Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným Dychom

.časopis

Táto kniha vyšla bez akejkoľvek finančnej podpory. Takéto nezvyčajné tvrdenie možno nájsť v najnovšej knihe amerického finančného mága a filantropa Georga Sorosa Vek omylnosti.

Táto kniha vyšla bez akejkoľvek finančnej podpory. Takéto nezvyčajné tvrdenie možno nájsť v najnovšej knihe amerického finančného mága a filantropa Georga Sorosa Vek omylnosti. Ťažko si napríklad predstaviť, aký a či dostal autor za slovenské vydanie vyplatený honorár. Jeho Quantum Endowment Fund sa považuje za najúspešnejší finančný fond v dejinách.
V prvej časti sa sedemdesiatsedemročný autor zaoberá myšlienkami otvoreného myslenia a otvorenej spoločnosti. Túto filozofickú koncepciu, ktorú ako prvý definoval v roku 1945 Karl Popper v knihe Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia, podporuje sieť ním založených nadácií Open Society Fund. Ich cieľ je jednoduchý – spraviť svet lepším. Soros sa o to snaží na poli vzdelávania a spoluprácou medzinárodných inštitúcií, ale aj lokálnych vlád. Založil a finančne podporuje Stredoeurópsku univerzitu /Central European University/ so sídlom v Budapešti, ale napríklad aj Transparency International. I prechod krajín bývalého sovietskeho bloku k demokracii bol v mnohom pozitívne ovplyvnený Sorosovým videním sveta a jeho peniazmi.
V druhej časti Veku omylnosti analyzuje dôsledky americkej vojny proti proti terorizmu a znovuzvolenia Georga W. Busha za prezidenta. Kritizuje Ameriku ako sebauspokojenú spoločnosť, ktorá stráca dominantné postavenie vo svete, čo bude mať fatálne dôsledky nielen pre USA, ale aj pre svet. Za najdôležitejšie hrozby bezprostrednej budúcnosti považuje hlavne šírenie jadrových zbraní a globálne otepľovanie, energetickú závislosť vyspelého sveta od politicky nestabilných krajín a následnú globálnu energetickú krízu. Príležitosť na nápravu vidí nielen v samej americkej politike, ale aj v podstatnejšej úlohe Európy a Európskej únie.
Vláda ľudstva nad prírodou postupne narastala, no jeho schopnosti vládnuť s ňou nedržali krok. Krajiny, ktorá by v dohľadnej budúcnosti mohla zaujať miesto Spojených štátov, niet. Ak Spojené štáty nedokážu poskytnúť správne vodcovstvo, môže sa naša civilizácia zahubiť. To je nepríjemná skutočnosť, pred ktorou stojíme.

.karol Voleman
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite