Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rýchlejšie ako v banke

.časopis .týždeň v ekonomike

Som sporiteľom II. piliera a verím svojej DSS. Každoročne dostávam výpis o svojom účte, na ktorom vidím, koľko prostriedkov som vložil a aké je ich zhodnotenie. Je vyššie ako keby som mal peniaze v banke.

Som sporiteľom II. piliera a verím svojej DSS. Každoročne dostávam výpis o svojom účte, na ktorom vidím, koľko prostriedkov som vložil a aké je ich zhodnotenie. Je vyššie ako keby som mal peniaze v banke.

V období od apríla 2005 do marca 2007 bol priemerný výnos na termínovaných vkladoch 2,91 % p. a. (per annum, teda ročne – pozn. red.). Ešte aj konzervatívne fondy (čiže fondy s najnižším rizikom a najnižším výnosom pre sporiteľa) mali vyšší ročný výnos (3,77 %) ako vklady v banke (2,91 %).
Ako sporiteľ, ktorý vložil svoje peniaze do rastového fondu (výnos 4,69 % p. a.) som teda mimoriadne spokojný.
Premiér Fico bombasticky oznámil, že DSS sú v strate. Tomu, že DSS sú momentálne v strate, rozumiem, lebo museli investovať zdroje do rozbehu podnikania, získania klientov, vybudovania tímov ľudí a informačných systémov. Navyše strata je problémom akcionára, a nie sporiteľa. Hospodárenie DSS je navyše od samotných úspor sporiteľov oddelené, a tak sa nemôže stať, že by DSS priamo „minuli“ peniaze sporiteľov.
Ide tu však aj o čosi iné – a síce, že funkcia úspor je pre zdravý rast ekonomiky kľúčová. Pre ľudí je charakteristické, že uprednostňujú súčasnosť. Pre človeka je väčšinou lepších 1 000 korún dnes ako 1 000 korún zajtra. Úspory sú tak obeť realizovaná v súčasnosti a investície sú prostriedky vložené do výrobného procesu, od ktorého očakávame budúce výnosy. Čím sú úspory vyššie, tým môžu byť vyššie aj investície. Ak by totiž naši predkovia všetko v minulosti „prejedli“, stále by sme boli na úrovni lovcov a zberačov. Tí nepoznali úspory vo forme prebytku potravín, a tak si nemohli dovoliť živiť remeselníkov, ktorí by im zase vymysleli lepšie technológie na dopestovanie ešte viac potravín. Platí, že úspory = investície.
Naštartovanie II. piliera preto neznamená len prínos pre sporiteľov, ktorých peniaze sa zhodnocujú, ale je dôležitý aj z makroekonomického hľadiska tvorby úspor a investícií. Odklonom peňazí z I. do II. piliera sa „prejedanie“ našich vzácnych zdrojov výrazne znížilo.
Dočasne však Sociálna poisťovňa musí pokrývať deficit spojený s vybudovaním II. piliera. Tento deficit je spôsobený priznaním dlhu za predchádzajúce obdobie, najmä v rokoch 1951 až 2004, v ktorom bola funkcia úspor z dôchodkového systému úplne vytesnená. A preto sú dôchodky dnešných dôchodcov také nízke. A Fico taký populárny.

.peter Pažitný
Autor je riaditeľ Health Policy Institute.


Tabuľka: Zhodnotenie prostriedkov v II. pilieri za všetky DSS
v porovnaní s termínovanými vkladmi v období apríl 2005 – marec 2007

Typ fondu                                Zhodnotenie v % p.a.
Rastové fondy                                     4,69 %
Vyvážené fondy                                   4,45 %
Konzervatívne fondy                            3,77 %
Termínované vklady v banke                2,91 %

Zdroj: prepočty podľa údajov ADSS a NBS.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite