Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zborené Mosty

.časopis

Ak sa nestane zázrak, 3. augusta vyjde posledné číslo Mostov. Skončí sa tak pätnásťročná história jediného česko-slovenského časopisu.

Ak sa nestane zázrak, 3. augusta vyjde posledné číslo Mostov. Skončí sa tak pätnásťročná história jediného česko-slovenského časopisu.


Základy Mostov začal budovať už v roku 1990 signatár Charty 77 a zakladateľ Hnutia československého porozumenia Vladimír Čech. Jeho snom bolo vydávať spoločný česko-slovenský denník, ktorý by sa vymedzil voči ostatným periodikám a bojoval za zachovanie federácie. Nedostatok peňazí a nakoniec aj chýbajúci tím prinútili Čecha prehodnotiť plány.
Dňa 24. apríla 1992 začali Vlado Čech (ktorý krátko nato zahynul) a jeho matka Soňa Čechová vydávať Mosty s týždennou a neskôr s dvojtýždennou periodicitou. K ich autorom sa radili ľudia ako Ludvík Vaculík, Jiřina Šiklová, Jiří Dienstbier... Aj keď sa im federáciu zachovať nepodarilo, v tom čase to bol jeden z ostrovov normality.
Ako sa však normalizovala spoločnosť, o Mosty prestával byť záujem. Časopis so zameraním na krajiny Vyšehradskej štvorky v posledných rokoch čítalo štandardne okolo dvanásťtisíc ľudí. A tohto roku nastali pre jeho budúcnosť dve zásadné udalosti – začiatkom marca zomrela Soňa Čechová a časopis nedostal podporu zo slovenského ministerstva kultúry.

Chyba zrejme nastala aj na strane vydavateľstva, ktoré žiadosť o podporu smerovalo na nesprávny odbor, ale ani ministerstvo neprejavilo dostatočný záujem celú vec riešiť. Aj preto poslal konateľ Mostov a Čechovej manžel Teodor Munz ministrovi Maďaričovi otvorený list, v ktorom sa okrem iného píše: „Na žiadosť o grant, ktorú na jeseň podávala vydavateľka Mostov Soňa Čechová, prišla pred pár týždňami z Vášho ministerstva takáto odpoveď: ´Vaša žiadosť nebola podporená, bude vám zaslané vyrozumenie.´ Neviem, či si uvedomujete, že je to nielen facka pätnástim rokom jej nezlomného úsilia, ale predovšetkým tomu, čomu hovoríme nadštandardné vzťahy s Českou republikou. Pretože kým české ministerstvo kultúry má pre Mosty stály grant vo svojom každoročnom rozpočte, slovenské ministerstvo kultúry má pre ne jednovetové odmietnutie... Vážený pán minister, takúto nevšímavosť zo strany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky pokladáme za kultúrnu hanbu a dúfame, že jeho postoj v čo najkratšom čase prehodnotíte.“
Šéfredaktorka Oľga Janíková ešte dúfa v možnosť kladnej odpovede z ministerstva a na 8. augusta má od podpredsedu vlády Dušana Čaploviča prisľúbené stretnutie. Či sa podarí projekt udržať, je veľmi otázne. Oveľa reálnejšia vyzerá možnosť, že by sa Mosty stali súčasťou istého českého mesačníka, ktorého názov Janíková ešte nechce prezradiť.

.tomáš Gális
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite