Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petičné leto

.časopis .komentáre

Keď človek stretne v centre Bratislavy pôvabné mladé slečny v krásnych zelených tričkách s nápisom petícia, mierne spozornie. A keď sa na veľkej tabuli pri nich vyníma meno Milana Lasicu či Eugena Jurzycu, vyzerá to na celkom vážnu vec.

Keď človek stretne v centre Bratislavy pôvabné mladé slečny v krásnych zelených tričkách s nápisom petícia, mierne spozornie. A keď sa na veľkej tabuli pri nich vyníma meno Milana Lasicu či Eugena Jurzycu, vyzerá to na celkom vážnu vec.
Ľudia spomalia a aspoň preletia očami nápisy, o čo asi ide. Tentoraz o žiadnu ľavicovú agendu, akými sa často petície hemžia. Nová petícia žiada zachovať možnosť slobodného výberu zdravotnej poisťovne a zachovanie práva zdravotníckych zariadení na zisk.

V bohatej Bratislave sa zopár ľudí aj pristaví a rozšafne podpíše. Petícia však mieri do 92 miest Slovenska. Bude preto zaujímavé zistiť, koľko podpisov získa v iných regiónoch. Organizátori dúfajú, že spolu získajú vyše 100-tisíc podpisov. Ak sa im to podarí, a ak teda naozaj aspoň stotisíc dospelých a uvažujúcich občanov Slovenska dá svoj podpis pod petíciu, ktorá okrem iných vecí žiada aj „zachovať právo dosahovať primeranú odmenu vo forme zisku pre zdravotníckych pracovníkov, nemocnice a zdravotné poisťovne“, potom má slovenské zdravotníctvo (a nielen ono) predsa len akú-takú budúcnosť.
Ale toto petičné leto je vôbec zaujímavé. Ak sme v posledných rokoch zažili infláciu petičných akcií, ktoré bojovali za rôzne podružné či pochybné záležitosti a objavovali sa pod nimi stále tie isté mená večných aktivistov, teraz sa veci mierne menia. Je tu zopár petícií, ktoré stoja (prinajmenšom pre ľudí okolo .týždňa) za prečítanie. Pripomíname najmä výzvu Aby pravda dostala šancu, ktorá žiada maximálnu otvorenosť a kritickú reflexiu orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní prípadu Hedvigy Malinovej.
Bezvýznamná určite nie je ani výzva Nad Tatrou sa blýska, ktorá vyjadruje obavy, že rozhodovanie politikov a štátnych úradníkov týkajúcich sa situácie v našich veľhorách nerešpektuje ani len hlasy odborníkov, keď už nie ochranárov, ktorí prinášajú do debaty svoj alternatívny pohľad.
Na pôde Konzervatívneho inštitútu sa zrodila petícia pod názvom Hromadná pripomienka k Návrhu na zriadenie Rady vlády SR pre rodovú rovnosť. Proti zbytočnému úradu a mrhaniu peňazí daňových poplatníkov na akúsi nejasnú radu bojujúcu za rodovú rovnosť, sa podpísalo niekoľko desiatok ľudí z celého Slovenska. Vládu tým určite nepresvedčia, ale aj tento hlas bol dôležitý.
Inflácia hlúpych petícií z posledných rokov spôsobila, že tento inštitút stratil na svojej vážnosti a často pôsobil skôr obskúrne. Ale samotné petičné právo je dôležitým demokratickým nástrojom. Treba ho občas oprášiť a použiť. Petícia často nič závažné nevyrieši, ale prinúti aspoň niektorých ľudí sformulovať si vlastný postoj a verejne sa zaň postaviť. Aj to niekedy celkom stačí.
Toto leto vyzerá byť petičné – a nie je to nepríjemné.

.eva Čobejová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite