Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Médiá

.časopis .ostatné

MÉDIÁ Osobné zlyhanie Silvie K.
Je to v podstate smutný príbeh, i keď nejeden šofér jazdiaci aj po požití alkoholu si ho určite škodoradostne vychutnal. Jedna z najlepších slovenských televíznych moderátoriek, Silvia Kušnírová, havarovala v opitom stave. Bulvárne médiá jej haváriu podrobne preberajú, takže si Kušnírová prvýkrát vychutnala aj negatívnu slávu v podobe nelichotivých titulných fotografií. Vďaka nim ju už budú poznať aj tí, čo nikdy v živote nepozerali nijakú politickú diskusnú reláciu, a teda ani netušia, čím je Kušnírová zaujímavá a v čom je naozaj dobrá.
Ten príbeh je smutný preto, že talentovaná a pracovitá Silvia K. už nikdy nebude môcť sedieť oproti politikovi a nekompromisne od neho žiadať čistý štít. Ak ju aj TV JOJ ponechá na obrazovke, aby ďalej moderovala reláciu Politika.sk, vždy bude v pozadí visieť tá veta: „ale veď vy, pani moderátorka, ste tiež...“ Každý menej škrupulózny politik jej ju môže vmiesť do tváre. Kušnírová sa k svojmu zlyhaniu postavila statočne, priznala chybu, vysvetlila, že išlo o dôsledok chvíľkovej ťažkej emocionálnej situácie, nehľadala ospravedlnenie na svoje počínanie. Jej osud je v rukách jej šéfov. Tí musia zvážiť, či môže Kušnírová aj s takýmto chúlostivým šrámom ďalej moderovať tvrdú politickú debatu. Naozaj ťažká voľba.
.eva Čobejová

TV Jesenné sklamanie
Začiatok septembra je už tradične v znamení zvýšených očakávaní televíznych divákov. Po lete, v ktorom sa vytrvalo vyprázdňujú sklady a archívy televíznych relácií, sa netrpezlivo čaká na nové formáty, relácie, tváre, nápady. Ničoho z toho sme sa tentoraz nedočkali. V televíznom biznise údajne platí, že príliš dramatické novinky môžu diváka odradiť a motivovať na prepnutie na iný kanál. Na katastrofu Big Brother ešte na Markíze nezabudli. Aj preto je na komerčnej televízii nosným projektom tretie pokračovanie Slovensko hľadá SuperStar. Úspech pesničkovej šou je takpovediac zaručený aj vzhľadom na odozvu prvých dvoch (ešte verejnoprávnych) dielov. A tentoraz nehrozia ani populárne pokuty za prerušovanie reklamou. Televízia JOJ stavila na divácky úspešné americké kriminálne seriály CSI. Vrahov odhaľujú v Miami, Las Vegas aj New Yorku v premiérových epizódach takmer každý večer. Do prime-time zaradila ambiciózna televízia aj manželov Mojsejovcov, priekopnícky vo formáte popoludňajšej talkshow obyčajných ľudí a ich honorovaných príbehov. Netradične odvysiela jeden zápas hokejovej NHL v priamom prenose. Najlepším krokom JOJ je spustenie nového internetového portálu. Slovenská televízia zasa ohuruje číslami. Žiada 350-miliónovú dotáciu od štátu, vraj až 115 miliónov má naplánovaných na výrobu seriálu pre deti o návrate kedysi populárnej Bambuľky. Vrhla sa na kvízy, ponúka divákom hneď niekoľko možností premeniť vedomosti na peniaze – Dr. Quiz, Milionár (v hre je 10 miliónov!), Duel, 5 proti 5. Múdra časť verejnosti, schopná vyhrávať, takúto zábavu isto ocení.
.bohumil Stejskal, Medialne.sk

MÉDIÁ Výmeny vo Vatikáne
Od nástupu Josepha Ratzingera došlo k viacerým výmenám na vatikánskych mediálnych postoch. Veľkú dôveru pápeža požíva jezuita Federico Lombardi. Po tom, čo mu ešte Ján Pavol II. zveril riadenie vatikánskej televízie CTV, ho Benedikt XVI. koncom roka 2005 urobil šéfom Vatikánskeho rozhlasu. Pol roka nato mu prischla aj pozícia vatikánskeho hovorcu. V júni tohto roku arcibiskupa Johna Patricka Folleyho na čele Pápežskej rady pre spoločenskú komunikáciu nahradil arcibiskup Claudio Maria Celli. Nového riaditeľa má aj vatikánske nakladateľstvo Libreria Editrice Vaticana (LEV). Zaujímavou mediálnou inováciou je vytvorenie novej internetovej stránky Vatikánskeho mestského štátu vaticanstate.va v piatich jazykoch. Stránka ponúka prostredníctvom webkamier nonstop sledovať Námestie svätého Petra, kupolu Baziliky sv. Petra či hrob Jána Pavla II. Po dvadsiatich troch rokoch došlo aj zmene na poste šéfredaktora vatikánskeho denníka L´osservatore romano. Odchádzajúci sedemdesiatsedemročný novinár Mario Agnes bol len deviatym šéfredaktorom denníka vychádzajúceho od roku 1861. Aj keď svoju pozíciu zastával dlho, netromfol rekord Giuseppe Dalla Torre di Sanguinettiho, ktorý stál na čele denníka štyridsať rokov. Novým šéfredaktorom sa stal docent rímskej univerzity La Sapienza Giovanni Maria Vian. Výber človeka z akademického prostredia je zámerný. Podľa štátneho sekretára Bertoneho sa má pod jeho vedením denník pretransformovať na katolícke „kultúrne laboratórium“ s celosvetovým záberom.
.imrich Gazda, Rím - Vatikán
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite