Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo Rusov znepokojuje?

.časopis .týždeň vo svete

Gruzínsko sa usiluje oživiť svoje historické postavenie krajiny obchodného tranzitu. Svoju strategickú polohu chce využívať aj na transport surovín ako je ropa a zemný plyn medzi Európou a Áziou.

Gruzínsko sa usiluje oživiť svoje historické postavenie krajiny obchodného tranzitu. Svoju strategickú polohu chce využívať aj na transport surovín ako je ropa a zemný plyn medzi Európou a Áziou. Gruzínsko sa usiluje zbaviť závislosti od Ruska, čo potvrdilo účasťou na otvorení ropovodu, ktorý vedie z Azerbajdžanu cez Gruzínsko do tureckého Ceyhanu a odtiaľ sa ropa tankermi preváža na európske trhy. To znamenalo obídenie Ruska – krok, ktorý Kremeľ musel popudiť.
Jedným z cieľov Gruzínska je integrácia do NATO. Gruzínsko sa usiluje o reformu svojich vojenských síl a v roku 2006 dostalo od Aliancie pozvanie k intenzívnejším rokovaniam a požiadavkách členstva. Mimoriadne vzťahy panujú medzi Gruzínskom a USA. Spojené štáty pomáhajú krajine pri transformácii finančne aj informačne.
USA a Gruzínsko spolupracujú aj vo vojne proti terorizmu. USA poskytujú Gruzínsku bilaterálnu bezpečnostnú asistenciu, v rámci ktorej prebieha výcvik vojakov a výučba angličtiny v armáde. Gruzínsko, hoci nie je v NATO, ponúklo účasť svojich vojakov v Iraku a jeho kontingent sa v júli tohto roku ešte posilnil z dovtedajších 850 na 2000 osôb. Ešte v roku 2005 bola podpísaná dohoda o tranzite jednotiek NATO pôsobiacich v rámci ISAF do Afganistanu cez územie Gruzínska.
Nadštandardné vzťahy s USA sa prejavili aj pri návšteve Georga W. Busha, ktorá sa odohrala v roku 2005 a počas ktorej americký prezident označil Gruzínsko za „maják slobody“ a vyhlásil: „Žiadna krajina by nemala stáť pri Gruzínsku bližšie ako Spojené štáty.“ Tesne predtým Bush navštívil Moskvu a tam predložil Vladimírovi Putinovi návrh na čo najskoršie uzavretie dvoch ruských vojenských základní na gruzínskom území. Bushova návšteva Kremeľ tiež znepokojila, pretože signalizuje slabnutie ruského vplyvu v tejto oblasti.
.mg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite