Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Film Drsňák

.časopis .ostatné

Film Drsňák Palace PicturesTeenager Michael sa spolu s matkou presťahuje z luxusnej štvrti na chudobné predmestie plné imigrantov. Tu sa stane obeťou šikanácie miestneho gangu. Aby sa ubránil, stane sa členom konkurenčnej skupiny mladistvých delikventov.

Film Drsňák Palace Pictures
Teenager Michael sa spolu s matkou presťahuje z luxusnej štvrti na chudobné predmestie plné imigrantov. Tu sa stane obeťou šikanácie miestneho gangu. Aby sa ubránil, stane sa členom konkurenčnej skupiny mladistvých delikventov.
Riziko takéhoto správania si uvedomí až príliš neskoro. Film Drsňák sa snaží klásť otázky o prisťahovalectve či kriminalite mládeže, teda o problémoch sužujúcich nielen súčasné Nemecko. Nepochybne ide o dôležité témy, na to, aby u publika zarezonovali, by však potrebovali silnejšie spracovanie.
Zásadnú chybu diela predstavuje príliš nevýrazný charakter Michaela, ktorému nepomáha ani zväčša mdlé herectvo jeho predstaviteľa Davida Crossa. Podobne ako hlavnému hrdinovi, i ostatným postavám zväčša chýba hlbší rozmer, autentickejší charakter alebo logickejšia motivácia. Režisér Detlev Buck nevie odlíšiť banálne detaily od kľúčových situácií, čím výpoveď stráca naliehavosť a kompaktnosť. Príbeh sa rozpadáva na viac či menej nesúvisiace epizódy bez jasnejšieho vnútorného prepojenia. Najvýraznejšie sa režisérska nevyzretosť ukáže v prekvapivom závere, ktorý režisér celkom zbytočne naťahuje, a tým film pripravuje o pôsobivosť. Neobratnosť sa prejavuje aj vo výbere hudby. Len málokedy vystihuje dianie na plátne a občas pôsobí vyslovene rušivo. Tvorcom sa využitím šedastého, zrnitého vizuálu miestami darí vytvárať atmosféru beznádeje, častejšie však ich výtvarné alebo kompozičné riešenia pôsobia ako samoúčelná štylizácia bez výpovednej hodnoty. Film sa vinou nedotiahnutého spracovania utápa v nevýraznom priemere. Škoda. Hovorí totiž o témach, ktoré potrebujeme počuť.

.ľuba Heinzlová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite