Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

O kapustných hlavách

.zuzana Mojžišová .časopis .film

Vít Klusák a Filip Remunda sú dvaja českí mladíci, ktorí nakrúcajú dokumentárne filmy. Doposiaľ sa asi najviac narozprávalo o ich spoločnom provokatívnom Českom sne (2004), kde sa masívna reklamná kampaň nekončí otvorením novučičkého hypermarketu a výhodným naplnením igelitky, ale vytriezvením nahnevaného, rozpačitého i smejúceho sa davu tvárou v tvár obrovskej filmovej kulise.

Minulý rok sa Klusák s Remundom režisérsky podieľali na dvoch (klubových)  snímkach – Český mír (obaja spolu) a Vše pro dobro světa a Nošovic (iba Klusák). Česká dokumentárna kinematografia v poslednom období krásne stúpa hore. Mapuje, odkrýva a hľadá pravdu. To je dobrá správa.
Český mír zaznamenáva dlhotrvajúci občiansky protest proti umiestneniu amerického vojenského radaru v brdských horách a rovnako dlho trvajúcu mentálnu masáž zástancov radaru, teda zväčša politikov a menšej časti verejnosti. „Podle nás je to komedie o povaze a kvalitě české demokracie dvacet let od revoluce. Radar představuje fenomén, který rozdělil českou společnost. Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé. Ti první se obvykle zapisují do dějin, bez těch druhých by žádných dějin nebylo.“ Nie vždy sa autorom darí slovne v skratke vystihnúť vlastné dielo, ale táto charakteristika bola presná. Na plátne sa objaví Bush v Oválnej pracovni a Obama na Hradčanoch pri Masarykovej soche, Topolánek,  Zeman, Vondra, ale aj nesmierne kultivovaný Jan Neoral, (neplatený) starosta drobnej obce Trokavec, ktorá sa ako prvá pustila do boja proti radaru. Bude aj trápne rozčúlený a agresívny magor Jirous, občianski aktivisti, napínavé prechádzky po zakázanom priestore vojenských lesov, kde sa strieľa, poľovníci,  armádnici, ale aj  ľudia, čo žijú okolo inkriminovanej kóty 718, grinpisáci založia vlastnú krajinu a diviak Jonáš bude vychovane behať za pánom, len čo sa vyváľa v blate. A na konci bude víťazstvo.
Vše pro dobro světa a Nošovic   –  „sociální groteska o poli, na kterém rostou auta“ –
je trochu z iného súdka, hoci autorský rukopis je jasne rozpoznateľný. Rozdiel spočíva v tom, že do Nošovíc filmári prišli až v čase, keď bolo o probléme rozhodnuté. Napriek tomu bolo o čom nakrúcať. Nošovice sú neveľká česká dedina dlhé desaťročia známa v širokom okolí svojou kyslou nakladanou kapustou, ktorú pestovali na okolitým poliach. Potom sa objavil podnikateľský zámer kórejskej automobilovej firmy Huyndai a namiesto kapusty vyrástla pri dedine najväčšia fabrika na zelenej lúke v Českej republike. Cesta k nej viedla cez výpalnícke listy vyhrážajúce sa farmárom, ktorí nechceli prísť o svoju pôdu, vraždou.  Jedny vášne – o podpísaní vyvlastňovacích zmlúv – utíchli; iné – napríklad napätie medzi zamestnávateľmi a zamestnancami – ostávajú dodnes. Ako vraví hovorca automobilky: „Společnost Hyundai je tam, kde je, protože jedná rázně a jasně a nesmlouvavě. A takto jedná i se svými zaměstnanci…“ Tento film sa končí prehrou. Hoci je prítomná už od začiatku, bolí.
Kapustné hlavy nerastú len na poliach a v záhradách, ale aj na človečích krkoch. A pekne sa otáčajú, sťa živé.  Niekedy sa dá ľahšie rozpoznať, že to oproti vám nie je ozajstná hlava, ale kapustná. No niekedy to len tak jednoducho nezistíte, lebo aj kapustná hlava vie precítene rečniť a tváriť sa, že argumentuje a neklame. A niekedy (napríklad v utorok) je aj dobré siahnuť si kúsok nad vlastný krk a ohmatať to miesto, pozrieť, či sa ešte nezelenie a duto neozýva. Český mír. ČR 2010. Réžia: Vít Klusák, Filip Remunda. Dokumentárny film. 105 minút.
Vše pro dobro světa a Nošovic. ČR 2010. Réžia: Vít Klusák. Dokumentárny film. 82 minút.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite