Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trnkov domček za milióny

.marek Vagovič .matej Gašparovič .časopis .kauza

Bývalý generálny prokurátor žije v dome, ktorý formálne kúpil jeho syn za podozrivo nízku sumu. Ak by mal Trnka oficiálne zaplatiť trhovú cenu, z legálnych príjmov by si to zrejme nemohol dovoliť.

Ak budem mať dom za 30 miliónov korún, vy nemôžete zdokumentovať, čo je vnútri, lebo vás nikto na svoj pozemok nemusí pustiť. Aj týmito slovami kritizoval generálny prokurátor Dobroslav Trnka zákon o preukazovaní pôvodu majetku, keď ho Ústavný súd v roku 2008 označil za protiústavný. Podľa neho bol totiž zlý a nevykonateľný, takže nikomu by v skutočnosti nič nehrozilo.
Trnka tvrdil, že ak by chceli kontrolóri vstúpiť na jeho pozemok, mali by smolu: „Buď odviažem Rexa, alebo vytiahnem pištoľ. Je to absolútne narušenie súkromného majetku. Prokurátor, znalec, ani policajt nemá žiadnu možnosť, akým spôsobom by zdokumentoval hodnotu napríklad nehnuteľného majetku,“ povedal vtedy Trnka. Hoci Trnka mal pravdu, že takýto zákon je nanič, s odstupom času vyznieva jeho volanie po tvrdších pravidlách cynicky. Dom, v ktorom býva s manželkou a synom, zrejme nestál 30 miliónov korún, rozhodne však nejde o žiadnu maringotku. Podľa zistení .týždňa existujú vážne pochybnosti, či k nemu prišla Trnkova rodina len z legálnych príjmov.

.formálne chudobný
Dobroslav Trnka sa na verejnosti dodnes prezentuje ako obyčajný človek z ľudu. V sobotu chodí nakupovať zeleninu na známe bratislavské trhovisko na Miletičovej ulici – oblečený v maskáčoch, prípadne v šuštiakoch, v ktorých sa zvykol producírovať aj po Generálnej prokuratúre. Aj jeho obľúbenou krčmou je podnik nižšej cenovej skupiny (Zora). Osvojom majetku Trnka nikdy nehovoril – ako bývalý vojenský prokurátor síce nezarábal zle, podobne ako väčšina však veľmi vyskakovať nemohol. Napokon, od roku 1994 býval s rodinou v trojizbovom byte ministerstva obrany v bratislavskom Ružinove. V roku 2008 ho Trnka smanželkou odkúpili približne za 400-tisíc korún. Dnes ho prenajíma.
Na papieri je Trnka chudobný ako Slota: podľa majetkového priznania vlastní okrem spomínaného panelákového bytu len 347 štvorcových metrov ornej pôdy v Gbeloch, ktorú kúpil s manželkou v roku 2005. Podobne ako v prípade šéfa SNS tu však niečo nesedí: Trnka užíva aj majetok, ktorý mu oficiálne nepatrí, pričom je otázne, kde na to vzal.

.dom v Hamuliakove
V auguste 2004 Trnka nečakane prepustil z väzby podnikateľa Jozefa Majského. O dva roky neskôr si vyhliadol na pohľad nenápadný, no v skutočnosti nadštandardný dom vHamuliakove. O nehnuteľnosti v tejto lokalite – len 15 kilometrov južne od Bratislavy – je veľký záujem, čomu zodpovedajú aj ceny rodinných domov a pozemkov.
O to prekvapujúcejšia je cena, za ktorú kúpili dom Trnkovci – 5,5 milióna korún. Dom sa totiž nachádza na pozemku s rozlohou 690 štvorcových metrov. Pri priemernej cene tritisíc korún za štvorcový meter musela byť len cena pozemku minimálne dva milióny korún. Dom má navyše dosť veľkú zastavanú plochu – 322 štvorcových metrov.
Momentálne sa takéto rodinné domy v Hamuliakove, v základnej výbave a bez pozemku, predávajú v prepočte približne za desať miliónov našich bývalých korún. V čase, keď ho kupovali Trnkovci, teda v decembri 2006, boli ceny ešte o niečo vyššie, finančná kríza ich začala tlačiť dolu až v roku 2008. Situácia sa však postupne stabilizuje, takže ceny sa pomaly blížia k obdobiu pred krízou. To znamená, že reálna cena domu, v ktorom žijú Trnkovci, bola v tom čase minimálne 12 miliónov korún. Potvrdzovať to má aj znalecký posudok, ktorý si dal vypracovať pôvodný majiteľ domu Helmut Vacha niekoľko mesiacov pred jeho predajom. Na dokumente je podľa informácií .týždňa uvedená suma viac ako 12,2 milióna korún.


.cena na papieri
Dom bol navyše slušne vybavený už v čase kúpy v decembri 2006 – vrátane bazénu a luxusnej kuchyne na mieru. Jeho atraktivitu zvyšuje aj poloha – nachádza sa v slepej uličke, pričom Trnkovci majú len dvoch bezprostredných susedov. Kúsok vedľa je detské ihrisko.
Mimochodom, dom oproti Trnkovcom, s polovičným pozemkom aj zastavanou plochou, predával jeho majiteľ ešte minulý týždeň za desať miliónov korún. Ako je možné, že Trnkovci sa dostali k domu tak lacno? „To ma prekvapilo, pretože my sme vedeli o inej sume,“ hovorí jeden z príbuzných pôvodného majiteľa domu Helmuta Vachu. Podľa tejto osoby predal Trnkovcom dom dvakrát drahšie, suma 5,5 milióna korún je len na papieri (pozri rozhovor v rámčeku). Zaplatiť oficiálne dvakrát viac, respektíve cenu, ktorú vypočítal Vachovi znalec (vyše 12 miliónov korún), by si totiž Trnka pravdepodobne nemohol dovoliť. Od roku 1988, keď začal pracovať na vojenskej prokuratúre, do konca roku 2006, keď bola podpísaná kúpna zmluva s Vachom, totiž zarobil v čistom približne len 7,5 milióna korún.
Oveľa lepšie na tom nie je ani Trnkova manželka Zuzana. Podľa zistení .týždňa zarobila v rokoch 1991 – 2006 dokopy v čistom zhruba päť miliónov korún. Desať rokov pôsobila na právnom oddelení Slovenskej poisťovne, kde mohla zarobiť asi dva milióny korún. Od roku 2000 zarobila Trnková ako advokátka ďalšie približne tri milióny korún.

.úver ako krytie?
Pred domom Trnkovcov navyše pravidelne parkujú dva mercedesy typu A a C, ktoré stoja v základnej výbave dokopy okolo 1,8 milióna korún. Otázne je, kto je ich skutočným vlastníkom, keďže Trnka oficiálne používa služobné auto. Z celkových príjmov však treba určite odpočítať približne 400-tisíc korún, ktoré zaplatili Trnkovci za spomínaný byt v bratislavskom Ružinove. Summa summarum: ak zarobili do roku 2006 dohromady (po odrátaní ceny bytu) približne 12 miliónov korún, tak sú so svojím domom – aj bez investície do spomínaných mercedesov – na nule. Trnkovci navyše museli z niečoho žiť, čo rozdiel medzi reálnou cenou domu a oficiálnymi príjmami ešte zväčšuje.
Oficiálnych 5,5 milióna korún za dom vHamuliakove zaplatili Trnkovci prostredníctvom úveru, ktorý si zobral Trnka, jeho manželka Zuzana a syn Jakub. Výlučným vlastníkom domu sa stal Trnkov syn, pričom hypotéku zrejme spláca len jeho otec. V čase kúpy domu mal totiž Jakub Trnka devätnásť rokov, momentálne študuje právo. Zuzana Trnková v tom čase pracovala aj pre bývalého poslanca KDH Petra Gaburu, kde zarobila asi 20-tisíc korún. Celkovo zarobila v rokoch 2007 – 2009 len niečo vyše 400-tisíc korún. Príj my Trnkovej manželky v roku 2010 sa nám zistiť nepodarilo. Niet pochýb, že Dobroslav Trnka zvládne splatiť hypotéku aj sám. Aj keby zostal „radovým“ prokurátorom, spolu s výsluhovým dôchodkom bude až do konca života zarábať minimálne 90-tisíc korún mesačne. Otázka však stojí inak: Nie je úver na dom, ktorý stál zrejme oveľa viac ako na papieri, len formálnym krytím, pričom Trnkov syn Jakub sa stal oficiálnym vlastníkom domu preto, aby jeho otec nemusel vysvetľovať svoje majetkové pomery?

.vybavenie za milióny
Reálna cena domu (viac ako 10 miliónov korún) napokon nemusí byť konečná. Podľa informácií .týždňa totiž Trnkovci investovali do domu niekoľko miliónov korún. Mimochodom, od roku 2009 spláca Dobroslav Trnka podľa majetkového priznania ďalšiu hypotéku. Opäť krytie? Pôvodný majiteľ domu Helmut Vacha už nežije, zomrel v apríli 2009. Od roku 1998 podnikal – spolu s dcérou Henrietou vlastnili firmu Mitraco, ktorá predáva reklamné predmety. Pôvodne býval Vacha v petržalskom paneláku, v roku 2002 si však postavil spomínaný dom vHamuliakove. V tejto obci dnes žije aj jeho dcéra Henrieta smanželom. Vacha sa do domu nasťahoval – spolu s manželkou Gabrielou – v roku 2003. Keď o rok neskôr zomrela, presťahoval sa k dcére. „Viem, že staval dom pre seba aj pre svoju dcéru. Po smrti manželky sa ho však rozhodol predať,“ hovorí František Eliaš, ktorý sVachom pôsobil vo firme Mitraco – holding. O okolnostiach predaja domu nič nevedel. Vachova dcéra Henrieta sa o cene domu odmietla baviť. Podobne reagoval aj jej manžel aVachov zať Ľudovít. „Čo vás do toho?“

.trnka mlčí
Trnka na otázky .týždňa neodpovedal. „Námestník Trnka doručil v tomto roku v zákonnej lehote majetkové priznanie do NR SR ešte ako generálny prokurátor. Aj ako prokurátor po uplynutí funkčného obdobia doručil v zákonnej lehote do konca marca majetkové priznanie. Na osobné otázky a otázky omajetkových pomeroch príbuzných odpovedať nebude,“ napísala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Dobroslav Trnka bude zrejme tvrdiť, že dom vHamuliakove stál 5,5 milióna korún, ako je uvedené na kúpnej zmluve. Kľúčový svedok je mŕtvy, takže jeho slová nebude mať kto spochybniť, ani keby mohol a chcel. Verí však niekto človeku, ktorý nehovorí pravdu ani vtedy, keď ho novinár usvedčí, že sa stretol s nejakým poslancom? Presne toto sa stalo pred druhým kolom tajnej voľby generálneho prokurátora, keď Trnka vytrvalo zapieral schôdzku s Pavlom Kubovičom z SDKÚ.
Ak chce bývalý generálny prokurátor rozptýliť akékoľvek pochybnosti, že jeho rodina prišla k majetku nečestným spôsobom, zostáva mu jediná možnosť: vysvetliť, prečo je cena domu na papieri výrazne nižšia, ako suma uvedená v znaleckom posudku. A, samozrejme, pravdivo zdokladovať sumu, ktorú investoval do domu svojho syna v Hamuliakove.
Ako bonus by mohol Trnka do vnútra pustiť policajtov, prokurátorov, znalcov aj televízne štáby, aby sa mohli na vlastné oči presvedčiť, aká je pravda. Ak je zákon o preukazovaní pôvodu majetku bezzubý, kto iný ako kandidát na generálneho prokurátora by mal ísť v dokazovaní legálnosti svojich príjmov príkladom?
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite