Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Bitevné lode – vládcovia morí VI.

Bitevné lode – vládcovia morí VI.

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 30.08.2024

Versaillská mierová zmluva, ktorá Nemecku pre jeho ozbrojené sily ukladala tvrdé podmienky, po nástupe Hitlera k moci predstavovala už len bezcenný kus papiera. Potajomky prebiehal vývoj tankov, lietadiel aj ponoriek. Vojenské námorníctvo sa najprv zameralo na stavbu pancierových lodí triedy Deutschland, ktoré mali spĺňať zmluvné tonážne obmedzenia, ale v skutočnosti ich prekračovali.

Bitevné lode – vládcovia morí II.

Bitevné lode – vládcovia morí II.

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 02.08.2024

Britský parlament schválil v roku 1889 Námorný obranný zákon. Ten stanovil, že ich Kráľovské vojenské námorníctvo musí mať viac bitevných lodí ako dve po ňom nasledujúce vojenské námorníctva na svete, vtedy francúzske a ruské. Okrem toho, že toto ustanovenie nútilo Royal Navy byť absolútne špičkovou vojenskou silou, zákon jej na to zabezpečil aj dostatok finančných prostriedkov.

Bitevné lode – vládcovia morí I.

Bitevné lode – vládcovia morí I.

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 26.07.2024

Je 7. apríl 1945. Komandér Tameichi Hara, veliteľ japonského ľahkého krížnika Yahagi, ktorý po opakovanom útoku amerických bombardérov Avenger v agónii mizne pod hladinou Pacifiku, sleduje z hladiny, pokrytej mazutom a troskami krížnika, posledný boj bitevnej lode Yamato.

Pomocné krížniky – vojnoví korzári alebo moderné pirátske lode

Pomocné krížniky – vojnoví korzári alebo moderné pirátske lode

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 14.06.2024

Keď nebolo dosť ponoriek, pomohli počas svetových vojen na oceánoch aj prestavané a maskované obchodné lode. Pomocné krížniky boli modernými pirátskymi loďami, korzármi loviacimi obchodné lode protivníka. Používali na to úskoky a prekvapujúcu taktiku.

Čo hovoria dejiny, kam patrí Slovensko?

Čo hovoria dejiny, kam patrí Slovensko?

.mária Holubová .spoločnosť .história 31.05.2024

Na začiatku bol Rím: keď princeps inter pares, „prvý medzi rovnými“, cisár Augustus prvýkrát v histórii použil delenie sveta na Západ a Východ a hranicu stanovil na rieke Eufrat.

Habsburgovci: Svadby ako politikum

Habsburgovci: Svadby ako politikum

.marian Jaslovský .spoločnosť .história 26.04.2024

Keby ste sa narodili v cisárskej rodine v ére monarchie, mohli by ste si dovoliť veľa vecí, ale jednu takmer istotne nie: Vybrať si životného partnera podľa svojich predstáv. V ére monarchie bolo manželstvo vnímané ako politický krok a nie ako prejav lásky medzi dvoma ľuďmi. Budúci partneri sa „párovali“ už v detskom veku a boli len figúrkami v politickej hre.

Krížniky na moriach a oceánoch

Krížniky na moriach a oceánoch

.jaroslav Coplák .spoločnosť .história 12.04.2024

Svetové agentúry priniesli 14. apríla 2022 šokujúcu správu: v Čiernom mori asi 80 míľ južne od Odesy sa potopila vlajková loď ruskej Čiernomorskej flotily – raketový krížnik Moskva. Ďalšie informácie uvádzali, že krížnik predchádzajúcu noc zasiahli dve ukrajinské protilodné strely R-160 Neptun. Strely spôsobili rozsiahly požiar a po výbuchu munície sa loď potopila.

Smrť dvoch diktátorov

Smrť dvoch diktátorov

.martin Horička .spoločnosť .história 15.03.2024

Začiatkom marca 1953 zomrel Stalin a o pár dní neskôr ho na druhý svet nasledoval aj Klement Gottwald. Obaja komunistickí diktátori boli vo svojich krajinách symbolom teroru, ktorý prerástol do obludných rozmerov.

Prejav, ktorý zmenil dejiny

Prejav, ktorý zmenil dejiny

.martin Horička .spoločnosť .história 01.03.2024

Keď Winston Churchill 5. marca 1946 predniesol vo Fultone svoj známy prejav o „železnej opone“, ktorú Sovietsky zväz spustil nad východnou Európou, mnohí jeho tvrdenia ešte brali na ľahkú váhu. O rok neskôr už však bola situácia celkom iná. Budúci vývoj mu dal za pravdu.

Sovietsky prevrat v Československu

Sovietsky prevrat v Československu

.martin Horička .spoločnosť .história 23.02.2024

Komunisti by sa k moci v Československu nikdy nedostali, keby ich nepodporovali súdruhovia z Moskvy. No o úlohe Sovietov pri organizácii februárového prevratu toho vieme stále len málo.