Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Medzi hviezdami

.mário Gešvantner .časopis .šport

Ešte sa ani poriadne neskončil smutnokrásny ošiaľ okolo nádherných zážitkov, ktoré nám na Olympijských hrách vo Vancouveri pripravili biatlonisti a hokejisti a už Slovensko opäť vo veľkom hovorilo o športe. Nečakane to je cyklistika a jej nový hrdina, len 20-ročný talent Peter Sagan.

Na pretekoch Paríž – Nice vyhral dve etapy a šokujúco triumfoval v bodovacej súťaži. „Počas pretekov som netušil, že na Slovensku majú moje výsledky taký obrovský ohlas. Až teraz, keď som prišiel domov, ma to zaskočilo. Budem si na to musieť zvyknúť, ľudia budú sledovať a čakať na ďalšie výsledky,“ povedal Peter pre .týždeň po návrate na Slovensko. „Taký obrovský záujem je trochu vyčerpávajúci. Preteky dajú zabrať fyzicky, toto vyčerpáva psychicky. Ale, samozrejme, som nesmierne šťastný.“
. skromný
„Presne si pamätám na Peťove prvé preteky na Makove. Bola to súťaž na horských bicykloch a Peťo vyhral časovku. V teniskách a vyťahanom tričku, v prilbe o dve čísla väčšej. Mal deväť rokov,“ spomína tréner Peter Zanický, s ktorým začal Peter spolupracovať v žilinskom Cyklistickom spolku. Zanický ho trénoval na horských bicykloch, na cestných ho diriguje Milan Novosad. 
Zanický prízvukuje, že aj keď Sagan nad svojimi rovesníkmi vyčnieval, nikdy to nedával najavo. Naopak. „Kým sa súperi sťažovali na zlé postavenie na štarte, Peťo vyrážal bez pocitu nespravodlivosti aj z poslednej rady. Ak si na pretekoch súperi vyberali z piatich druhov iónových nápojov, Peťo pil vodu. Keď mal dostať prvý sponzorský bicykel, svoj starý predal. Lenže nový meškal, a tak si na preteky požičal bicykel od sestry, taký obyčajný zo supermarketu. A vyhral aj na ňom,“ pridáva príklady o Saganovej povahe. 
Rovnaký názor má aj Jozef Korbel, športový manažér agentúry Optimus Agency, ktorá v súčasnosti slovenský cyklistický klenot zastrešuje. „Stretol som sa s viacerými športovcami, mnohých z nich označujem za pudingáčov, ktorí sa na všetko len sťažujú. Peter je iný – nikdy som ho nepočul frfľať, nič mu neprekáža a nič ho nerozhádže. Je nesmierne odolný,“ komentuje Korbel a pridáva aj inú stránku mladíkovej  nátury: „Stále zostáva skromným chlapcom, je v ňom pokora – nikdy napríklad nezabudne poďakovať, aj za najmenšiu drobnosť.“
.bojovník
„Nezabudnem na súťaž v Dubnici, keď Peter už v úvode po štarte spadol a narazil si o riadidlá koleno. Plakal a zostal stáť. Skupina bola nenávratne preč. Pribehol som k nemu a nasadil ho na bicykel. Peťo, ty musíš ísť – kričal som na neho,“ rozpráva Zanický a lakonicky dodáva: „V duchu som si hovoril, že aj taká prehra ho niekde posunie, lenže Peťo tie preteky vyhral. Je to bojovník, ktorý nerád prehráva.“
Dokázal to aj pri svojich prvých etapách v profipelotóne. Jeho debut v tíme Liquigas – Doimo bol skutočne impozantný, na pretekoch Cancer Council Classics ušiel spoločne s fenomenálnym Lanceom Armstrongom, a aj keď ich únik pelotón pohltil, Peter na seba upútal pozornosť. „Ešte pred desiatimi rokmi som sa na Armstronga pozeral v televízii, teraz bolo úžasné sledovať ho a jazdiť s ním,“ tešil sa mladý talent.
Ďalšie preteky v Austrálii, populárne Down Under, sa nezačali najlepšie, v druhej etape spadol a ranu mu museli zašívať osemnástimi stehmi. Sagan sa však premohol a nastúpil do ďalšej etapy a finišoval ako štvrtý! Aj preto mu kolegovia z tímu dali prezývku Rambo.
.budúci víťaz Tour?
Keď sme sa Petra spýtali, aký bol najdôležitejší moment jeho kariéry, nehovoril o drine, ktorá je jeho dennodenným chlebíčkom, o desiatkach tisícov kilometrov v sedle bicykla a neustálom odriekavaní. „Je to určite podpis zmluvy s tímom Protour, o tom som vždy sníval,“ odpovie bez váhania. Aké sú jeho ďalšie sny, však neprezradí. „Chcem na sebe ďalej pracovať a uvidíme, čo ukáže čas.“
Preteky Paríž – Nice síce nie sú také náročné, ako napríklad Tour de France, ale určite patria medzi najťažšie a najlepšie obsadené. Sagan tento rok nielenže vyhral ako prvý Slovák v ére samostatnosti etapu na pretekoch Protour, ale patril medzi ústredné postavy. Obdivne sa na jeho adresu vyjadrili viaceré esá svetovej cyklistiky, špecializované cyklistické servery o ňom básnia ako o slovenskom zázraku. Jeden z nich sa dokonca pýta, či Sagan nie je budúci víťaz Tour de France. 
Sagan nad úvahami o svojej hviezdnej budúcnosti len krúti hlavou. „To sú iba také dohady, nafúknuté špekulácie. Veď nikto nemôže vedieť, čo bude za mesiac, nie ešte tak ďaleko. Ďalšie preteky môžem vyhrať, ale pokojne to na nich môžem aj skoro zabaliť,“ zostáva pri zemi. 
Sám vie, že na štart tohtoročnej Tour de France ani ďalších prestížnych pretekov Giro d´Italia či španielskej Vuelty sa nepostaví. „Som ešte mladý a potrebujem čas. V tíme mi určite pripravia plán, aby som išiel výkonnostne ešte vyššie. Stále potrebujem dva, možno tri roky, aby som bol pripravený na takú záťaž, akou je Tour de France.“
Manažér Korbel však verí, že Sagan má pred sebou veľkú kariéru „Už keď sme s ním začali spolupracovať, povedal mi, že bude na sebe tvrdo makať, aby sa stal hviezdou. Že to dokáže. Na to nikdy nezabudnem.“ 
Podľa Korbela je v Saganovi obrovský potenciál, okrem jeho výkonnosti a všestrannosti totiž už v mladom veku vie, čo chce a podľa toho aj na sebe pracuje. „Je to čistý profesionál,“ dodáva Korbel. „Veľa toho nepovie, ale keď už niečo pustí z úst, tak to stojí za to.“
Tréner Peter Zavacký je zo Saganovho víťazného ťaženia medzi profesionálmi nadšený: „Vyhráva, búra mýty. Nebojí sa víťaza Tour de France, nebojí sa najlepších špurtérov sveta, nebojí sa nikoho. Je jasné, že príde kríza, príde pád. Ja ale verím, že Peter ešte v profipelotóne nepovedal posledné slovo.“
Peter Sagan – Narodil sa 26. januára 1990 v Žiline. Už v juniorských kategóriách naznačoval svoj obrovský talent nielen v cestnej, ale aj v horskej cyklistike a cyklokrose. Bol juniorským majstrom Európy aj majstrom sveta v cross-country, druhý na MS a tretí na ME v cyklokrose. Vlani podpísal zmluvu s profesionálnym tímom Liquigas – Doimo. Na prestížnych pretekoch Paríž – Nice vyhral dve etapy, raz skončil druhý, raz tretí, a celkovo vyhral zelené tričko v bodovacej súťaži pre najaktívnejšieho jazdca.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite