Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prípad Haag

.ekonomika .téma

Vukovar, Srebrenica, Sarajevo. Miloševič, Karadžič, Orič, Haradinaj. To sú iba niektoré balkánske miesta a mená, ktoré sa spájajú s najstrašnejšími udalosťami v Európe od roku 1945. Nedávne zadržanie generála Ratka Mladiča kladie naliehavú otázku.

aká môže byť spravodlivosť v prípade vojnových zločincov?  

Odpoveď na túto otázku treba hľadať v holandskom meste, v ktorom už osemnásť rokov pôsobí Medzinárodný trestný súd pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Má za sebou úspechy i neúspechy, vyslúžil si pozitívne i negatívne hodnotenia. Naplnil však tribunál sídliaci v Haagu očakávania, s ktorými ho Bezpečnostná rada OSN v roku 1993 založila? O tom, či je podobný medzinárodný tribunál vôbec potrebný a aký je zmysel jeho existencie, nepanovala ani v období vzniku ICTY zhoda. Konsenzus sa dosiahol iba v tom, že medzinárodné spoločenstvo odsudzovalo neľudské činy, ktoré sa páchali na Balkáne od roku 1991, keď tam po rozpade bývalej socialistickej Juhoslávie vypukli ozbrojené konflikty: v Chorvátsku, v Bosne a v Kosove. 

Zároveň však bolo pri vytvorení ICTY počuť obavy. Skeptici sa nazdávali, že medzinárodný súdny dvor tohto typu nemôže mať dostatočný morálny a právny kredit, aby si získal potrebný rešpekt. Logicky z toho vyplynula obava, či bude ICTY v prípade nedostatočného kreditu pôsobiť nielen v oblasti udeľovania trestov, ale či bude schopný prispievať aj k postupnej, bolestnej, no zúfalo potrebnej konsolidácii, ba dokonca časom aj k zmiereniu medzi ľuďmi postihnutými násilím na Balkáne. Odpoveď, či sa to darí, treba, naopak, hľadať v teréne – najlepšie v Bosne. 

oáza Tuzla?

Tuzla je stredne veľké mesto na severovýchode Bosny. Pred vojnou v rokoch 1992 až 1995 sa okolo 20 percent obyvateľov označovalo za Juhoslovanov, 40 percent tvorili v tých časoch Moslimovia, 18 percent Srbi a zvyšok Chorváti. Dnes je skladba drasticky odlišná: Moslimov je možno 70 percent, Srbi a Chorváti boli značne zredukovaní. Prišli sem mnohí bosnianski utečenci z Podrinia. „Tuzla je jedinou oázou v Bosne, v ktorej žije myšlienka normálneho európskeho štátu: tu nebol zničený jediný kostol, jediná mešita. Žilo sa normálne v nenormálnych časoch. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite