Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie ŠTS v kauze vraždy J.Kuciaka a M.Kušnírovej.

Filmová lahôdka

.časopis .divadlo

Pixar nás v originálnej variácii známeho príbehu s názvom Ratatouille zavedie do vizuálne fascinujúceho prostredia francúzskej kuchyne, aby nám ukázal, že pre každého existuje na svete miesto.

Pixar nás v originálnej variácii známeho príbehu s názvom Ratatouille zavedie do vizuálne fascinujúceho prostredia francúzskej kuchyne, aby nám ukázal, že pre každého existuje na svete miesto.


Labužník Remy má veľký sen. Túži stať sa kuchárom v prestížnej reštaurácií. Nebude to však mať vôbec jednoduché. V ceste za šťastím mu stoja predsudky okolia i vlastnej rodiny. Remy je totiž potkan. A tak, ako si ľudia myslia, že potkan do kuchyne nepatrí, sa jeho otec domnieva, že kuchár nie je vhodné povolanie pre jeho syna. Remymu nezostáva nič iné, než presvedčiť o svojich kvalitách. Najlepšie v luxusnej reštaurácií Gusteau´s, kam práve nastúpil nový kuchár Linguini, ktorý na rozdiel od Remyho vôbec nevie variť. Ale spolu by mohli všeličo dokázať.

Animačné štúdio Pixar sa vo svete kinematografie preslávilo originálnymi, prekvapivými filmovými príbehmi. A predsa neboli námety ich diel vlastne vôbec nové. Stačilo využiť známe a dlho používané hollywoodske recepty, vylepšiť ich novými, vskutku nečakanými ingredienciami a okoreniť inteligentným humorom a príjemným nadhľadom. A vždy vznikol lahodný pokrm pre všetkých filmových labužníkov. Príbeh hračiek predstavuje originálnu variáciu akčných trilerov o špionážnych misiách, Život chrobáka zasa vychádza z filmu o Siedmich statočných. Autá kopírujú dobre známy príbeh o uprednostňovaní rodinných hodnôt pred kariérou, Rodinka úžasných vkladá dôraz na rodinu do komixového príbehu. Hľadá sa Nemo je nečakane spracovanou rodinnou drámou o konflikte medzi otcom a synom i dobrodružným filmom. Ani Ratatouille – Dobrú chuť! nie je v tomto smere výnimkou. Inšpiračný zdroj v tomto prípade predstavuje príbeh o ceste za naplnením svojho sna. Na rozdiel od väčšiny diel s podobnými námetmi tu znova víťazí pixarovská originalita nad uniformitou, experiment nad obvyklými riešeniami, hravý humor nad sentimentom.
Detailnú pozornosť venuje Pixar i hrdinom svojich príbehov. Svet hmyzu, hračiek alebo akvarijných rybičiek získal vďaka tvorcom z tohto animačného štúdia fascinujúci a neočakávane komplexný rozmer. Tentoraz nás dokážu presvedčiť, že s rovnakým citom a zároveň jemnou iróniou ako k potkanom vie pristupovať aj k nášmu vlastnému druhu a zároveň po prvý raz dokazuje, že vie elegantne a tvorivo prepojiť dva natoľko odlišné svety. Charakter jednotlivých postáv je starostlivo poskladaný z nádejí, ašpirácií, frustrácií i obáv. Znova nachádzame hrdinov, túžiacich po naplnení svojich snov, strácajúcich a znovu nachádzajúcich svoje vlastné miesto na svete. Ich sympatická nedokonalosť nie je predmetom výsmechu a odsúdenia, naopak, stretáva sa s prijatím a pochopením.
Existuje ešte jedna veľmi podstatná oblasť, vďaka ktorej Pixar získal svoju vynikajúcu povesť. Technologická dokonalosť. Od svojho prvého filmu sa toto animačné štúdio drží na špici v oblasti počítačovej animácie. Výnimočný software, schopný dokonale realistického zobrazenia skutočnosti, by bol len samoúčelnou hrou,  ak by neexistovali invenčné spôsoby jej použitia. Pixar však nepoužíva trojrozmernú animáciu iba ako technologickú atrakciu. Pomocou nej prenáša na plátno bohatú imagináciu svojich tvorcov. Animátori na čele s režisérmi filmu Bradom Birdom a Janom Pinkavom skladajú z dokonale premyslených a krásne komponovaných obrazov podmanivý svet komunity potkanov i francúzskej kuchyne. Často volia invenčné a nečakané vizuálne riešenia, pohrávajú sa s farebnosťou, kladú dôraz na prehliadané, ale okúzľujúce maličkosti, aj takmer nepostrehnuteľným detailom venujú maximálnu pozornosť.
Pixaru patrí už od svojho vstupu medzi animačné štúdiá päť hviezdičiek. Filmom Ratatouille opätovne dokazuje, že si ich plnou mierou zaslúži.

Ratatouille (USA, 2007)
Réžia: Brad Bird, Jan Pinkava. Scenár: Brad Bird, Jim Capobianco, Jan Pinkava. Kamera: Robert Anderson, Sharon Calahan. Hudba: Michael Giacchino. V slovenskom znení hrajú: Juraj Kemka (Remy), Boris Al Khalagi (Linguini), Helena Krajčiová (Colette), Leopold Haverl (Gusteau), Juraj Haviar (Emile), Dušan Kaprálik (Skinner) a Ladislav Chudík (kritik Ego).

.ľuba Heinzlová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite