Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dáta bez pátosu: Prehľad k energiám – rok 2022 skončil nakoniec veľmi dobre

.dáta bez pátosu .ekonomika

Celý rok 2022 sme boli bombardovaní zlými správami o vývoji a rekordoch cien energií, palív, k stavu zásob plynu, nedostatku vody, vetra, jadra a aj vývoja kurzu eura k doláru.

Dáta bez pátosu: Prehľad k energiám – rok 2022 skončil nakoniec veľmi dobre

koniec roka si zaslúži pohľad na stav a hodnoty kľúčových komodít a parametrov „strachu“ a krátke hodnotenie. 

Náš komentár jednou vetou znie: Rok skončil znamenite, výborne. Posúďte s nami: Ceny plynu a ropy klesli na štvrtinu, respektíve polovicu maximálnych hodnôt. Zásoby plynu sú rekordne vysoké. Benzín a nafta na čerpačkách sú oproti maximám nižšie o 24 a o 17 percent. Elektrická energia klesla oproti maximálnym cenám klesla na polovičku. Jedine kurz eura zmazal „len“ polovicu strát a z minima 96 centov za dolár sa dostal na 107 centov za dolár, oproti maximu 115 centov za dolár z minulého roka.

Rozumieme Vašej okamžitej reakcii, že tieto ceny elektriny, plynu, ale aj benzínu a nafty nie sú dlhodobo priaznivé, nie sú akceptovateľné pre rozvoj priemyslu a udržanie malých podnikov a prevádzok a nie je dôvod oslavovať.

Na tejto stránke sa dlhodobo snažíme vysvetliť, že dobré alebo zlé pocity by okrem parametra STAV = HODNOTA u akejkoľvek veličiny/komodity/suroviny mal vyvolávať aj TREND vývoja predmetnej hodnoty. Trend, trend, trend.

Trend totiž ovplyvňuje budúce hodnoty zajtra, o týždeň, o mesiac. A tým pádom aj naše očakávania pri riadení našich životov, spravovaní domácností, firiem, obce a nakoniec aj štátu.

Bohužiaľ sa na „dobrých“, ale aj zlých trendoch vezú mnohí, ktorí naše životy, domácnosti a firmy ovplyvňujú. Dnes sú dobrým príkladom výrobcovia a dodávatelia elektrickej energie, ktorí budú LEN s oneskorením reagovať na fakt, že v decembri 2022 bola priemerná cena elektriny 250 eur, v januári je za 11 dní 130 eur a existuje silný predpoklad, že ceny nad 300 eur uvidíme len zriedkavo, výnimočne a nakrátko. Lebo za posledné mesiace pribudli zdroje výroby, ktoré v kritických obdobiach roka 2022 chýbali a nakoniec, začali sme aj šetriť. Bilancia ponuka-dopyt je ďaleko vyrovnanejšia ako v auguste 2022.

Ale dodávatelia elektrickej energie pre „neregulované“ subjekty (nad 30MWhodín ročne), ale aj pre subjekty pod touto hranicou nastavili (zatiaľ) januárové 2023 ceny na šialených úrovniach od 500 ale aj k 1000 eur za Megawatthodinu. Bude chvíľu trvať, kým svoje správanie upravia a prídu s nižšími cenami. Toto je len 1 príklad. Podobne Vás bude strašiť šéf rafinérky, že opätovne príde katastrofa a palív bude nedostatok a budú za 2 eurá za liter.

To je dôvod, prečo tabuľka v tomto poste nemusí u Vás vyvolávať okamžite pozitívne reakcie. Ale trend ku koncu roka (z posledných týždňov, mesiacov) je u všetkých parametrov dobrý, skutočne výnimočne dobrý. Okamihov tak dobrého vývoja bolo v roku 2022 málo, ak vôbec taký deň nájdeme.

A s odstupom 12 dní od Silvestra už vieme povedať aj to, že aj v roku 2023 sa dobré trendy potvrdzujú a situácia sa naďalej zlepšuje:

  • Výmenný kurz Eura k americkému doláru je stabilný
  • U elektrickej energie a plynu vidíme naďalej pokles cien
  • Zásoby zemného plynu klesajú mierne napriek zimnému obdobiu. Naplnenosť zásobníkov plynu v EÚ je pre toto obdobie na rekordnej úrovni 83% a zásoby sú vyše 90 miliárd m3
  • Ropa Brent má cenu stále v rozpätí 75-85 USD pri stabilnom kurze amerického dolára voči Euru
  • Ruská ropa je na výrazne nižšej cene ako takto pred rokom a udržuje si významný diskont 20-30 USD voči rope Brent
  • Koncové ceny palív na čerpacích staniciach dlhodobo klesajú a zatiaľ sa do ich ceny plne nepremietli poklesy cien ropy, ale aj plynu a elektriny, ktoré sú pri výrobe významne potrebné. A preto je racionálne očakávať mierny pokles aj u ceny benzínu, ale aj nafty

Vývoju cien, stavom a trendom u energií sa budeme na našej stránke aj naďalej venovať. Čerpať budeme z prác, dát a grafov významných analytických domov a budeme do komentárov vnášať lokálny aspekt.

Slovensku by veľmi, ale veľmi pomohlo, ak by vláda a parlament venovali okamžitú a bezodkladnú (dnes) pozornosť tu prezentovaným dátam a hlavne riešeniam dopadov na obyvateľov, firmy, obce, mestá a štát. Nie, nerozumieme tomu, že „sa diskutuje“, „sa hľadá“, „bude sa riešiť“. Slovensko potrebuje skutočných skúsených a vzdelaných manažérov v inštitúciách správy veci verejných a riešenia priniesť dnes večer. Nedeje sa to a preto je samozrejmé, že sú všetci nervózni. Uteká nám vlak, nevenujeme pozornosť dátam, trendom, nevadí nám, že nemáme predsedu Protimonopolného úradu, alebo to, že máme premiéra v demisii a že Slovensko nemá ministra financií.

Na rozdiel od radostného pohľadu na tabuľku nižšie, je pohľad na stav Slovenska ku koncu roka 2022 alarmujúci. A za 12 dní roka 2023 sa situácia jednoznačne zhoršila. A ak by sme sa pozreli na TREND(Y), tak pozitívny trend by sme my, dátoví analytici, hľadali ťažko. 

PROSBA O PODPORU

Ak viete podporiť prácu na našich reportoch, urobte tak na: https://www.patreon.com/databezpatosu

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite