Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.nemcovova správa
.týždeň

Záver

.časopis .nemcovova správa

Vojne na východe Ukrajiny sa často hovorí „hybridná“. Je to vraj unikátny vynález Vladimíra Putina: nie priama vojenská agresia, ale vytvoriť ozbrojený konflikt na území susedného štátu tak, aby jeho iniciátora nebolo možné formálne obviniť. Donbas horí, ale ruský prezident je čistý ako ľalia: „Aké máte dôkazy?“

.týždeň

Koľko stojí vojna s Ukrajinou

.časopis .nemcovova správa

K vyčísleniu ceny Putinovho vojenského ťaženia na území Ukrajiny treba pristupovať z dvoch strán.

.týždeň

Humanitárna katastrofa

.časopis .nemcovova správa

Zasahovanie Putina a ruských vojsk do konfliktu na východe Ukrajiny zmenilo časť územia susedného štátu na vojnovú zónu. Donbas v rokoch 2014 – 2015, to sú nepotrestané vraždy, státisíce utečencov, zničená infraštruktúra a krach sociálneho systému.

.týždeň

Kto vládne v Donbase

.časopis .nemcovova správa

V apríli 2014 Donecká „ľudová republika“ a Luhanská „ľudová republika“ vyhlásili svoju nezávislosť a oznámili, že prestávajú byť podriadené ukrajinskej štátnej moci.

.týždeň

Kto zostrelil boeing?

.časopis .nemcovova správa

Dňa 17. júla 2014 bol v oblasti ozbrojených zrážok na východe Ukrajiny zostrelený Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines, let MH-17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru.

.týždeň

Putinov armyšop

.časopis .nemcovova správa

Vladimír Putin vo svojom vystúpení pred novinármi 4. marca 2014 poprel účasť vojakov z Ruska pri blokáde ukrajinských jednotiek na území polostrova Krym. Podľa prezidentových slov tieto akcie uskutočňovali výlučne „sily miestnej domobrany“ a uniformy ozbrojencov sa podobali na ruské len preto, že sa voľne predávajú v obchodoch. Podľa Putinových slov takú uniformu možno získať v akejkoľvek predajni vojenských potrieb.

.týždeň

Náklad 200

.časopis .nemcovova správa

Ozbrojené zrážky v Donbase každým dňom zvyšujú počet obetí na oboch stranách. V apríli 2015 Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí zadokumentoval smrť 6 108 ľudí v zóne konfliktu, pričom uvádza, že tieto údaje sú „zdržanlivé“ a nezahŕňajú informáciu o padlých počas zostrenia situácie v januári a februári 2015.

.týždeň

Dobrovoľníci či žoldnieri?

.časopis .nemcovova správa

Jednotky regulárnej ruskej armády v mnohom predurčili úspechy separatistov na východe Ukrajiny. No nezanedbateľnú úlohu v ozbrojených silách Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky zohrali aj posily z radov takzvaných „dobrovoľníkov“, ktorí neustále prichádzali z Ruska do pásma ozbrojeného konfliktu.

.týždeň

Ruskí vojaci v Donbase

.časopis .nemcovova správa

Nejaký čas po pripojení Krymu k Rusku sa na území Ukrajiny začala ozbrojená zrážka medzi ukrajinskou brannou mocou a separatistami, ktorí žiadali začlenenie Doneckej a Luhanskej oblasti do Ruskej federácie.

.týždeň

Ako obsadzovali Krym

.časopis .nemcovova správa

Dňa 4. marca 2014 Vladimír Putin počas stretnutia s novinármi na otázku novinára agentúry Bloomberg, kto boli ľudia vo vojenských uniformách pripomínajúcich ruské, ktorí blokovali ukrajinské vojenské jednotky na Kryme, odpovedal: „Boli to miestne sily domobrany.“

  • 1
  • 1. stránka z 2
  • 2