Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Inflácia spomaľuje. Fed aj tak hlási ďalšie uťahovanie monetárnej politiky

.juraj Medvec .ekonomika

Jadrová inflácia v najsilnejšej ekonomike sveta naďalej spomaľuje. Sadzby budú rásť, až kým rast cien nedosiahne dve percentá, hlási Powell.

Inflácia spomaľuje. Fed aj tak hlási ďalšie uťahovanie monetárnej politiky pexels.com

zo Spojených štátov dnes prišli dve kľúčové správy pre globálnu ekonomiku. O tú prvú sa postarala naďalej spomaľujúca inflácia a o druhú šéf americkej centrálnej banky Fedu Jerome Powell.

pomaly pribrzďujeme

Inflácia naďalej spomaľuje – to je hlavná správa, ktorú investorom ukázali dnešné dáta spotrebiteľských cien. Preferovaný indikátor inflácie pre Fed, takzvané Core PCE, naďalej klesá. Analytici očakávali infláciu na úrovni 4,7 percent, finálne dáta však ukázali nárast cien iba o 4,6 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Jasne tak vidieť dlhodobý trend postupného a pomalého poklesu inflačných tlakov v najväčšej ekonomike na svete. Najvyššiu hodnotu Core PCE dosiahlo v marci na úrovni 5,4 percenta a odvtedy neprestajne klesá.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite