Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Požehnané Radio Maryja?

.časopis .ostatné

Okolo pátra Tadeusza Rydzyka, riaditeľa poľského Radia Maryja, obviňovaného z ultrakatolicizmu, antisemitizmu a nacionalizmu, je opäť rušno.

Okolo pátra Tadeusza Rydzyka, riaditeľa poľského Radia Maryja, obviňovaného z ultrakatolicizmu, antisemitizmu a nacionalizmu, je opäť rušno.


V prvú augustovú nedeľu sa páter Rydzyk, predstavený poľských redemptoristov, Zdislaw Klafka a ďalší poľskí pútnici zúčastnili tradičnej modlitby Anjel Pána v Castel Gandolfe, kde pápež Benedikt XVI. trávi augustové dni. „Benedikt XVI. pozval pátra Rydzyka, udelil svoje požehnanie Radiu Maryja a všetkým jeho spolupracovníkom a poslucháčom,“ informoval dva dni nato poľský Nasz Dziennik, patriaci spolu s televíziou Trwam a Radiom Maryja do Rydzykovho mediálneho kolosu. Správu ešte v ten deň prebral aj slovenský denník SME, ktorý v článku so všetko hovoriacim nadpisom „Pápež Benedikt XVI. sa stretol s poľským kňazom obviňovaným z antisemitizmu“ píše o krátkom stretnutí zachytenom na fotografiách, ktoré publikovali poľské noviny. Nepíše však, že išlo práve o Rydzykov denník. V rovnakom duchu o prípade informoval taliansky ľavicový denník La Repubblica. Na jeho titulne strane stál stručný nadpis: Antisemita u pápeža. Ďalší významný taliansky denník Corriere della sera sa síce opatrne pýtal, či išlo naozaj o audienciu, alebo len o obyčajné pozdravenie. Uviedol však hlasy potvrdzujúce obe tvrdenia, takže pravdu sa čitatelia opäť nedozvedeli.

Pobúrenie nad stretnutím prejavil aj Európsky židovský kongres združujúci všetky európske židovské komunity: „Sme šokovaní z informácie, že pápež Benedikt XVI. prijal vo svojej letnej rezidencii na súkromnej audiencii riaditeľa poľského antisemitského Radia Maryja. „Je udivujúce, že pápež udelil svoje požehnanie človeku a inštitúcii, ktorá poškvrnila obraz poľskej cirkvi,“ píše kongres vo svojom stanovisku. Giorgo Israel, židovský profesor na univerzite La Sapienza v Ríme, však pre Corriere della sera povedal: „Nemôžem nepovedať, že mi to zanechalo trpkú príchuť v ústach. Ale chcem tiež dodať, že neberiem toto stretnutie ako dôkaz negatívneho prístupu Benedikta XVI. k židom. Tento pontifikát, možno ešte viac ako pontifikát Jána Pavla II., je charakterizovaný hlbokou otvorenosťou smerom k židom na doktrinálnom a teologickom poli.“ Ako dôkaz uvádza pápežov prejav v synagóge v Kolíne nad Rýnom a jeho knihu Ježiš Nazaretský.
Ako to teda naozaj bolo? Kto pozná priebeh každonedeľnej modlitby Anjel Pána prednášanej pápežom z okna jeho apoštolského paláca v Ríme alebo letného sídla v Castel Gandolfe, vie, že po nej sa spravidla žiadne súkromné audiencie nekonajú. Aj Vatikán k tejto polemike vyhlásil, že Rydzyk sa s pápežom stretol len v rámci baciamano, čo je najkratšia možná forma stretnutia s pápežom. Baciamano navyše nebolo naplánované, podľa všetkého išlo o náhodné stretnutie. Dobre informované vatikánske zdroje za celou udalosťou vidia pápežovho poľského sekretára Mieczyslawa Mokrzyckiho, nedávno menovaného za arcibiskupa – koadjuktora Ľvovskej arcidiecézy, ktorý k pápežovi prichádzajúcemu na modlitbu Rydzyka priviedol. Benedikt XVI. ho požehnal, ako to robí pri všetkých veriacich. Situáciu využil prítomný fotograf z redakcie Dziennika, ktorý následne náhodné stretnutie zneužil na napísanie propagandistického článku. V podstate bezvýznamná kauza poukazuje na veľmi závažný etický problém mediálnej úpravy reality. Ak chce mať poľský denník z pápeža sympatizanta problematického rádia, bude ho mať. A ak chcú denníky v iných krajinách urobiť z pápeža antisemitu, tak ho aj urobia.

.imrich Gazda, Rím – Vatikán
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite