Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Horolezec Ivan Fiala zomrel vo veku 76 rokov

.redakcia .ekonomika

Zomrel horolezec a tréner Ivan Fiala, otec herečky Zuzany Fialovej. TASR to potvrdili tri od seba nezávislé zdroje.

Ivan Fiala horolezecky pôsobil okrem Európy v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta.

ivan Fiala je prvým slovenským pokoriteľom himalájskej osemtisícovky, Nanga Parbat zdolal spoločne s Michalom Orolinom v roku 1971.

Narodil sa 25. augusta 1941 v Bratislave. Na svojom konte má stovky výstupov nielen v našich Tatrách. V Alpách vystúpil napríklad na pilier Veveričiek na Cima Ovest, absolvoval prvovýstup na Blaitiére. Liezol na Pamíre, v Nórsku, v Hidukúši, na Aljaške, v Andách.

Fiala sa v roku 1969 zúčastnil na expedícii v pakistanskej časti Hindukúšu a bol v družstve, ktoré vystúpilo na panenský vrchol Bajpaš-Zom vysoký 6 700 metrov. Pomenovali ho Bratislava. Na tretí najvyšší kopec Hindukúšu, Istor-o-nal (7 398 metrov) vystúpil počas tej istej expedície 15. júla.

„Zaslúžilému majstrovi udelili za záchranu mexického horolezca čestný diplom medzinárodného výboru Fair Play pri UNESCO. “

V roku 1971 sa uskutočnila II. československá expedícia na Nanga Parbat (8 154 metrov), ktorú viedol Ivan Gálfy. Vrcholové družstvo tvorila štvorica horolezcov, 11. júla po trinástej hodine sa po prvý raz na vrchole osemtisícovky postavili dvaja Slováci, Ivan Fiala a Michal Orolin.

Výstup na Mount Everest alpským štýlom, čiže bez budovania táborov a na jeden záťah tzv. Bonnigtonovou cestou, sa v expedícii pod vedením Ivana Fialu začal 13. októbra 1988. Zostup 17. októbra 1988 však neprežili horolezci Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaroslav Jaško.

Zaslúžilému majstrovi športu udelili v roku 1982 za záchranu mexického horolezca čestný diplom medzinárodného výboru Fair Play pri UNESCO. V novembri 2002 bol Ivan Fiala zvolený za čestného predsedu elitného horolezeckého klubu s názvom Himalaya klub 8000. V roku 2003 sa stal predsedom Klubu fair play Slovenského olympijského výboru, v júni 2005 na tento post rezignoval. V máji 2004 ho Spoločnosť Ferdinanda Martinenga ocenila zlatou medailou.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite