Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným dychom

.časopis .ostatné

Najsilnejšia vládna strana dosahuje stabilnú podporu viac ako štyridsiatich percent obyvateľov. Rovnako vysoká je dlhodobo aj obľuba jej predsedu, nášho premiéra.

Najsilnejšia vládna strana dosahuje stabilnú podporu viac ako štyridsiatich percent obyvateľov. Rovnako vysoká je dlhodobo aj obľuba jej predsedu, nášho premiéra.
Čím je spôsobená takáto dlhodobá masová podpora politiky vlády ? I keď dnešnej dobe chýba rozmer fanatického uctievania Vladimíra Mečiara z prvej polovice deväťdesiatych rokov, nemožno všetko vysvetliť len dobrými výsledkami rozbehnutej ekonomiky.
V roku 1939 začína v emigrácii vo Veľkej Británii písať svoje najznámejšie dielo židovský spisovateľ, neskorší nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Elias Canetti. Vychádza v roku 1960 pod názvom Masa a moc. Sám Canetti zažil nástup fašizmu v Rakúsku a tento fakt ho inšpiroval na napísanie tejto rozsiahlej sociologickej, psychologickej a antropologickej štúdie fenoménu más tak, ako sa tejto témy nezhostil ešte nikto pred ním. Vo svojej knihe sa vyhol škatuľkujúcemu pohľadu jednej vednej disciplíny, preto máme do činenia s dielom, ktoré možno označiť aj ako „román“.
Masa v Canettiho ponímaní  nie je len psychologický alebo sociologický pojem, je to jeden z dvoch možných stavov ľudskej existencie, a človek žije v oboch súčasne – individuálnom aj masovom, závisí od okolností, ktorý z nich prevažuje. Približne v polovici diela sa autor dostáva k moci. Najskôr k jej uchopeniu a prežívaniu a následne cez jej prvky a aspekty často pripodobnenými pojmami zo sveta živočíšnej ríše sa o sebe dozvedáme, že sme možno viac podobní zvieratám, než sme si ochotní pripustiť. Obrovská znalosť historických reálií umožnila autorovi použiť množstvo skutočných príkladov. Takmer päťdesiat rokov od napísania knihy Masa a moc nám pripomína fakt, že ľudské správanie a myslenie je v mnohom ovplyvňované iracionálnymi pohnútkami.  
  
.karol Voleman
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite