Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.história
Rozzúrený vysávač má 66 rokov

Rozzúrený vysávač má 66 rokov

.marian Jaslovský .martin Horička .spoločnosť .história 16.11.2023

Presne takto – rozzúrený vysávač – sme nazývali automobil, ktorý bol symbolom socializmu, ale aj jeho pádu. Dňa 7. novembra 1957 opustil továreň bývalej východonemeckej automobilky VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau prvý trabant.

Národ a olovrant

Národ a olovrant

.stanislav Janota .spoločnosť .história 20.10.2023

Moji najbližší boli vzdelaní ľudia, potomkovia medzivojnových úradníkov, ktorí pochádzali z predprevratových vzdelaných uvedomelých slovenských rodín. Ale poznal som v horskej osade, kam sme často chodili, aj ľudí žijúcich v extrémnej biede, ktorí až do polovice 50. rokov neochutnali mäso.

Olovranty u nás doma

Olovranty u nás doma

.stanislav Janota .spoločnosť .história 13.10.2023

Etnografi na Slovensku vydali množstvo monografií o rôznych vidieckych lokalitách Slovenska. Zozbierali údaje o práci, bývaní, stravovaní, potravinách a zvykoch pri stolovaní. Omnoho menej je v literatúre známe o každodennom živote a strave u obyvateľov miest na Slovensku.

Olovrant u bankára

Olovrant u bankára

.stanislav Janota .spoločnosť .história 06.10.2023

Ako dieťa som bol veľmi kľudný. Málo som hovoril, správal som sa „vyberane”. Sedel som pokojne, počúval dospelých, nevyrušoval. Preto ma naši často brali na rôzne návštevy. Hlavne popoludní, v čase olovrantu, v čase popoludňajšieho čaju.

Kto pripravoval olovrant

Kto pripravoval olovrant

.stanislav Janota .spoločnosť .história 28.09.2023

Keď som bol dieťa, tak u nás doma a vlastne všade, kde som bol na olovrant, prestierali stôl, servírovali jedlo a nápoje a nakoniec všetko zo stola upratali ženy. Bola to ženská práca. Teraz sa to mení.

Olovrant a desiata v škole

Olovrant a desiata v škole

.stanislav Janota .spoločnosť .história 22.09.2023

Na základnej škole sme mali vyučovanie na zmeny. Cez veľkú prestávku na popoludňajšej zmene sme jedli olovrant, cez veľkú prestávku na dopoludňajšej zmene sme jedli desiatu. Desiata je teda obdoba olovrantu, je súčasťou kultúry stravovania v rôznych častiach sveta.

Odpoludňajší čaj na anglický spôsob

Odpoludňajší čaj na anglický spôsob

.stanislav Janota .spoločnosť .história 15.09.2023

Na návštevu k strýcovi Imrovi a tete Majde na Šoltésovej ulicu sme chodili s rodičmi častejšie do roku 1957, pokiaľ sme bývali na Rajskej ulici. Po Cukrovej a Poľnej to bolo „za rohom“. Po roku 1957, z Koliby, bola cesta zložitejšia. Prakticky vždy sme prišli na olovrant.

Nedeľné olovranty a čaj o piatej

Nedeľné olovranty a čaj o piatej

.stanislav Janota .spoločnosť .história 08.09.2023

Nedeľný čas popoludňajšieho čaju sme dlhé roky (od roku 1957 hlboko do šesťdesiatych rokov) trávili „U Radiča”. Na svätú omšu sme chodili do „Trojičky” (chrám svätého Jána z Mathy), doma na Kolibe bol slávnostný nedeľný obed a potom sa išlo na prechádzku na Kamzík.

Olovrant u grófky a spomienky na kaviarne

Olovrant u grófky a spomienky na kaviarne

.stanislav Janota .spoločnosť .história 01.09.2023

Dobre sme poznali pomery v domácnosti grófky Sipeky. Stará mama Hana sa narodila a detstvo do 10 rokov prežila v Ilave. Dôkladne poznala Klobušice (od roku 1969 sú súčasťou jej rodnej Ilavy). Grófka Alžbeta bola jej priateľkou, možno i veľmi vzdialenou príbuznou.

Stopy stredoveku alebo Nepodceňujme laikov

Stopy stredoveku alebo Nepodceňujme laikov

.hana Chorvátová .kultúra .história 23.06.2023

Denník N sa už od svojho vzniku snaží do verejného priestoru prinášať texty venované histórii a je to chvályhodná snaha. Od počiatku sa vo vydaniach objavovali články venované dejinám.