Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Berlusconi ničí verejný priestor

.imrich Gazda .časopis .týždeň vo svete

Justícia, médiá, katolícka cirkev, ľavica. Silvio Berlusconi si to v posledných mesiacoch rozhádzal s každým. Svojím politickým štýlom nenapraviteľne deformuje verejný priestor. Rovnocenný súper pre budúce voľby sa však stále iba hľadá.

Berlusconi vždy veril dvom veciam: peniazom a médiám. Jeho výkon moci prevrátil Havlov koncept nepolitickej politiky z idealistickej do pragmatickej roviny. Zo služby veci verejnej urobil šoubiznis, zmes kabaretu a finančných machinácií. Milánsky valec sa valí ďalej aj napriek rozhodnutiu ústavného súdu, ktorý zrušil zákon, tzv. Lode Alfano, ktorým si Il Cavaliere po minuloročných voľbách zabezpečil imunitu.

.hrádza proti ľavici
„Som najväčšou justičnou obeťou v histórii ľudstva,“ reagoval Berlusconi na rozsudok zo začiatku októbra a dodal: „Nepodám demisiu.“ Nezabudol uviesť aj hlavný dôvod: „Som najlepším premiérom v histórii.“ Rozhodnutie ústavných sudcov považuje za dôkaz ľavicového spiknutia proti svojej osobe. Ľavica sa stala po peniazoch a médiách treťou zbraňou v jeho ruke. Na ustavičnom démonizovaní strán z opačnej časti politického spektra vytrvalo buduje svoj imidž pravicovej hrádze pred ľavicovou potopou.
Pritom práve ľavica je tým, čoho sa taliansky premiér nemusí vôbec obávať. Komunisti a socialisti sa v apríli 2008 do parlamentu ani nedostali a Demokratická strana (PD), hlavná vyzývateľka Berlusconiho Strany slobody, sa topí vo vlastných problémoch. Navyše sa rozkmotrila s opozičným spojencom, ale zároveň politickým súperom o ľavicového voliča, stranou Antonia Di Pietra Taliansko hodnôt.
V tomto roku stojí na čele PD už tretí líder. Po tom, čo vo februári abdikoval bývalý populárny starosta Ríma a kandidát na premiéra v posledných voľbách Walter Veltroni, sa na čelo strany dostal Dario Franceschini. Politik z katolíckeho krídla ľavicovej strany, ktorý bol Veltroniho pravou rukou, však nezvládol pozíciu jednotky. Predminulý víkend ho po straníckom plebiscite prekvapivo vystriedal minister viacerých minulých vlád a súčasný ekonomický expert PD Pier Luigi Bersani. Franceschinimu nepomohla ani podpora slávneho talianskeho speváka Jovanottiho. „Je to víťazstvo všetkých, a teda aj moje,“ oznámil prostredníctvom služby Twitter bezprostredne po svojom zvolení. Ikonická postava talianskej ľavice Romano Prodi ho už pasoval za obnoviteľa strany. Spokojnosť netajil ani Massimo D’Alema, viacnásobný taliansky minister a premiér a šedá eminencia PD, ktorý stál za Veltroniho aj Franceschiniho pádom. „PD nemôže byť stranou jedného muža. Veľká ľudová strana spája osobnosti, a to bude kľúčové pre moju prácu,“ vyhlásil Bersani. Svojimi slovami narážal na dominantné vystupovanie bývalých straníckych lídrov. Bersani hneď po svojom zvolení zdôraznil ochotu vrátiť sa k spolupráci so zvyškom opozície. „Budete si musieť vybrať, či budete diskutovať s nami, alebo s Berlusconim,“ odkázal mu Di Pietro. Otázne je aj oteplenie vzťahov s kresťanskými demokratmi z Únie stredu (UDC), ku ktorým po Franceschiniho porážke prestúpil Francesco Rutelli, výrazná postava katolíckeho krídla PD, ktorému prekáža, že sa jeho strana otáča príliš doľava.

.zasa Letizia
Štandardné politické dianie v Taliansku však ostáva v tieni Berlusconiho  diplomatických, finančných a sexuálnych škandálov a škandálikov. Verejnosti sa po štyroch mesiacoch pripomenula tínedžerka Noemi Letizia, ktorá stála za krachom Berlusconiho manželstva s Veronicou Lario. V septembrovom rozhovore pre britský denník Daily Mail sa Letizia znova s chuťou rozhovorila o neustále prepieranom vzťahu so sedemdesiatnikom Berlusconim, ktorý sa zúčastnil aj na oslave jej osemnástych narodenín. „Všetci môžu vidieť, že ja nie som dôvodom rozvodu. Ako môže oslava osemnástych narodenín rozvrátiť manželstvo?“ V rozhovore zdôraznila, že Berlusconiho na párty nepozvala ona, ale jej otec a premiérov kamarát. „Bolo to pre mňa prekvapenie, o ničom som nevedela,“ uviedla Letizia pre Daily Mail a neváhala opísať aj priebeh stretnutia. „Prišiel, dal mi darček, veľmi, ale veľmi pekný zlatý náhrdelník s diamantmi. Neskôr sedel za stolom, večeral a potom odišiel, pretože mal pracovné povinnosti.“ Americkej bulvárnej novinárke Daphne Barak, autorke rozhovoru, vysvetlila aj to, prečo Berlusconiho na slávnosti oslovovala otecko. „Som k ľuďom milá a rada im dávam milé prezývky. Prejavujem tak náklonnosť.“ Daily Mail si tieto slová (úmyselne?) vysvetlil po svojom a v názve článku vsadil Letizii do úst slová: Nazvala som Silvia oteckom, pretože je milý.
Táto epizódka je len ďalším z nekonečnej série Berlusconiho „priateľských“ kontaktov s mladučkými moderátorkami, ktorým k popularite pomohli práve jeho médiá, ale aj platenými spoločníčkami. Jeho úlety zľudoveli už natoľko, že prenikli aj do umenia. Vox populi – Berlusconiáda je názov predstavenia, ktoré momentálne uvádza jedno malé rímske satirické divadlo.

.vojna s cirkvou

Skutočnosť, že Taliani už nepovažujú amorálne správanie svojho premiéra za škandalózne, ale skôr za akýsi miestny folklór a dôkaz jeho vitality, znepokojuje najmä katolícku cirkev. S tou mal pritom Berlusconi donedávna korektný vzťah. Spojil ich najmä spoločný boj za život Eluany Englaro, mladej ženy ležiacej dlhé roky v kóme, o ktorej talianske súdy rozhodli, že môže byť odpojená od prístrojov. Vo februári žena zomrela.
Tvrdou kritikou v posledných mesiacoch nešetril najmä katolícky denník Avvenire, vydávaný Konferenciou talianskych biskupov. S La Repubblicou sa tak stal tŕňom v oku talianskeho premiéra. Kým s ľavicovým denníkom si účty vyrovnáva súdnou cestou, Avvenire sa pokúsil potrestať ináč. „Dino Boffo, ktorý šéfuje denníku talianskych biskupov a angažuje sa v horúčkovitej mediálnej kampani proti premiérovým hriechom, zastrašoval priateľku muža, s ktorým mal vzťah,“ napísal koncom augusta denník Il Giornale ktorý vedie Berlusconiho brat Paolo. Obvinenia z homosexuálneho vzťahu a zastrašovania Boffo rázne odmietol. Redaktori Avvenire na stránke denníka publikovali desať bodov, ktoré majú vyvrátiť tvrdenia konkurenčného denníka. Poukázali napríklad na to, že Il Giornale vznieslo svoje obvinenie na základe anonymného listu a že spomínané stíhanie nebolo vedené proti Boffovi, ale proti neznámemu páchateľovi. Vittorio Feltri, šéfredaktor Il Giornale zareagoval, že o pravdivosti jeho tvrdení sa ktokoľvek môže presvedčiť v archíve súdu v Terni.
Svojsky sa Boffa zastal samotný Berlusconi. „Princíp rešpektovania súkromia je posvätný a musí platiť pre všetkých,“ uviedol premiér s tým, že je rovnako ako Boffo obeťou neserióznej mediálnej kampane. Šéfredaktor Avvenire však tlak nevydržal a napokon sa rozhodol odstúpiť.
Zaujímavé je, že rovnako ako v prípade amerického prezidenta Baracka Obamu, aj v Berlusconiho prípade volí vatikánsky denník L´Osservatore Romano podstatne miernejší prístup ako miestni biskupi. Jeho šéfredaktor Giovanni Maria Vian v augustovom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera uviedol, že niektoré „prehnané“ a „nerozvážne“ články v Avvenire prekvapili aj Vatikán.   
Ďalším dôvodom nespokojnosti cirkvi je tvrdá antiimigračná politika súčasnej vlády. „Naša spoločnosť si  k cudzincom vybudovala odmietavý postoj,“ povedal predseda Pápežskej rady pre migrantov Antonio Maria Vegliò, ktorý sa nevyhol ani veľmi tvrdým slovám. „Vyplýva to nielen z neznalosti druhého, ale aj zo sebectva, pretože sa nechceme deliť s cudzími o to, čo máme. Dochádza tak ku krajnostiam, keď sa radšej delíme s domácimi zvieratami.“ Tieto slová vyvolali hnev najmä Berlusconiho koaličného partnera, Ligy severu, ktorá pritvrdzuje imigračnú a bezpečnostnú politiku súčasnej vlády. „To, čo vravia biskupi, nemá zmysel,“ uviedol líder strany Umberto Bossi a vyzval Vatikán, aby teda sám otvoril svoje brány a prijal afrických utečencov.

.taliansky Mečiar?
Aj keď je Berlusconi považovaný síce za extravagantného, ale stále štandardného politika západného strihu, jeho výkon politiky čoraz viac pripomína vládu Vladimíra Mečiara v najlepších rokoch. Kriminalizácia opozície, konfrontácia s biskupmi, politizácia médií... Voliči sú však stále na jeho strane, rovnako ako atraktívne ženy po jeho boku. Ostáva dúfať, že počas ďalších rokov sa mu nepodarí zdeformovať verejný priestor natoľko ako jeho slovenskému kolegovi.

Autor je vysokoškolský učiteľ a publicista.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite