře v dokumentu trochu nezvyklá, je jedním z nejsilnějších aspektů filmu. Výtvarně občas až surrealistický počin je totiž v podstatě vyprávěním o jedné cestě jedné ženy za historií vlastní rodiny.“

Monika Bartošová, www.25fps.cz
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.