Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kde sa dobre podniká?

.marianna Sádecká .ekonomika

Pre správne pochopenie tohto textu si očistime slovo podnikateľ od negatívnej konotácie privatizéra či polomafiána z 90. rokov na Slovensku a rozhliadnime sa po svete – kde sa dobre podniká bežným ľuďom?

myslím tých bez veľkých kontaktov na vládne skupiny. Pretože úspech nespočíva len v nadobudnutí peňazí, ale práve v ceste k zarábaniu peňazí a v kreatívnej aktivite nášho rozumu či rúk. Skutočná krása podnikania spočíva v dobrovoľnej obojstrannej výmene, po ktorej sú obe strany spokojnejšie. Nie je teda podnikateľ ten, kto si vylobuje zákon na povinné gastrolístky, ale ten, kto predáva kvalitné a chutné jedlo. V prvom prípade je to rent-seeking, v druhom prípade je to umenie podnikania so spokojnosťou dobre obslúženého zákazníka, ktorý sa vráti.

Ostrovy podnikateľskej slobody, kde by malo byť ovocie našej práce čo najmenej ohrozené, vo svete stále vznikajú, no ani jeden z nich nežiari v absolútnej dokonalosti. Môžeme hľadať a inšpirovať sa, všade po kúsku.

haló, môžem podnikať?

Keď Ježiš Kristus poprevracal stánky s tovarom v chráme, bolo ešte minimum regulácií ohľadne toho, kde a ako podnikať. Zásahy štátnych regulácií do biznisu sa zvýraznili s nástupom národných štátov. Prvý krok na podnikateľský trh je v závislosti od podmienok v štáte rôzne náročný. No kedy sú regulácie paralyzujúce? Podľa rebríčkov Doing Business sú pri skúmaní slobody podnikania v rôznych štátoch kľúčové tieto prvky: nízke dane, nízke clá, ochrana vlastníckych práv, množstvo regulácií, ktoré obmedzujú prijímanie nových zamestnancov, a prítomnosť umelých stropov minimálnej mzdy.

Daňové peklá s obrovským daňovým zaťažením lynčujú malých a stredných podnikateľov; veľkých zase nútia obzerať sa po kreatívnom účtovaní cez iné krajiny.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite